Sprzęt ogrodniczy pomocny zimą w pielęgnacji ogrodu

Urządzenia ogrodowe
Sprzęt ogrodniczy pomocny zimą w pielęgnacji ogrodu

Pielęgnując rośliny w zimie, dbasz o ich dobrą kondycję na wiosnę. Jakie urządzenia ogrodnicze warto mieć teraz pod ręką?

Krótkie dni, niskie temperatury i śnieg nie zachęcają do pracy w ogrodzie, ale trudno pozostawić go samemu sobie przez kilka miesięcy, w trudnych warunkach. W grudniu i styczniu powinieneś regularnie doglądać roślin zimujących na zewnątrz – kontrolować stan osłon, zapobiegać uszkodzeniom czy pojawieniu się patogenów chorobotwórczych. Nie oznacza to jednak, że mroźne zimowe dni spędzisz na ciężkiej pracy wokół domu. Dobry sprzęt ogrodniczy wystarczy, by w kilka chwil sprawie uporać się z drobnymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

1.        Odśnieżarka

Do użytku przydomowego przeznaczona jest jednostopniowa odśnieżarka akumulatorowa. To urządzenie przede wszystkim kompaktowe i zwrotne, a przy tym wygodne w obsłudze. Komfort pracy zwiększa oświetlenie diodowe umożliwiające bezpieczne odśnieżanie o każdej porze dnia. Śnieg z niedużego podjazdu doskonale usuwa także odśnieżarka elektryczna, która podobnie jak akumulatorowa, nie generuje hałasu i spalin. Obie są więc jednakowo przyjazne zarówno użytkownikowi, jak i środowisku naturalnemu. Z kolei wielkopowierzchniowa posesja wymaga maszyny napędzanej przez solidny silnik, która poradzi sobie na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu. Takiej jak odśnieżarka spalinowa STIGA ST 5266 PB TRAC – maszyny o głęboko bieżnikowanych gąsienicach utrzymujących idealną przyczepność do oblodzonej nawierzchni.

Nie wiesz, jaki rodzaj odśnieżarki sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Przeczytaj artykuł:
Odśnieżarka elektryczna vs spalinowa – jakiej potrzebujesz?

Odśnieżarki elektryczne i spalinowe wyposażone w rozwiązania zapewniające w pełni bezpieczną pracę. Między innymi: hydrostatyczną skrzynię biegów pozwalającą na bezstopniową regulację prędkości jazdy bez konieczności jej przerywania oraz system antywibracyjny zapobiegający przeniesieniu drgań wytwarzanych przez pracującą maszynę na drążek sterujący. Co więcej, posiadają rozrusznik elektryczny, który umożliwia szybkie uruchomienie w skrajnie niskiej temperaturze.

Maszyny pracują w systemie dwustopniowym. W praktyce oznacza to, że śnieg zagarniany przez pług wirnikowy jest w pierwszej kolejności rozdrabniany do postaci puchu, a następnie wyrzucany przez obrotową dmuchawę, w dowolnym kierunku i na wybraną przez Ciebie odległość.

Przy pomocy odśnieżarki sprawnie i bez wysiłku pozbędziesz się nawet największych zasp wokół domu

4 urządzenia pomocne zimą w pielęgnacji ogrodu_Kolaż 1_Odśnieżarka spalinowa STIGA ST 4262 PB.jpg

Źródło: www.stiga.pl

Po skończonym odśnieżaniu posyp brukowaną nawierzchnię wokół domu, by uniknąć nieprzyjemnego w skutkach poślizgnięcia się. Sól nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na ryzyko uszkodzenia przydomowej zieleni; zawarte w soli substancje ograniczają przepływ wody do warstwy korzeniowej, co prowadzi do ich zamierania, a w konsekwencji obumierania całej rośliny.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o zimowej pielęgnacji ogrodu? Dowiesz się z artykułu:
Co grozi roślinom zimującym w ogrodzie?

Pamiętaj, że odśnieżarka nie nadaje się do użytku bezpośrednio w ogrodzie, na trawniku. Dla roślin śnieg to naturalna izolacja chroniąca przed utratą ciepła, której nie należy usuwać, ale wzmacniać, szczególnie przy tęgim mrozie. Funkcję dodatkowej otuliny pełni np. kora, agrowłóknina, lub trociny, którymi z powodzeniem możesz obłożyć podłoże na rabatach, wokół krzewów oraz niewielkich drzewek ozdobnych.

2.        Urządzenia tnące: nożyce do krzewów, sekator do żywopłotu, pilarka do gałęzi

Przy sprzyjającej pogodzie — bezśnieżnej, przy temperaturze utrzymującej się powyżej -5˚C — wykonaj kontrolne cięcie drzew. Zimą ich korony są najbardziej przejrzyste, dzięki czemu z łatwością jesteś w stanie dostrzec, które gałęzie są wątłe i splątane, a więc wymagają przycięcia. W przypadku krzewów prześwietl pędy gęsto porastające kopułę, a starsze odroślą przytnij u spodu.

Zimowe cięcie roślin ozdobnych służy lepszemu, szybszemu wzrostowi silnych pędów u drzew i krzewów na wiosnę. Efekt ten zależy jednak od techniki pracy. Niezbędną tutaj precyzję zapewniają: nożyce do krzewów, sekator i pilarka. Przy pomocy kompaktowych akumulatorowych nożyc szybko pozbędziesz się niezdyscyplinowanych odrośli krzewów ozdobnych. W efekcie nadasz im pożądaną formę, np. idealnej kopuły. Nożyce z teleskopowym wysięgnikiem pomogą Ci w całorocznej pielęgnacji żywopłotu, szczególnie przy przycinaniu gałązek w wyższych partiach. Pilarka okaże się niezastąpiona przy ucinaniu grubych gałęzi, a tym samym przygotowywaniu drewna na opał.

Sprzęt elektryczny lub akumulatorowy przyda się, jeśli planujesz pracować wyłącznie w ogrodzie, natomiast spalinowy sprawdzi się także w sadzie. Wszystkie urządzenia posiadają wyprofilowane dwustronne, laserowo ostrzone noże – dwukrotnie hartowane, ocynkowane -, które jednakowo dobrze radzą sobie z cienkimi pędami i gałęziami, a ponadto miękki i obracany uchwyt. Dzięki temu obsługa urządzenia jest bardzo łatwa i wygodna, a sama praca – sprawna i bardzo dokładna.  

Wkrótce sezon zimowy rozpocznie się na dobre. By móc w tym czasie właściwie pielęgnować zieleń i utrzymać porządek wokół domu, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu ogrodniczego. Odśnieżarka, nożyce do krzewów, sekator do żywopłotów i pilarka do gałęzi jednocześnie pomogą Ci zadbać o przydomowy krajobraz w środku zimy, jak i przygotować go na nadejście wiosny.