Niebanalne karmniki dla ptaków - Zaskakujące pomysły na DIY

Zrób to sam
Niebanalne karmniki dla ptaków - Zaskakujące pomysły na DIY

Azyl dla ptaków w Twoim ogrodzie? Przyciągnij je w niezwykły sposób!

Zimowe miesiące to trudny czas nie tylko dla nas, ludzi. Ptaki, które zimują w naszym kraju, również muszą jakoś przetrwać chłodne dni i noce. Większość z nas uwielbia obserwować te piękne stworzenia, kiedy przylatują do naszych ogrodów czy balkonów. 

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby pomóc im przez tę trudną porę roku, a przy okazji przyciągnąć je do swojego ogrodu? Odpowiedź jest prosta: karmniki! Ale zamiast kupować gotowe rozwiązania, stwórz własny, niebanalny karmnik dla ptaków DIY! Wyczarujesz je z naprawdę prostych rzeczy, które znajdziesz w swoim domu. To sytuacja win-win dla każdego: dla Ciebie, dla ptaków i dla planety!

Dlaczego karmnik DIY?

Z pewnością znasz to uczucie, kiedy uda Ci się zrobić coś własnoręcznie, prawda? Jest w tym coś wyjątkowo satysfakcjonującego. 

Stworzenie własnego karmnika dla ptaków nie tylko daje szansę na poczucie dumy z małego dzieła sztuki, ale również otwiera drzwi do świata kreatywnego recyklingu i dbania o środowisko. W dodatku oszczędzasz pieniądze, bo wiele materiałów do zrobienia karmnika masz już w domu. Gotowe karmniki w sklepach często są wykonane z plastiku i kosztują niewspółmiernie dużo w porównaniu z tym, co możemy zrobić sami. A własnoręczne dzieło? To jest bezcenne. Odkryj z nami kilka fantastycznych pomysłów na karmniki DIY i przekonaj się, jakie to proste!

Zaczynamy!

Karmnik dla ptaków z szyszki - prostota w najlepszym wydaniu

Jeśli myślisz o karmniku, który byłby łatwy do zrobienia, ekologiczny i jednocześnie atrakcyjny dla ptaków, karmnik z szyszki to strzał w dziesiątkę! Pomysł jest banalnie prosty, a efekt zachwycający. 

Weź szyszkę, którą możesz znaleźć podczas spaceru w lesie czy w parku i oblep ją mieszanką masła orzechowego i ziaren dla ptaków. Zwróć uwagę na to, by były to szyszki z mocno rozchylonymi łuskami - dzięki temu na szyszce utrzyma się więcej pożywienia i ułatwi ptakom utrzymanie wygodnej pozycji do jedzenia.

1 -min.jpeg

Taki karmnik nie tylko prezentuje się uroczo i może z łatwością wkomponować się w zimowy krajobraz, ale także jest w 100% naturalny i zdrowy dla naszych pierzastych przyjaciół. Co więcej, karmnik z szyszki ma tę zaletę, że jest mały i łatwo go zawiesić na drzewie czy krzewie. Idealny dla tych, którzy nie mają dużo miejsca, ale chcą zrobić coś dobrego dla ptaków i dla siebie. Czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze, a ten karmnik to doskonały przykład na to, że natura sama dostarcza nam idealnych materiałów.

Karmnik dla ptaków z łupki cytrusa - kolorowy i aromatyczny

Uwielbiasz cytrusy? Zima to przecież sezon na te soczyste owoce! Pomarańcze czy grejpfruty to nie tylko smaczne owoce, ale także fantastyczny materiał do zrobienia karmnika dla ptaków. Jak go zrobić? To proste! 

Przekrój owoc na pół i wyjmij miąższ. Następnie osusz łupinę, żeby uniknąć powstawania pleśni. Kiedy łupina jest już gotowa, zrób w jej bokach dwa małe otwory i przewiąż przez nie sznurek. Teraz możesz wsypać do środka mieszankę ziaren dla ptaków.

2-min.jpeg

Voilà! Oto masz piękny, naturalny i aromatyczny karmnik, który możesz zawiesić na drzewie. To świetny sposób na ekologiczne wykorzystanie resztek owocowych. Kto by pomyślał, że taki smakowity owoc może służyć nie tylko Tobie, ale i Twoim pierzastym sąsiadom?

Karmnik z łupiny kokosa - egzotyka w Twoim ogrodzie

Łupina kokosa to kolejny niebanalny, a zarazem genialnie prosty pomysł na karmnik dla ptaków. Co więcej, wprowadza do ogrodu nutę egzotyki! Do tematu możesz podejść na kilka sposobów.

Jeden z nich to użycie połówki oczyszczonej i osuszonej łupiny kokosa. Wywierć w niej małą dziurkę, przez którą przewiążesz sznurek. Następnie przygotuj "pastę" ze słoniny i mieszanki ziaren i wypełnij nią łupinę. Dla ułatwienia ptakom zadania możesz przytwierdzić niewielki patyczek do siedzenia.

Inna opcja to odcięcie jedynie ćwiartki łupiny. Tak przygotowany kokos może posłużyć jako miseczka na pożywienie.  Podobnie jak w pierwszej wersji, oczyszczasz ją, osuszasz, a potem robisz w niej otwory do przewiązania sznurka. Pozostaje tylko wsypać do środka ziarenka. I gotowe!

3-min.jpg

Kokosowa łupina jest naturalnie odporna na warunki atmosferyczne, więc taki karmnik posłuży Ci przez dłuższy czas.

Karmnik z plastikowej butelki po napojach - recykling level expert

Jeśli masz w domu puste plastikowe butelki po napojach, nie wyrzucaj ich od razu do kosza. Możesz je przekształcić w praktyczny karmnik dla ptaków! To nie tylko ekologiczne, ale również bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza w okresach opadów śniegu czy deszczu. Dzięki obudowie z butelki, pokarm jest nieco lepiej zabezpieczony przed wilgocią, a ptaki mogą w spokoju zjeść, nie martwiąc się niekorzystnymi warunkami do uczty. 

Twoim głównym zadaniem jest zrobienie “okienka” Możesz je wyciąć zwykłymi nożyczkami, nożykiem do tapet albo gorącym nożem. To wygodne rozwiązanie zarówno dla ptaków, jak i dla Ciebie. Dzięki niemu w kilka chwil dosypiesz kolejną porcję ziarna. Przewiąż butelkę sznurkiem i zawieś ją na drzewie. Gotowe!

4-min.jpg

Jak widzisz, tworzenie karmników DIY to świetna okazja nie tylko do kreatywnego recyklingu, ale również do obserwowania i wspierania lokalnej fauny. Niezależnie od tego, którą konstrukcję wybierzesz, każdy z tych karmników będzie w pełni funkcjonalny i przyjazny dla ptaków. Nie czekaj więc na "lepszy czas". Działaj teraz i ciesz się obecnością ptaków w swoim ogrodzie przez całą zimę! Zainspiruj się ze STIGA.