Wysiewamy piątkę szklarniową

Porady
Wysiewamy piątkę szklarniową

Koniec zimy to czas, kiedy nasze myśli zaczynają krążyć wokół wiosennych wysiewów. Czy wiesz, co siać jako pierwsze?

Połowa lutego to dobry moment na wysiew popularnych gatunków balkonowych o długim okresie wegetacji - mowa tu o piątce szklarniowej. Choć możesz zrobić to także w marcu, wczesny wysiew (od połowy stycznia do połowy lutego) zapewni stosunkowo szybkie kwitnienie już po przesadzeniu roślin do gruntu.

Chcesz dowiedzieć się, czym jest piątka szklarniowa i dlaczego powinna być wysiewana tak wcześnie? Zapraszamy do lektury!

Piątka szklarniowa - gatunki

Jakie kwiaty wysiewa się w lutym?

Gatunki, które należą do tej popularnej grupy wysiewanej nawet w styczniu, to:

  • begonia stale kwitnąca,
  • petunia ogrodowa,
  • szałwia błyszcząca,
  • lobelia przylądkowa,
  • żeniszek meksykański.

Wszystkie powyższe rośliny to gatunki jednoroczne, cechujące się długim okresem wegetacji - od skiełkowania do kwitnienia potrzebują czasem nawet aż 4 miesięcy! To właśnie dlatego ich wczesny wysiew jest tak ważny. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę.

BEGONIA

Begonia stale kwitnąca dorasta do 10-20 cm wysokości. Jej mięsiste liście są owalne lub jajowate, a łodygi grube i rozgałęzione w odcieniach zieleni czy czerwieni. Roślina występuje w różnych odmianach kolorystycznych - jej kwiaty mogą być białe, różowe lub czerwone. W zależności od momentu wysiewu begonia kwitnie od czerwca do października.

1.jpeg

PETUNIA

Petunia ogrodowa w zależności od gatunku może być niska i zwarta, albo cechować się bardzo długimi, zwisającymi lub płożącymi pędami. Pokryta jest malutkimi włoskami. Delikatne kwiaty petunii mają kształt kielicha i mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe, a nawet niebieskie! Występują również odmiany o kwiatach dwubarwnych. Petunia ogrodowa kwitnie aż do jesieni.

2.jpeg

SZAŁWIA

Szałwia błyszcząca to roślina dorastająca do 25–50 cm wysokości. Jej kwiaty mają kształt częściowo zrośniętego kielicha i czerwoną, intensywną barwę. Są zebrane w grona do około 10 cm długości, dzięki czemu roślina wygląda bardzo efektownie i przyciąga soczystością barw. Dolne części łodyg pokryte są stosunkowo dużymi liśćmi, osadzonymi na 10 cm ogonkach. Szałwia błyszcząca kwitnie od czerwca do września.

3.jpeg

LOBELIA

Lobelia przylądkowa osiąga do 10-25 cm wysokości. Ma cienkie i silnie rozgałęzione pędy oraz małe, lancetowate, gładkie i lekko błyszczące liście. Jej drobne kwiaty, w zależności od odmiany, mają barwę białą, różową, purpurową lub niebieską w różnych odcieniach. Roślina ta kwitnie obficie od początku czerwca do późnej jesieni.

4.jpeg

ŻENISZEK

Żeniszek meksykański w zależności od odmiany może osiągać od 10 do 60 cm wysokości. Ma pokrój kulisty lub spłaszczony, rzadziej luźny oraz silnie rozgałęzione i owłosione pędy. Liście żeniszka są sercowo-jajowate, lekko karbowane, także owłosione. Kwiaty tej rośliny mają niebieską barwę w różnych odcieniach, bywają także brudnoróżowe lub białe. Żeniszek kwitnie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków.

5.jpeg

Wszystkie rośliny wchodzące w skład piątki szklarniowej świetnie nadają się na rabaty oraz do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Begonia, żeniszek i lobelia to także rośliny obwodowe - sprawdzą się przy wykończeniu i wypełnieniu rabat czy otoczenia pojedynczego drzewa na trawniku.

Jak wysiewać piątkę szklarniową?

Powyższe gatunki nie wymagają szczególnych warunków na wysiew i wzrost. Rośliny te mogą być uprawiane w specjalnie przygotowanych i ogrzewanych szklarniach albo po prostu… w domu! 

Pojemnik pod wysiew należy wypełnić uniwersalną ziemią z drenażem. Do odpowiedniego wzrostu piątka szklarniowa wymaga stosunkowo wysokiej temperatury (około 20-22°C) i stałego poziomu wilgotności, dlatego istotne jest stosowanie pokryw podnoszących wilgotność (np. okryć foliowych) i ustawianie wysiewek w nasłonecznionym miejscu. 

Jeśli siewki rosną dosyć gęsto, trzeba je przepikować (rozsadzić). Poszczególne rośliny można przenieść do osobnych pojemników lub umieścić po kilka sztuk w większych pojemnikach. Należy robić to jednak dopiero wtedy, kiedy siewki mają już po kilka listków.

Decydujesz się na wysiew w szklarni? Z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo ją przygotować, aby zapewnić roślinom optymalne warunki rozwoju.

Wysadzanie do rabat/pojemników zewnętrznych/gruntu

Odpowiednim momentem na wysadzanie młodych roślin na miejsce stałe jest czas po zimnych ogrodnikach - ostatnich wiosennych przymrozkach - w połowie maja lub na początku czerwca. To właśnie wtedy, mając pewność, że przymrozki minęły, rozpoczynamy przyozdabianie balkonów, tarasów i rabat. 

Planujesz wysadzać siewki w rabaty, jednak jej aranżacja dopiero przed Tobą? Pamiętaj o wybraniu odpowiedniego miejsca dla roślin - przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie, które będzie miało istotny wpływ na proces kwitnienia. Jeśli nie wiesz jak zaplanować elementy w swoim ogrodzie, zerknij tutaj.

Przydatne narzędzia

Jeśli chcesz przygotować piękne ogrodowe rabaty, z pewnością przyda Ci się wsparcie urządzeń ogrodniczych, które ułatwią pracę. 

Od czego zacząć aranżację stanowisk dla roślin, które będziesz wysadzać na przełomie maja/czerwca? Oczywiście od przekopania ziemi! Z pomocą przychodzi glebogryzarka SRC 685 RG. Komplet noży o głębokości roboczej do 15 cm pomoże odpowiednio rozluźnić i spulchnić ziemię pod uprawę. Urządzenie posiada specjalne tarcze zabezpieczające, które pozwalają na pracę blisko drzew i brzegów działek - dzięki temu bez obaw urządzisz rabatę tam, gdzie tylko zechcesz.

Chcesz przyspieszyć i ułatwić sobie przygotowanie bruzd na wysadzenie roślin w ogrodzie? Użyj obsypnika kompatybilnego z glebogryzarką SRC 685 RG! Dzięki niemu oszczędzisz sobie schylania i mozolnej pracy.

Te kilka roślin nazywanych piątką szklarniową, wysadza się zimą, aby wiosną lub wczesnym latem cieszyć się pięknie ukwieconymi balkonami czy ogrodowymi rabatami. Należy jednak mieć na uwadze, że im późniejszy wysiew, tym później pojawią się tak wyczekiwane kwiaty, dlatego nie zwlekaj! Odwiedź też STIGA.pl i sprawdź, jak możesz ułatwić swoje wiosenne prace.