Urządzenie na długie lata. Jak dbać o pilarkę akumulatorową?

Urządzenia ogrodowe
Urządzenie na długie lata. Jak dbać o pilarkę akumulatorową?

Pilarka akumulatorowa będzie wspaniałym pomocnikiem przez lata, jeśli odpowiednio o nią zadbasz. O czym powinieneś pamiętać? 

W ofercie sklepu STIGA znajdziesz pilarki akumulatorowe, czyli PR 700e, CS 700e i SPS 700 AE . Należą do grupy Experience i serii 7. Zostały wyposażone w silniki bezszczotkowe o mocach 1 kW i 1,20 kW. Są wydajnymi urządzeniami, dostosowanymi do potrzeb średnio zaawansowanych ogrodników. Będą służyć Ci przez całe lata, pod warunkiem że będą odpowiednio zadbane. 

Konserwacja zwyczajna pilarki akumulatorowej - co zrobić po skończonej pracy?

Na początek powiedzmy sobie szczerze: tylko odpowiednie czyszczenie i przechowywanie zapewnia wieloletnią, bezawaryjną pracę w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Dlatego konserwacja pilarki akumulatorowej jest kluczowa i należy ją przeprowadzać każdorazowo po zakończeniu pracy. Jak to zrobić? 

Czyszczenie maszyny: 

 • Na początku należy wyczyścić maszynę z większych zanieczyszczeń (np. trocin, fragmentów gałęzi, liści) za pomocą pędzla lub szczotki.
 • Następnie umyj urządzenie szmatką nasączoną mieszaniną wody i łagodnego detergentu. Żrące środki czyszczące albo rozpuszczalniki mogą uszkodzić części z tworzywa sztucznego i uchwyty.
 • Pamiętaj, by nie myć urządzenia strumieniem wody i unikać zamoczenia silnika oraz komponentów elektrycznych.
 • Przy użyciu miękkiej, suchej szmatki pozbądź się wilgoci, która mogłaby spowodować ryzyko porażenia prądem. 
 • Zadbaj o to, by chłodzące kratki wlotu powietrza były czyste i wolne od zanieczyszczeń - nie dopuścisz w ten sposób do przegrzania czy uszkodzenia silnika i akumulatora.

Czyszczenie łańcucha:

 • Po każdym użyciu usuń z łańcucha trociny i olej. 
 • Jeśli jest mocno zabrudzony i pokryty na przykład żywicą, zdejmij go i zanurz w naczyniu napełnionym środkiem do odtłuszczania. Kiedy już będzie czysty, dokładnie opłucz go wodą, spryskaj środkiem konserwującym i ponownie zamontuj w pilarce.  

Serwis pilarki akumulatorowej - konserwacja nadzwyczajna

Bezpieczeństwo pracy zawsze stawiaj na pierwszym miejscu. Powinieneś więc regularnie zlecać przegląd metalowej taśmy hamulca łańcucha, nie rzadziej niż raz na miesiąc. Kontroluj także zębatki napędowe łańcucha oraz prowadnicy i wymień je na nowe, jeśli ulegną zużyciu. Zwróć uwagę także na sam łańcuch, który powinien być dobrze naostrzony. Jeśli nie jest, zwiększa się ryzyko odbicia i zranienia użytkownika. Jak poznać, że łańcuch się stępił? Oto kilka wskazówek: 

 • Trociny po cięciu przypominają proszek, pył. 
 • Musisz mocniej przyciskać maszynę podczas cięcia. 
 • Cięcie nie jest prostoliniowe.
 • Czujesz większe wibracje. 

Jeśli któryś z tych czterech punktów dotyczy Twojej pilarki, jak najszybciej udaj się do specjalistycznego serwisu.  

pilarkaaku-min.jpg

Przechowywanie pilarki akumulatorowej

Wiesz, że nie będziesz używać swojej pilarki przez dłuższy czas? Pamiętaj o tych 6  wskazówkach, które gwarantują bezpieczne przechowywanie pilarki akumulatorowej

 1. Koniecznie wyjmij akumulator z gniazda i podłącz go do ładowania. Naładuj go do pełna i odłóż w suche, zacienione miejsce. W przypadku długotrwałej bezczynności należy ładować go raz na dwa miesiące.
 2. Nałóż osłonę na prowadnicę. 
 3. Odczekaj, aż silnik będzie schłodzony i wyczyść dokładnie całą maszynę według wskazówek przedstawionych wyżej. 
 4. Sprawdź, czy elementy tnące lub uchwyty nie są poluzowane lub uszkodzone. W razie potrzeby wymień uszkodzone części i dokręć poluzowane śruby i nakrętki. Jeśli urządzenie było niedawno serwisowane, możesz to zrobić samodzielnie, ale jeśli zauważyłeś uszkodzenia albo łańcuch wymaga ostrzenia, skontaktuj się z centrum serwisowym. 
 5. Maszynę przechowuj w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu.  

Żywotność i wydajność akumulatorów

Jaką wydajność mają akumulatory STIGA ePower? Wszystkie zostały przetestowane przy pełnym, rzeczywistym obciążeniu i pozostawały w pełni wydajne nawet po 600 pełnych cyklach ładowania, co odpowiada wyczerpaniu i ładowaniu akumulatora regularnie, dwa razy w tygodniu i nawet przez sześć lat! Akumulator ePower 48V, który jest kompatybilny z pilarkami, został także wyposażony w “czarną skrzynkę,” która zapisuje stan zużycia. 

Na żywotność akumulatora mają wpływ czynniki środowiskowe, zapotrzebowanie na energię (cięcie drzew i grubych gałęzi wymaga większej mocy) oraz sposób pracy operatora. 

Protip: żeby akumulator służył Ci długie lata, unikaj częstego włączania i wyłączania maszyny podczas pracy oraz stosowania nieprawidłowej techniki cięcia. 

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak powinna przebiegać konserwacja pilarki akumulatorowej. To właśnie od niej zależy to, czy Twoje urządzenie będzie działało bezawaryjnie przez długie lata. Prawidłowe przechowywanie pilarki akumulatorowej w okresie, kiedy z niej nie korzystasz, także ma niezwykle duży wpływ na to, jak będzie przebiegała praca. Podobnie rzecz ma się w przypadku zasilania - żywotność akumulatorów  to, wypadkowa tego jak je przechowujesz i jak użytkujesz. Pamiętaj także, że regularne serwisowanie pilarki akumulatorowej jest absolutną koniecznością. Urządzenie w pełni sprawne i właściwie zadbane to gwarancja bezpieczeństwa i przyjemnej, bezproblemowej pracy. Powodzenia! 

Zobacz produkt w sklepie Stiga