Jak zaplanować ogród bez pomocy architekta?

Ogród
Jak zaplanować ogród bez pomocy architekta?

By odświeżyć wygląd przydomowego krajobrazu, nie potrzebujesz projektanta. Zobacz, co należy zrobić, by samemu zaaranżować ogród!

Po pierwsze: spójrz na swój ogród takim, jakim jest

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac koncepcyjnych, zaopatrz się w mapę geodezyjną działki z zaznaczoną skalą, która posłuży jako baza wyjściowa dla docelowego projektu. Ewentualnie możesz zastąpić ją zwykłą kartką w kratkę i przyjąć prostą i wygodną skalę 1:1000, gdzie centymetr odpowiada metrowi w rzeczywistości.

Wyznacz granice działki, określ położenie budynków i uzbrojenia terenu (instalacje naziemne i podziemne). Oznacz również miejsca nasłonecznione oraz zacienione. Dzięki temu nie będziesz miał problemów z usytuowaniem roślin ozdobnych w zależności od stanowiska, jakie preferują.

Ponadto poświęć chwilę na spokojną obserwację najbliższego otoczenia. Być może w bezpośrednim sąsiedztwie Twojej działki znajduje się obiekt lub rozpościera widok, który warto wyeksponować (bądź wręcz przeciwnie – ukryć).

Po drugie: spójrz na swój ogród takim, jakim będzie

Przydomowy krajobraz to nie tylko piękna, ale również funkcjonalna przestrzeń, z której korzystają zarówno dorośli chcący zrelaksować się, jak i dzieci pragnące pobawić się na świeżym powietrzu. Nie zapominaj o tym i wraz z domownikami zastanów się, jaką konkretną funkcję ma spełniać Wasz ogród. Jeśli każde z Was ma na niego inny pomysł, podziel ogród na mniejsze sfery oddzielone pergolą czy żywopłotem, np. część reprezentacyjną, wypoczynkową i użytkową (przydomowy warzywnik, ogródek ziołowy). W ten sposób wszyscy będziecie mogli cieszyć się nim w równym stopniu.

Podział ogrodu na mniejsze części zdecydowanie ułatwia jego aranżację. Pozwala także uniknąć ewentualnych niedociągnięć, które mogłyby pokrzyżować Twoje plany i popsuć finalny wygląd przydomowego krajobrazu.

Po trzecie: zrealizuj wizję – dobierz rośliny, zaplanuj elementy małej architektury

Przy wyborze roślin ozdobnych kieruj się zarazem własnymi upodobaniami, jak i uwarunkowaniami pielęgnacyjnymi (rodzaj gleby, poziom wód gruntowych, preferowany stopień nasłonecznienia), które dla każdego gatunku są nieco odmienne. Upewnij się, jakie kwiaty, krzewy, drzewa dobrze czują się we wzajemnym towarzystwie. Sprawdź czy wspólnie stworzą spójne kompozycje oraz jak prezentować się będą o każdej porze roku, a nawet za kilka lat. Na żyznym podłożu z łatwością stworzysz roślinom korzystne warunki do prawidłowego wzrostu. Wystarczy, że we właściwym terminie wykonasz odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne: przekopiesz i dotlenisz oraz nasycisz odżywczym nawozem, z których najskuteczniejszym jest kompost. Sytuacja komplikuje się, jeśli grunt okaże się nieurodzajny (zbyt lub niewystarczająco przepuszczalny), a zatem wymagający specjalistycznej pielęgnacji. By nie pracować w ogrodzie od świtu do późnego popołudnia, możesz poświęcić swój czas na poszukiwanie roślin niewrażliwych na trudne warunki glebowe.

W dużym ogrodzie krzewy i drzewa możesz z powodzeniem sadzić w luźnych grupach. W ten sposób ogród zyska sielski charakter jakby pozbawiony ludzkiej ingerencji. W niewielkim natomiast na odwrót – skoncentruj się na szczegółach, które optycznie zwiększą dostępną przestrzeń. Ten cel możesz osiągnąć, na przykład dzięki usytuowaniu roślin liściastych o szarawym zabarwieniu na dalszym planie, dekoracyjnej nawierzchni ścieżek ogrodowych czy oryginalnych kształtach rabat. Przede wszystkim jednak zadbaj o zdrowy trawnik – im większy, tym przestronniejszy ogród. Jak go pielęgnować, by po zimie w niedługim czasie odzyskał doskonałą kondycję? Dowiesz się z odrębnego artykułu: Trawnik po zimie: 10 najważniejszych prac pielęgnacyjnych.

Wbrew pozorom, aranżacja przydomowego krajobrazu nie wymaga zatrudniania architekta. Sam najlepiej wiesz, jak powinien się zmienić. Potrzebujesz jednak wiedzy, dzięki której sprawnie przekujesz wyobrażenia o wymarzonym ogrodzie w rzeczywistość. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, w sposób przemyślany wdrożysz wszystkie założone zmiany i osiągniesz cel. Zmienisz charakter przestrzeni wokół domu w taki sposób, by na nowo stała się źródłem dumy oraz miejscem, gdzie z przyjemnością będziesz spędzał wolny czas.