Drzewa i krzewy ozdobne w nienagannej formie. Które gatunki wymagają: radykalnego cięcia, delikatnej korekty?

Ogród
Drzewa i krzewy ozdobne w nienagannej formie. Które gatunki wymagają: radykalnego cięcia, delikatnej korekty?

Wbrew pozorom, pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych to całoroczny obowiązek. Jakie zabiegi należy wykonać zimą?

Choć przycinanie drzew i krzewów kojarzy się raczej z ciepłym okresem wiosennym, na niektóre gatunki najlepiej wpływa wykonane końcówką zimy. Część z nich rozpoczyna okres wegetacyjny początkiem marca - warto zatem rozpocząć przycinanie już w lutym, jeśli pozwala Ci na to aura. 

Idealne warunki na cięcie końcem zimy to ładna, słoneczna pogoda, kiedy temperatura wynosi ok. 5 stopni Celsjusza. Taka temperatura powinna się utrzymywać również w kolejnych dniach po cięciu. Zapobiega to szkodom, które mogłyby wyrządzić przymrozki.

Jeśli zima nie ma zamiaru odpuścić w drugim miesiącu kalendarzowego roku, należy wstrzymać się z pracami aż do pierwszych, cieplejszych dni.

Miej jednak na uwadze, że zbyt późne przycięcie niektórych gatunków może spowodować, że roślina zacznie “płakać” w wyniku powstałych ran - czyli w miejscu cięcia zaczną wypływać jej soki. Takie miejsca bardzo wolno się goją. Konsekwencją może być duże osłabienie rośliny i spowolnienie jej wzrostu. Kontroluj zatem prognozy pogody, abyś nie przegapił odpowiedniego momentu!

Czy przycinanie drzew ozdobnych jest konieczne?

Mimo iż coroczne przycinanie drzew owocowych jest niezbędne, to drzewa ozdobne zwykle go nie wymagają. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy roślina została uszkodzona, np. wskutek ułamania się gałęzi; pozostawienie poszarpanych brzegów i zdartej kory grozi rozwojem bakterii i grzybów, czyli infekcją drzewa. Aby temu zapobiec, wyrównaj powierzchnię powstałej rany i zabezpiecz ją specjalnym preparatem, przeznaczonym do tego celu - maścią ogrodniczą.

Termin przycinania krzewów ozdobnych

Termin przycinania krzewów ozdobnych pokrywa się z początkiem okresu wegetacyjnego - kiedy na pędach rośliny pojawiają się pierwsze kwiatostany.

  • Krzewy kwitnące wiosną, przycina się zaraz po zakończeniu kwitnienia (kwitną na pędach zeszłorocznych lub starszych, pąki kwiatowe zawiązują latem).
  • Rośliny kwitnące latem na pędach tegorocznych, wymagają cięcia bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem pełnej wegetacji
  • Krzewy kwitnące latem, ale na pędach wieloletnich, jedynie co kilka lat poddaje się cięciu prześwietlającemu.

Więcej o sposobach przycinania drzew i krzewów znajdziesz tutaj:
PODSTAWOWE RODZAJE I TERMINY PRZYCINANIA DRZEW I KRZEWÓW.

Jakie krzewy przycinać w lutym?

Ten zabieg najbardziej potrzebny jest roślinom, które kwitną latem lub wczesną jesienią, a więc wypuszczają pąki na tegorocznych przyrostach. Popularne gatunki tych krzewów, występujące w przydomowych ogrodach to (między innymi):

  • żylistki,
  • krzewuszki,
  • tawuły,
  • dziurawiec Hookera,
  • hortensje,
  • róże.

Jak je przycinać? Przede wszystkim usuń najstarsze, ok. 5-letnie pędy. Resztę skróć, najlepiej od ⅓ do ½ długości - to skłoni je do obfitszego kwitnienia. Pędy świeżo posadzonych, niedużych krzewów, przytnij do wysokości około 20 cm. To pozwoli im się rozkrzewić. Nowe gałązki pojawią się wiosną, a w lecie dosłownie ugną się pod ciężarem pąków kwiatowych!

