O czym należy pamiętać podczas zakładania szklarni?

Porady
O czym należy pamiętać podczas zakładania szklarni?

Czy i Ty masz chęć skosztować pysznych pomidorów, buraków, ogórków czy sałaty jeszcze przed rozpoczęciem sezonu? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, spraw, aby w ogrodzie pojawiła się przydomowa szklarnia.

Własne ekologiczne uprawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem wielu osób. Ludzie coraz częściej poszukują naturalnych produktów, które nie były opryskiwane szkodliwą dla zdrowia chemią. Z tego powodu w ogrodach tuż obok domu powstają nowoczesne szklarnie przydomowe. Odpowiednio przygotowane pozwalają na uprawę warzyw o każdej porze roku. Jak zbudować szklarnię przydomową i co w niej sadzić? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jak zrobić przydomową szklarnię?

Przed przystąpieniem do pracy należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi szczegółami. Pod uwagę warto wziąć np. nie tylko, jakie pomidory do szklarni przydomowej będą sadzone, ale również stabilną konstrukcję i pochyłość dachu.

szklarnia.jpg

Szklarnia musi być mocna i wytrzymała na wiatr, deszcz czy nawet śnieg, dlatego wielu ogrodników decyduje się na szklarnie przydomowe ze szkła lub poliwęglanu z metalowymi wspornikami czy też szklarnie przydomowe drewniane. Poza konstrukcją warto zwrócić uwagę też na pochyłość dachu. Aby był on bezpieczny, powinien być pod kątem minimum 20 stopni. Dzięki temu śnieg nie będzie zalegał, lecz z niego się zsuwał. Zagospodarowanie takiego miejsca nie jest łatwe, dlatego warto dobrze zastanowić się, co uprawiać w szklarni przydomowej.

Przygotowanie podłoża

Odpowiednio przygotowane podłoże pod szklarnię to bardzo ważny element całego przedsięwzięcia. Odpowiednio zrobiona solidna podstawa sprawia, że ogrodowa budowla stoi stabilnie. Często, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy, wykorzystywane są na jej podstawę materiały na przykład po aranżacji ogrodu, jak kostka brukowa czy płytki betonowe. Ważna jest również izolacja, która pozwala ograniczyć straty ciepła. Najczęściej wykorzystywana jest folia bąbelkowa, lecz wiele osób stosuje również inne materiały.

Wietrzenie szklarni

Aby uprawa w szklarni przydomowej ziół i warzyw nie była zagrożona rozwojem chorób, warto pamiętać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Regulacja temperatury jest niezwykle ważna. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska bardzo niekorzystnie wpływa na rośliny. Aby zachować odpowiedni poziom przewietrzenia, warto w przydomowej szklarni stworzyć automatyczny system otworów wentylacyjnych. To on ułatwi przepływ powietrza. Jest to szczególnie ważne, gdy idziemy do pracy lub wyjeżdżamy na urlop i nie ma kto doglądać naszych upraw.

Zbiornik na deszczówkę

Budując szklarnię, pod uwagę należy wziąć jeszcze jeden ważny element. Jest nim zbiornik na deszczówkę. Dzięki niemu można zaoszczędzić na rachunkach za wodę oraz ustrzec się mandatu, w miejscowościach, w których wprowadzono zakaz podlewania ogrodów. Jeśli zainteresował Cię ten pomysł, to pod uwagę należy wziąć miejsce, w którym będzie taki pojemnik umieszczony. Dodatkowo taki zbiornik warto zaopatrzyć w kran i stojak, co znacznie ułatwi pobieranie z niego wody.

Ogrzewanie szklarni

Szklarnie w wielu przydomowych ogrodach funkcjonują nawet zimą i wczesną wiosną. Pomimo przymrozków rosną w nich piękne i zdrowe warzywa. Aby zapewnić roślinności odpowiednie cieplne warunki do wzrostu, warto przydomową szklarnię zaopatrzyć w dobrej jakości ogrzewanie. Wprowadzając takie rozwiązanie, uprawa pomidorów w szklarni przydomowej, a także innych warzyw będzie bardzo efektywna.

Do najpopularniejszych ogrzewaczy należą urządzenia na węgiel, prąd i ostatnio coraz popularniejsze gorące powietrze. Węglowe ogrzewacze to rozwiązanie najmniej komfortowe. Właściciel szklarni musi regularnie doglądać pieca przez całą dobę. Nie jest to również rozwiązanie zbyt ekologiczne, a przecież wielu osobom obecnie zależy na żywności zdrowej i bezpiecznej dla organizmu. O wiele korzystniejsze jest ogrzewanie szklarni za pomocą urządzeń elektrycznych.

