8 grudnia 2022, 10:59

O czym należy pamiętać podczas zakładania szklarni?

Porady
O czym należy pamiętać podczas zakładania szklarni?

Świeże pomidory i pachnące zioła także w zimie... Czy to nie wspaniała wizja? Sprawdź jak to osiągnąć! 

Hodowla warzyw, owoców i ziół nie tylko wiosną i latem, ale także zimą to piękna wizja! Możesz dostarczać sobie cennych witamin i mikroelementów pochodzących z całkowicie własnych, ekologicznych upraw. Jednak ogrzewanie szklarni to jednak dodatkowy wydatek, stąd też wątpliwości, czy decydować się na takie rozwiązanie. Jak ją założyć i na co zwrócić uwagę, żeby nie wydać majątku? Sprawdźmy! 

O czym należy pamiętać? 

  1. Stabilna konstrukcja - szklarnia musi wytrzymać podmuchy porywistego wiatru, deszcz i grad czy śnieg. Dlatego najodpowiedniejszymi materiałami do budowy wytrzymałej konstrukcji będą metalowe wsporniki oraz ściany ze szkła lub poliwęglanu.   
  2. Pochyłość dachu - powinna być równa kątowi minimum 20 stopni. Dzięki temu śnieg będzie się z niego zsuwał.  
  3. Właściwe rośliny - do zimowej uprawy nadają się na przykład selery, marchewka, pietruszka, jarmuż, zioła oraz roszponka. 

Podłoże i izolacja 

Do stworzenia podłoża w Twojej szklarni możesz wykorzystać pozostałości po aranżacji ogrodu, takie jak płytki betonowe albo kostka brukowa - ponowne wykorzystanie materiałów pozwoli zminimalizować koszty budowy. Niezależnie od tego, co wybierzesz, ważne jest, aby stworzyć solidną podstawę dla szklarni. 

Nie mniej istotna jest także izolacja, która pozwoli ograniczyć straty ciepła. Najlepiej do tego celu nada się folia bąbelkowa.  

Otwory wentylacyjne 

Cyrkulacja powietrza i regulacja temperatury w szklarni to kluczowa sprawa. Dobrym sposobem jest zainstalowanie automatycznych otworów wentylacyjnych. Będą ułatwieniem zwłaszcza podczas urlopu, a ponadto usprawnią system wietrzenia. 

Zbiornik na deszczówkę 

Zbudowanie zbiornika na deszczówkę to kolejna inwestycja, którą powinieneś rozważyć. Pozwoli Ci to zaoszczędzić spore wydatki na wodę. Zainteresował Cię ten pomysł? Oto wskazówki: 

  • Zrób miejsce na beczkę z wodą po północnej stronie szklarni. W ten sposób nie będzie blokować światła słonecznego. 
  • Pamiętaj także, aby zamontować zbiornik na stojaku i zaopatrzyć go w kran, dzięki czemu bez trudu napełnisz konewkę albo podepniesz wąż.  

Wyposażenie i ogrzewanie 

Wyposażenie szklarni to bardzo istotna kwestia. Ułatwi nie tylko opiekę nad roślinami, ale także zapewni roślinom właściwe warunki do rozwoju. Świetnym rozwiązaniem będą stoły szklarniowe i półki. Aranżując wnętrze szklarni, zwróć uwagę na to, by ustawić je w taki sposób, aby nie rzucały cienia na rośliny i nie blokowały im wzrostu. 

szklarnia.jpg

Kolejną, nie mniej ważną kwestią jest ogrzewanie szklarni. Możesz wybrać kilka typów. Do najpopularniejszych należy ogrzewanie węglem, prądem lub gorącym powietrzem. Ogrzewanie węglowe jest najmniej komfortowe, bo konieczny jest nadzór nad kotłem przez całą dobę. Nie należy także do rozwiązań ekologicznych. O wiele wygodniejsze jest ogrzewanie szklarni za pomocą grzejników elektrycznych, promienników ciepła lub kabli grzejnych. Upewnij się także, że w szklarni będzie stały przepływ powietrza i właściwy poziom wilgoci, szczególnie podczas kiełkowania nasion. Najlepszy efekt osiągniesz, stosując kratki wentylacyjne.  