Przycinanie krzewów ozdobnych - techniki i zalety

Zaniedbane krzewy, które są cięte rzadko lub wcale, co kilka lat, najlepiej od 5 do 7, powinieneś poddać radykalnemu cięciu odmładzającemu Daje ono szansę na ożywienie i reaktywację nieefektownej rośliny. Wykonuje się je za pomocą przycięcia wszystkich pędów nad ziemią, na wysokość ok. 15-30 cm.

Cięcie odmładzające służy:

  • forsycjom,
  • jaśminowcom,
  • bzom,
  • kalinom,
  • pigwowcom,
  • tawułom.

Jednak nie wszystkie krzewy w ogrodzie wymagają radykalnego cięcia. Niektóre wystarczy jedynie prześwietlić, albo kontrolnie poprzycinać.

Prześwietlanie krzewów polega na usunięciu nadmiaru pędów, które rosną do wewnątrz, powodując zbyt duże zagęszczenie krzewiny w jej centralnym punkcie. Co w efekcie uniemożliwia promieniom słonecznym przedostanie się do pędów rosnących w najniższych partiach roślin. Prawidłowo przeprowadzony zabieg pobudzi gałązki do wytworzenia większej ilości pąków kwiatowych. Cięcia prześwietlającego najczęściej wymagają:

  • azalie,
  • berberysy,
  • ogniki,
  • wawrzynki wilczełyko.

Cięcie sanitarne krzewów ma natomiast na celu usunięcie wszystkich uszkodzonych pędów - nadłamanych, obdartych z kory, zniekształconych, czy krzyżujących się. Zapobiega rozwojowi chorób, a przy tym wspiera zdrowy wzrost młodych gałązek.

Które krzewy nie wymagają cięcia?

Krzewy niewymagające cięcia to przede wszystkim iglaki. Jednak jeśli tworzą żywopłot, albo chcesz nadać im konkretną formę - możesz skorygować ich kształt. Przycinania nie wymagają (a nawet nie lubią!) niektóre spośród krzewów liściastych, między innymi:

  • różaneczniki,
  • kaliny,
  • ketmie syryjskie,
  • magnolie,
  • oczary,
  • perukowce podolskie,
  • sumaki octowce,
  • złotokapy.

Czym przycinać drzewa?

Z odpowiednim sprzętem, zimowa pielęgnacja drzewek w ogrodzie nie jest trudna, ani czasochłonna! 

Do cięcia i przycinania możesz potrzebować urządzeń takich jak pilarka, sekator lub urządzenie wielofunkcyjne umożliwiające bezpieczne przycinanie nawet w wysokich partiach drzew, krzewów czy żywopłotów.

Pilarki
Przy wymagających pracach (np. usuwaniu suchych, zdrewniałych gałęzi lub cięciu pni) doskonale sprawdzą się pilarki STIGA. Wśród propozycji znajdziesz pilarki akumulatorowe, pilarki elektryczne, a także pilarki spalinowe. I choć wszystkie spełnią oczekiwania co do wydajności i bezpieczeństwa, to swój wybór uzależnisz od indywidualnych preferencji.

  • Idealnym rozwiązaniem jest cicha pilarka akumulatorowa. Urządzenie bezprzewodowe, które nie emituje spalin, co sprawia, że praca z nim jest przyjazna zarówno środowisku, jak i użytkownikowi. Zapewnia ono łatwą obsługę - jedyne co trzeba zrobić, aby je włączyć, to… przycisnąć przycisk palcem. Akumulatorowy silnik odejmuje również prac przy konserwacji maszyny.
  • Pilarka spalinowa z mocnym silnikiem nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających użytkowników. Cechą charakterystyczną maszyny jest wydajny i mocny zarazem silnik, który pozwala na długotrwałą pracę przy niskim spalaniu, co w konsekwencji skraca czas pracy do niezbędnego minimum. Co więcej, urządzenia spalinowe STIGA zostały wyposażone w nowoczesny system antywibracyjny, dlatego nieprzyjemne i skomplikowane prace przestaną kojarzyć się z bólem i staną się dużo przyjemniejsze.