Każdy rodzaj zastosowanego ogrzewania niesie ze sobą spore koszty, dlatego w swoich szklarniach warto wykorzystać tanie i ekologiczne rozwiązanie, jakim są na przykład kamienie, kostka brukowa, beczki z wodą, słoma, agrowłóknina, a nawet kompost, które potrafią magazynować ciepło. Stosowanie tego ostatniego rozwiązania niesie za sobą ryzyko przyciągnięcia gryzoni, lecz dobrze zadbana, szczelna szklarnia będzie na pewno wolna od szkodników.

Jak utrzymać czystość w szklarni przydomowej?

Uprawa papryki w szklarni przydomowej nie jest łatwym zadaniem, gdyż w obiektach nieutrzymanych w czystości bardzo często ona choruje. W efekcie czego daje ona słaby plon. Aby rośliny, nie tylko papryka, ale też pomidory i zioła były smaczne oraz zdrowe warto zadbać o czystość w swojej szklarni. Idealne do tego będą myjki wysokociśnieniowe. Wśród wielu produktów dostępnych na rynku znajdują się lekkie myjki kompaktowe o mocy 1400W. Wiele urządzeń tego typu wyposażonych jest w obrotową regulowaną dyszę i zbiornik na detergent, co ułatwia czyszczenie konstrukcji. Urządzenia o większej mocy na przykład 1800 W umożliwiają uzyskanie ciśnienia 135 barów przy natężeniu przepływu 440l/godzinę, mogą one być wyposażone w superelastyczny wąż wysokociśnieniowy. W ofercie wielu producentów są też urządzenia o większej mocy na przykład 2100W z silnikiem indukcyjnym, które sprawdzą się w szklarniach dużej powierzchni wymagających długiej pracy urządzenia.

Myjka ciśnieniowa to doskonałe urządzenie, które sprawdzi się do czyszczenia nie tylko szklarni, ale też innych elementów ogrodu, takich jak na przykład meble ogrodowe, elewacja czy kostka brukowa.

  • HPS 110 -  łatwa w obsłudze, lekka i kompaktowa. Napędza ją silnik elektryczny o mocy  1400 W, dzięki czemu uzyskuje maksymalne ciśnienie 110 barów przy natężeniu przepływu 390 l/godz. Myjka HPS 110 została wyposażona w  obrotową, regulowaną dyszę oraz w zbiornik na detergent. 
  • HPS 235 R -  napędzana silnikiem o mocy 1800W umożliwia uzyskanie maksymalnego ciśnienia 135 barów przy natężeniu przepływu 440 l/godz. Została wyposażona w 6-metrowy superelastyczny wąż wysokociśnieniowy SUPER SOFT, który (kiedy jej nie używasz) możesz  zwinąć na bębnie u góry maszyny. Myjka HPS 235 R jest urządzeniem lekkim, stabilnym i łatwym w transporcie dzięki plastikowym kółkom o średnicy 150 mm i teleskopowemu uchwytowi .  
  • HPS 345 R -  została wyposażona w silnik indukcyjny o mocy 2100W, który umożliwia uzyskanie maksymalnego ciśnienia 145 barów i natężenia przepływu 450 l/godz. Wąż jest długi (9 m) i zbrojony oplotem stalowym. Urządzenie jest lekkie i stabilne. Dodatkowo możesz je dowolnie transportować, dzięki dwóm gumowym kółkom i teleskopowemu uchwytowi z miękkim, antypoślizgowym pokryciem. 

Szklarnie przydomowe to budowle, które pięknie prezentują się w ogrodzie. Poza wyglądem są niezwykle funkcjonalne, gdyż pozwalają ogrodnikom cieszyć się smakiem wyśmienitych warzyw, ziół, a nawet owoców przez cały rok. Budowa szklarni nie jest skomplikowana, lecz warto dobrze rozplanować swoje prace i zadbać o każdy element budowli.

Myjka-min.jpg

Założenie szklarni to wspaniały sposób, aby przez cały rok cieszyć się warzywami, owocami i ziołami z własnej uprawy. Mamy nadzieję, że już wiesz, na co zwrócić uwagę podczas aranżowania przestrzeni i w jaki sposób zminimalizować koszty. W przypadku szklarni kluczowe jest także zachowanie porządku. Zanieczyszczenia pozostawione na chodnikach i ścianach mogą być przyczyną chorób bakteryjnych i grzybowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat maszyn, które będą pomocne podczas porządkowania, koniecznie odwiedź nas na www.stiga.pl