Zależy Ci na ograniczeniu kosztów ogrzewania? Postaraj się zatem umieścić w szklarni takie obiekty, które zatrzymują ciepło i powoli je uwalniają. To bardzo tanie i ekologiczne rozwiązanie, a masz całkiem sporo materiałów do wyboru. Mogą to być kamienie, kostka brukowa albo beczki z wodą. Rolę naturalnego grzejnika mogą pełnić także słoma albo agrowłóknina. Świetnie sprawdzi się także kompost, który nie tylko zasila rośliny, ale także pochłania ciepło i uwalnia je, powoli ogrzewając ziemię. Dzieje się tak dlatego, że gnijąca materia organiczna wytwarza ciepło. Doskonałym pomysłem jest więc umieszczenie kompostu w pryzmie na środku szklarni. 

Uważaj jednak, by nie przyciągnąć gryzoni! W tym celu upewnij się, że drzwi i okna szklarni są szczelnie zamykane.  Z drugiej jednak strony musisz zadbać o stały przepływ powietrza i właściwy poziom wilgoci, szczególnie podczas kiełkowania nasion. Najlepszy efekt osiągniesz, stosując kratki wentylacyjne - zapewnią cyrkulację powietrza, jednocześnie blokując gryzoniom wstęp do wnętrza. 

Utrzymanie czystości

Zakładając szklarnię, warto zaopatrzyć się w wydajne narzędzie, które pomoże Ci w utrzymaniu czystości. Do tego zadania idealnie nadają się myjki wysokociśnieniowe. W ofercie sklepu STIGA znajdziesz urządzenia takie jak: 

  • HPS 110 -  łatwa w obsłudze, lekka i kompaktowa. Napędza ją silnik elektryczny o mocy  1400 W, dzięki czemu uzyskuje maksymalne ciśnienie 110 barów przy natężeniu przepływu 390 l/godz. Myjka HPS 110 została wyposażona w  obrotową, regulowaną dyszę oraz w zbiornik na detergent. 
  • HPS 235 R -  napędzana silnikiem o mocy 1800W umożliwia uzyskanie maksymalnego ciśnienia 135 barów przy natężeniu przepływu 440 l/godz. Została wyposażona w 6-metrowy superelastyczny wąż wysokociśnieniowy SUPER SOFT, który (kiedy jej nie używasz) możesz  zwinąć na bębnie u góry maszyny. Myjka HPS 235 R jest urządzeniem lekkim, stabilnym i łatwym w transporcie dzięki plastikowym kółkom o średnicy 150 mm i teleskopowemu uchwytowi .  
  • HPS 345 R -  została wyposażona w silnik indukcyjny o mocy 2100W, który umożliwia uzyskanie maksymalnego ciśnienia 145 barów i natężenia przepływu 450 l/godz. Wąż jest długi (9 m) i zbrojony oplotem stalowym. Urządzenie jest lekkie i stabilne. Dodatkowo możesz je dowolnie transportować, dzięki dwóm gumowym kółkom i teleskopowemu uchwytowi z miękkim, antypoślizgowym pokryciem. 

Myjki wysokociśnieniowe przydadzą się do czyszczenia całego ogrodu, nie tylko szklarni. Przyda się także do czyszczenia elewacji a to nie jedyne z jej zastosowań. Zastanawiasz się, do czego jeszcze jej użyć? Koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu!

Myjka-min.jpg

Założenie szklarni to wspaniały sposób, aby przez cały rok cieszyć się warzywami, owocami i ziołami z własnej uprawy. Mamy nadzieję, że już wiesz, na co zwrócić uwagę podczas aranżowania przestrzeni i w jaki sposób zminimalizować koszty. W przypadku szklarni kluczowe jest także zachowanie porządku. Zanieczyszczenia pozostawione na chodnikach i ścianach mogą być przyczyną chorób bakteryjnych i grzybowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat maszyn, które będą pomocne podczas porządkowania, koniecznie odwiedź nas na www.stiga.pl