  • Pilarka elektryczna najlepiej sprawdza się w małym ogrodzie. Jest lekka, podobie jak modele akumulatorowe nie wytwarza spalin, wymaga jednak podłączenia do prądu. Na uwagę zasługują zastosowane w niej systemy: antywibracyjny oraz wbudowanego hamulca awaryjnego. Pozwala to na przyjemną, a przede wszystkim bezpieczną pracę.
  • '
kolaż 1-min.jpg

Czym przycinać krzewy?

Sekatory

Czy Twoje dotychczasowe prace przy krzewach wiązały się z dłużącą się pracą przy pomocy sekatora ręcznego czy nożyc ogrodowych? Jeśli tak, mamy na to rozwiązanie: prawdziwe usprawnienie Twojej pracy to sekator STIGA - akumulatorowy, spalinowy lub elektryczny

  • Łatwy w obsłudze sekator akumulatorowy zapewni wygodne cięcie żywopłotów i krzewów bez emisji spalin i plączących się kabli. Podwójne noże z łatwością przycinają ich gałązki. Wygodę pracy zapewnia również uchwyt wyposażony w możliwość obrotu o 180° - pomaga on zachować naturalną pozycję ramienia i nadgarstka, a jednocześnie docierać do trudno dostępnych miejsc.
  • Mocny sekator spalinowy to idealne połączenie mocy i dużej wydajności, które skutecznie skraca czas pracy. Wydajny i wyważony silnik oraz system antywibracyjny zapewniają wygodę obsługi. Precyzyjne cięcie zapewnia długie (70-centymetrowy), wysokiej jakości ostrze. Bezpieczeństwo pracy zapewnia uchwyt wyposażony w spust bezpieczeństwa.
  • Sekator elektryczny to urządzenie lekkie, łatwe w obsłudze. Jego zalety to także niski poziom drgań i hałasu. Ergonomiczny, miękki i ustawiany w pięciu pozycjach, a także obracany o 180° uchwyt znacznie poprawia komfort pracy. Sekator posiada także usprawniające pracę podwójne ostrze.
kolaż 2-min.jpg

Multi-tool, czyli precyzja na wysokości

Sekator i podkrzesywarka na wysięgniku to wszechstronny duet, który ułatwi pracę na wysokościach. Sekator usprawni przycinanie wysokich żywopłotów, a podkrzesywarka gałązek rosnących w wyższych partiach drzew. Multi-tool akumulatorowy STIGA, dzięki swojemu  zasięgowi (nawet na ponad 4 metry!), pozwoli Ci zapomnieć o uciążliwym wspinaniu się na drabinę.  Jego ergonomiczny, miękki uchwyt i zmniejszony dzięki akumulatorowemu silnikowi poziom drgań sprawiają, że urządzenie jest bardzo wygodne.

kolaż 3-min.jpg

To praktyczne i przyjazne środowisku urządzenie 2w1, napędzane mocnym akumulatorem, pozwalającym na pracę nawet 80 minut bez przerwy  (4.0 Ah dla modelu SMT 24 AE), w mig przecina gałęzie, zapewniając jednocześnie wygodę pracy i bezpieczeństwo obsługi. 


Odpowiednie cięcie - a zatem poprawne i przeprowadzone we właściwym dla rośliny czasie, z użyciem właściwego sprzętu - wspiera jej rozwój i ogólną kondycję. Jeśli zdecydowałeś się na rozpoczęcie zimowych prac ogrodowych, to ostatni (dobry) moment, aby uzupełnić braki - zarówno w wiedzy, jak i w sprzęcie, którego najwyższą jakość zapewnia STIGA.