Odśnieżarka elektryczna vs spalinowa – jakiej potrzebujesz?

Urządzenia ogrodowe
Odśnieżarka elektryczna vs spalinowa – jakiej potrzebujesz?

Parametry techniczne i pułapy cenowe to najważniejsze informacje, na podstawie których szala decyzji o zakupie przechyla się na korzyść jednego z rozwiązań. Na co zatem powinieneś zwracać uwagę rozważając kupno odśnieżarki?

Wybór rodzaju odśnieżarki nie jest problemem – przysłowiowe „schody” zaczynają się jednak, gdy zaczynasz zastanawiać się nad wyborem konkretnego modelu.

Spis treści:

Oto 7 wskazówek, które pomogą Ci skonkretyzować własne oczekiwania.

1. Określ powierzchnię ogrodu

Zanim zaczniesz analizować parametry techniczne poszczególnych odśnieżarek, skoncentruj się na dokładnym określeniu powierzchni terenu przeznaczonego do odśnieżania. W ten sposób ograniczysz pole wyboru wyłącznie do tych urządzeń, które wprost idealnie odpowiadają Twoim potrzebom.

2. Maksymalny zasięg wyrzutu śniegu

Nie moc silnika, ale odległość wyrzutu śniegu jest dla Ciebie głównym wyznacznikiem satysfakcjonującego zakupu. Jeżeli zdecydujesz się na odśnieżarkę o zaniżonym parametrze bądź przygotowany na to, że prawdopodobnie będziesz zmuszony ponownie uprzątnąć ten sam śnieg. Zwróć uwagę, aby zakupiony sprzęt był wyposażony w regulację zarówno samej odległości, jak i odpowiedniego kąta wyrzutu śniegu – tak, aby lądował dokładnie tam, gdzie chcesz.

3. Moc silnika

W zależności od wybranego rodzaju odśnieżarki, moc silnika waha się od kilku do kilkunastu koni mechanicznych: dla elektrycznych to ok. 1100 W-1800 W, natomiast spalinowych ok. 4 – 5,5 KM. Zależy Ci na szybkim usuwaniu zasp z dużych powierzchni przy najbardziej niesprzyjającej pogodzie? Wybierz odśnieżarkę o mocniejszym silniku. Jednak w przypadku, gdy chcesz lekko odgarnąć śnieg spod garażu – wystarczy sprzęt o mniejszej mocy.

4. Szerokość robocza

To proste – im szerszy zasięg odśnieżania, tym mniej czasu i energii poświęcisz na pozbycie się zalegającego śniegu. Za pomocą odśnieżarki elektrycznej odśnieżysz ok. 31-45 cm śniegu, spalinowej zaś odpowiednio więcej: 55-61 cm. Często obok podwórza oczyszczasz jednocześnie chodnik przylegający do posesji? Pamiętaj o tym, wybierając odśnieżarkę! Może się bowiem okazać, że model idealny dla Twojego podwórza nie sprawdzi się na ostatnim odcinku pracy. Maksymalnie 50 cm szerokości – to idealny wymiar odśnieżarki, którą będziesz wykorzystywał także do chodników.

5. Wysokość robocza

Na jej podstawie określisz, z jaką grubością śniegu poradzi sobie Twoja odśnieżarka. Jeżeli będzie zbyt niska może się okazać, że zaspy powstałe po obfitych opadach mokrego i ciężkiego śniegu będą zbyt śmiałym wyzwaniem. Z drugiej strony, użycie niedostatecznie dużej odśnieżarki naraża jej silnik na zbyt intensywną pracę, a w konsekwencji – jego spalenie. Dlatego jeżeli mieszkasz w rejonie, dla którego charakterystyczne są bardzo duże opady śniegu, kieruj się zasadą „im więcej, tym lepiej” i zaopatrz się w wystarczająco wysoką odśnieżarkę.

6. Oświetlenie

Zima to czas dla wytrwałych. Przekonujesz się o tym niemalże codziennie, gdy przy świetle przydomowym (bądź samochodowym) kilka godzin walczysz nad odśnieżaniem zasypanego podwórza. Nie zawsze masz możliwość oświetlenia każdego oczyszczanego odcinka, prawda? Wybierając konkretny model odśnieżarki upewnij się, że będzie w stanie rozwiązać ten problem dzięki skutecznemu systemowi oświetlenia, który znacznie zwiększy jednocześnie komfort i wydajność Twojej pracy.

7. Producent i cena

Zaufany i godny uwagi producent to taki, który kładzie szczególny nacisk na trwałość, niezawodność, maksymalną funkcjonalność oraz design swojego sprzętu. Pamiętaj o przejrzeniu karty gwarancyjnej i zapoznaniu się z informacją o długości jej obowiązywania – nasz pułap osiąga do 36 miesięcy zarówno dla zakupu konsumenckiego, jak i komercyjnego.

Ceny odśnieżarek uzależnione są oczywiście od wszystkich uwarunkowań, jakie do tej pory omówiliśmy, jednak nie oznacza to, że „stosunkowo niedrogi, a satysfakcjonujący” zakup nie jest możliwy! Odśnieżarka elektryczna to wydatek od ok. 360 zł, spalinowej natomiast – nieco ponad 2000 zł. Sam przyznaj: to nie tak wiele, mając w perspektywie perfekcyjnie zadbane podwórze każdego dnia przez cały okres trwania zimy, prawda?

 

Odśnieżarka spalinowa (Snow Hunter) oraz elektryczna (Snow Electric 31)

Źródło: www.stiga.pl

 

Nie obawiaj się wymagać - odśnieżarka pomimo stosunkowo niskiej ceny to sprzęt, który ma niezmiennie dobrze służyć Ci przez długie lata. Konsekwencje wątpliwego zakupu poniesiesz Ty, dlatego ze szczególną dbałością przyłóż się do analizy poszczególnych zagadnień technicznych upatrzonej odśnieżarki.

Zobacz produkt w sklepie Stiga