Permakultura w ogrodzie. Jak stworzyć zrównoważony ekosystem obok domu?

Ogród
Permakultura w ogrodzie. Jak stworzyć zrównoważony ekosystem obok domu?

By cieszyć się obfitymi plonami i pięknymi roślinami w ogrodzie, nie trzeba wykonywać czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Coraz więcej osób decyduje się prowadzić ogród w harmonii z naturą. Permakultura ogrodowa to sposób na ochronę planety i pozyskanie zdrowej, smacznej żywności. Sprawdź, jak założyć ogród permakulturowy. 

Na czym polega permakultura w ogrodzie?

Permakultura to koncepcja zrównoważonego ogrodnictwa, inspirowana naturalnymi ekosystemami. Zgodnie z jej założeniami, uprawa ogrodu powinna być podporządkowana rytmowi natury i oparta na procesach zachodzących w przyrodzie.

Ogród permakulturowy ma być systemem samoregulującym, w którym ingerencja człowieka ograniczona jest do minimum. Aby to osiągnąć, niezbędne jest dokładne poznanie warunków środowiskowych, przemyślane zaplanowanie nasadzeń oraz stała obserwacja zmian zachodzących w zielonej przestrzeni.

Jak założyć ogród permakulturowy?

Żaden ekosystem nie funkcjonuje w izolacji. Zacznij od obserwacji otoczenia i sporządź listę roślin występujących w Twojej okolicy – to one powinny stanowić podstawę nasadzeń. Skład gatunkowy dostosuj do nasłonecznienia, rodzaju gleby i wzajemnego oddziaływania między sąsiadującymi roślinami.

W ogrodzie zgodnym z zasadami permakultury ważne jest stosowanie zasad uprawy współrzędnej i płodozmianu. Zielony zakątek nie może być monokulturą, dlatego zadbaj o różnorodność gatunków roślin. W ogrodzie nie powinno zabraknąć odmian miododajnych, które przyciągną owady zapylające. 

Choć taka przestrzeń przypomina tradycyjny ogród wiejski z łąką kwietną, rabatami bylinowymi i warzywnikiem, jej aranżacja może być też bardziej nietypowa. Jeśli mieszkasz w pobliżu lasu, możesz przy tworzeniu zielonej strefy wzorować się na ekosystemach leśnych.

ogrod-wiejski-permakultura.jpg

Podstawowe zasady ogrodowej permakultury

Pozwól działać samej naturze — to z pewnością najważniejsza zasada permakultury w ogrodzie. Zgodnie z nią w Twoim zielonym zakątku musi istnieć naturalna równowaga między organizmami glebowymi, roślinami i zwierzętami. Z tego powodu powinieneś zrezygnować z działań, które mogą ją naruszyć. 

Jeśli chcesz prowadzić zrównoważony ogród, zrezygnuj z usuwania chwastów. One również zajmują ważne miejsce w naturalnych ekosystemach. Pozostaw przekwitłe kwiaty na rabatach, by mogły się rozsiewać, a intensywne podlewanie zastąp zbieraniem i wykorzystywaniem deszczówki. Ogranicz także intensywne podlewanie roślin, a w razie potrzeby do nawadniania wykorzystuj deszczówkę. Nie używaj w swoim ogrodzie chemicznych preparatów ochrony roślin. Zamiast nich stosuj naturalne preparaty. 

By uchronić rośliny przed szkodnikami, stwórz w ogrodzie dogodne warunki do bytowania dzikich zwierząt, będących naturalnymi wrogami uciążliwych owadów czy ślimaków. W tym celu możesz zainstalować na działce schronienia dla jeży, budki dla ptaków czy domki dla nietoperzy. 

Zajrzyj do naszego poradnika i sprawdź, jak w prosty sposób przygotować kreatywne karmniki DIY.

Jak dbać o glebę zgodnie z permakulturą?

W ogrodzie permakulturowym ważne jest, by nie naruszać naturalnej struktury gleby. Zamiast głębokiego przekopywania lepiej postawić na metodę no-dig i zasilać podłoże materią organiczną – np. kompostem, liśćmi, trawą czy słomą.

W przygotowaniu takiej ściółki świetnie sprawdzi się elektryczny rozdrabniacz do gałęzi. To proste w obsłudze i ciche urządzenie, które pozwala szybko rozdrobnić odcięte gałęzie i przekształcić je w materiał idealny do kompostowania lub ochrony rabat.

Rozdrabniacze STIGA są zasilane elektrycznie, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska i pomagają ograniczyć ilość odpadów w ogrodzie – zgodnie z zasadami zrównoważonego gospodarowania.

Stiga-BIOSILENT2500.jpeg

Bibliografia:

  1. Bellingham K., Ogród Bellingham, Wytwórnia 2023.
  2. Kossakowska M., Permakultura w rolnictwie, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie 2024.