Pilarka akumulatorowa zimą - W jakich pracach może nam pomóc?

Urządzenia ogrodowe
Pilarka akumulatorowa zimą - W jakich pracach może nam pomóc?

Styczeń - czas kiedy jedni marzą o herbacie w ciepłym kącie domu, a inni o pracy w swoim ogrodzie. Obie te rzeczy łączy… pilarka.

Styczniowe prace z pilarką zależą jednak od panującej pogody. Jeśli trzymają mrozy, podcinanie w ogrodzie jest zabronione - mróz mógłby uszkodzić i osłabić przycięte krzewy i drzewa. Dodatnia temperatura to natomiast sygnał dla pierwszych ogrodniczych cięć. Nie chowaj więc swojej pilarki akumulatorowej do garażu tylko sprawdź, co osiągniesz z jej pomocą zimą!

W mroźne dni przygotuj drewno na opał

Kiedy mrozy nie odpuszczają, część osób marzy o śnieżnych szaleństwach na stoku, a inni o błogim odpoczynku w ciepłym domu, przy sielskim i nastrojowym ogniu kominka. Do spełnienia tej drugiej wizji przyda się pilarka. 

Do cięcia polecamy pilarkę akumulatorową PR 700e - zasila ją litowo-jonowy akumulator ePower o napięciu 48V, który umożliwia swobodę ruchów, ogranicza wibracje, zmniejsza hałas i nie powoduje emisji spalin. Nie martw się, że cięcie zmrożonych pni może jej zaszkodzić - posiada ona zabezpieczenie przed przeciążeniem. Prowadnica o długości 30 cm z pewnością poradzi sobie z trudnymi pniami.

Musisz jednak pamiętać, że cięcie drewna zimą to nie takie proste zadanie. Praca łańcucha w niskich temperaturach może być utrudniona przez zamarzającą wodę, a także twarde drewno - dlatego konserwacja pilarki akumulatorowej jest bardzo istotna. Pamiętaj o każdorazowym czyszczeniu łańcucha. Zadbaj o to, aby był on naostrzony - to wpłynie na jakość i bezpieczeństwo Twojej pracy w trakcie przygotowania drewna do kominka czy pieca. Więcej o tym, jak dbać o pilarkę przeczytasz TUTAJ.

Mrozy odpuszczają? Czas pomyśleć o pierwszym cięciu drzew 

Zimowe cięcie jest możliwe wtedy, kiedy odpuściły mrozy. Do zabiegu podcinania w takim terminie warto wybierać jedynie mrozoodporne gatunki - jabłonie, śliwy i grusze.

Co daje cięcie przed nadejściem wiosny? Drzewa, chcąc nadrobić straty po cięciu, produkują więcej hormonu wzrostu, który wpływa na rozwój liści i pąków.

W trakcie cięcia należy zwrócić uwagę, aby nie spowodować rozległych ran - w precyzyjnym cięciu pomoże pilarka akumulatorowa CS 700e. Mocny, bezszczotkowy silnik o mocy 1,2 kW i wydajny łańcuch PX z pewnością poradzą sobie nawet z grubymi konarami. Z pilarką ważącą jedyne 3,4 kg przycinanie gałęzi będzie naprawdę przyjemne. Dodatkowo możesz z łatwością dostosować prędkość łańcucha od 16m/s do 20m/s - dzięki której niemal nie odczujesz oporu.

Do cięcia gałęzi na wyższych partiach przyda się pilarka akumulatorowa z wysięgnikiem SPS 700 AE. Pozwoli ona na bezpieczne przycięcie ich z ziemi - dzięki niej nie musisz wspinać się na niestabilną drabinę. Pozwala ona na cięcie aż na wysokości 4m! Potężny akumulator 48V 4Ah i listwa tnąca o długości 25cm nie pozostawi gałęziom żadnych szans!

Chcesz dowiedzieć się więcej o przedwiosennym cięciu drzew i krzewów? Odsyłamy Cię do tego wpisu: Drzewa i krzewy ozdobne w nienagannej formie. Które gatunki wymagają: radykalnego cięcia, delikatnej korekty?

kolaż-min.jpg

Po wykonaniu cięcia powstałą ranę koniecznie należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która stworzy barierę ochronną, wspomoże regenerację drzewa i zapobiegnie rozwojowi grzybów i bakterii w miejscu cięcia.

Pamiętaj, że podcinanie drzew możesz przeprowadzić dopiero wtedy, kiedy pozwoli na to temperatura - powinna ona wynosić powyżej 0°C!

Pilarka to urządzenie, które przyda Ci się o każdej porze roku, również w zimie. Potniesz nią drewno na opał, zetniesz drzewo albo podetniesz tylko jego gałęzie. Nie męcz się rąbaniem drewna siekierą - łatwa w obsłudze, cicha i bezemisyjna pilarka akumulatorowa pomoże Ci szybko i z łatwością pociąć cały stos, a kiedy tylko nadejdzie czas, pozwoli Ci na pierwsze, przedwiosenne cięcie. Szukasz urządzenia idealnego, które spełni Twoje oczekiwania? Odwiedź stronę STIGA i wybierz swoją pilarkę akumulatorową!