Co grozi roślinom zimującym w ogrodzie? Część II: rany mrozowe, anomalie pogodowe, sól drogowa

Ogród
Co grozi roślinom zimującym w ogrodzie? Część II: rany mrozowe, anomalie pogodowe, sól drogowa

Ochrona roślin zimą to ważny element pielęgnacji ogrodu. Od jej skuteczności zależy żywotność drzew oraz krzewów, których kondycja zagrożona jest przez m.in.: rany mrozowe, anomalie pogodowe, a także sól drogową.

poprzedniego artykułu dowiedziałeś się, w jaki sposób mróz, suchy i mroźny wiatr oraz susza fizjologiczna wpływają na kondycję roślin zimujących w ogrodzie. To jednak tylko niektóre czynniki, które nie sprzyjają drzewom i krzewom w przetrwaniu zimy. Pozostałymi są: rany mrozowe i zgorzeliny, anomalie pogodowe, a także sól drogowa wykorzystywana do posypywania podjazdu pokrytego zmrożonym śniegiem.

Zagrożenie czwarte: rany mrozowe

Na pniach drzew owocowych, które nie zostały właściwie zabezpieczone na zimę oraz wystawione na intensywne działanie promieni słonecznych, mogą pojawiać się pęknięcia mrozowe oraz rany zgorzelinowe. Na tego rodzaju uszkodzenia najbardziej narażone są drzewa o korze gładkiej i ciemnej, nagrzewanej od południowej i południowo-zachodniej strony. Po zachodzie słońca, wskutek spadku temperatury, oziębia się ona i pęka. 

Wskutek pęknięcia, na powierzchni kory tworzą się głębokie rany, do których wnikają wirusy wraz z bakteriami i zarodnikami grzybów wywołujących choroby drewna. W rezultacie roślina przestaje rozwijać się, często choruje, a w skrajnych przypadkach zamiera. 

Rany mrozowe mogą stać się siedliskiem groźnych bakterii i grzybów, które mogą doprowadzić do obumarcia całego drzewa owocowego. Poprzez właściwą pielęgnację, zabezpieczysz je przed uszkodzeniami i deformacjami. 

Źródło: www.fotolia.pl

Co możesz zrobić, by uchronić rośliny przed pęknięciami i ranami mrozowymi? 

Przestrzegaj podstaw i pamiętaj o koniecznych zabiegach pielęgnacyjnych. Na przełomie grudnia i stycznia oraz wczesną wiosną (do marca) najważniejszym jest bielenie drzew owocowych.

Zagrożenie piąte: anomalie pogodowe

Dobra kondycja drzew i krzewów zimujących w ogrodzie zagrożona jest nie tylko podczas zimy. Może zostać poważnie osłabiona również w okresie przedwiośnia, gdy rośliny przechodzą w okres wegetacyjny. Wówczas, w następstwie wciąż występujących porannych przymrozków, często dochodzi do przemarznięcia pędów kwiatowych. To z kolei prowadzi do zahamowania rozwoju roślin, a nawet ich obumarcia. 

Wiosenne przymrozki mogą zaszkodzić młodym roślinom. By tak się nie stało, stale obserwuj ich kondycję i reaguj na zmieniające się warunki atmosferyczne. Pamiętaj także o terminowym zdjęciu osłon zimowych.

Źródło: www.fotolia.pl

Co możesz zrobić, by uchronić rośliny przed negatywnym oddziaływaniem anomalii pogodowych?

Stała obserwacja drzew i krzewów w ogrodzie to złoty środek na gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych. Będąc uważnym, odpowiednio wcześnie rozpoznasz objawy i przyczyny osłabienia kondycji roślin, dzięki czemu z powodzeniem ochronisz je przed uszkodzeniami i umożliwisz prawidłowy rozwój w okresie wegetacyjnym. 

Ważne jest również terminowe zdjęcie zimowych osłon z drzew oraz krzewów. Na przełomie marca i kwietnia odkryj gatunki o wysokiej odporności na niekorzystne warunki pogodowe, przede wszystkim niskie temperatury: wrzośce, magnolie, pnącza. W połowie kwietnia – z gatunków umiarkowanie odpornych: różaneczników, azalii. Pod koniec miesiąca natomiast zdejmij zabezpieczenia, które przed chłodami chroniły gatunki o niskiej tolerancji na zimno, wrażliwych nawet na lekkie przymrozki: róż, hortensji.

Pamiętaj o właściwej technice zdejmowania osłon: najpierw grubsze (m.in.: maty słomiane, agrowłóknina), następnie cieńsze (m.in.: liście, kora). Na końcu ostrożnie – tak, by nie narazić roślin na zbyt duży szok termiczny i nie uszkodzić delikatnych pąków - rozgarniaj kopczyki ziemi i kompostu, które usypałeś wokół pni. 

Zagrożenie szóste: sól drogowa 

Czy wiedziałeś, że wykorzystując sól drogową do posypania terenów wokół posesji – podjazdu, drogi dojazdowej – szkodzisz środowisku naturalnemu? Zawarte w niej substancje (ponad 90% chlorku wodoru, preparat przeciwzbrylający) uniemożliwiają swobodny przepływ wody do warstwy korzeniowej rośliny, przez co przyczyniają się do: obniżenia zdolności kiełkowania, uschnięcia pąków kwiatowych, zmiany barwy i opadnięcia liści, zamierania konarów a ostatecznie całej rośliny.

Posypując nawierzchnię wokół domu solą drogową, możesz zaburzyć prawidłowy rozwój roślin, a nawet doprowadzić do ich przedwczesnego obumarcia. Uszkodzenia nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, pojawią się dopiero wczesną wiosną. Wówczas jednak będzie o wiele za późno na regenerację. 

Źródło: www.fotolia.pl

Co możesz zrobić, by uchronić rośliny przed solą drogową? 

Zastąp ją środkami, które w sposób neutralny oddziałują na środowisko: piachem lub żwirem. 

Obok mrozu, marznącego wiatru i suszy fizjologicznej największymi zagrożeniami dla roślin pozostawionych na zimę w ogrodzie są: rany mrozowe, anomalie pogodowe, a także sól drogowa, która wciąż wykorzystywana jest (zamiast np. piachu) do posypywania utwardzonej i oblodzonej powierzchni wokół domu. Mając świadomość, w jaki sposób powyższe czynniki wpływają na kondycję drzew owocowych i krzewów, możesz cieszyć się zadbanym ogrodem pełnym zdrowych, kwitnących roślin już od pierwszych tygodni wczesnej wiosny.