Październikowe prace ogrodnicze: przycinanie, przygotowanie i sadzenie

Porady
Październikowe prace ogrodnicze: przycinanie, przygotowanie i sadzenie

Gdy nadchodzi jesień, wegetacja zwalnia, ale w ogrodzie wciąż jest mnóstwo zajęć. Przeczytaj nasze wskazówki i przygotuj się na chłodniejsze dni.

Trawnik i okolice domu 

Jesienne sprzątanie 

W pierwszej kolejności pozbądź się liści. Możesz użyć do tego grabi, kosiarki lub dmuchawy akumulatorowej z trzech wyjątkowych grup Essential, Experience i Expert. Na przykład SAB 100 AE 4.0 Ah, SAB 500 AE, SAB 700 AE czy SAB 900 AE. Cechuje je spora moc silnika (od  0,28 kW do 0,90 kW) oraz wysoka prędkość powietrza: od 32 m/s nawet do 60 m/s. Nadają się doskonale do czyszczenia takich powierzchni jak trawnik, taras, podjazd, a nawet żwirowe ścieżki i kamienne chodniki. Możesz dowolnie sterować prędkością powietrza, a także, dzięki zaczepom na szelki po obu stronach, dostosować pozycję roboczą do swoich potrzeb, bez względu na to, czy jesteś prawo- czy leworęczny.  

Dmuchawy są lekkie, a przy tym wyposażone w miękkie, ergonomiczne uchwyty. Dodatkowo możesz odciążyć urządzenia ręczne z serii 5, 7 i 9 za pomocą paska na akumulator BB 700e lub plecaka  SBH 900 A E. Montujesz akumulator w plecaku, albo do uchwytu, podpinasz urządzenie i odpada Ci dobry kilogram! Dzięki temu Twoje ramiona i dłonie nie zmęczą się podczas pracy. 

Dlaczego regularne usuwanie opadłych liści z trawnika jest takie ważne? Tam właśnie często chowają się żarłoczne ślimaki i owady, które żerują na Twoich roślinach ozdobnych i warzywach. Dodatkowo opadłe, butwiejące liście to wymarzone środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów, które mogą porazić źdźbła trawy.  

odkurzacz albo dmuchawa-min.jpg

W ogrodzie nic nie może się zmarnować! Spróbuj więc przekształcić to, co zebrałeś w naturalny, ekologiczny nawóz. Do tego przydatne będą dmuchawa / odkurzacz BL 130c V lub VS 100e 4.0 Ah, dzięki którym nie tylko zbierzesz materiał na kompost, ale także zmielisz go, tak aby proces dojrzewania w pryzmie lub kompostowniku przebiegał szybko i równomiernie lub po prostu zmniejszysz objętość odpadów w śmietniku.  

Jeśli masz na działce staw i nie uśmiecha Ci się zbieranie liści podbierakiem, możesz okryć go siatką. A jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak najlepiej dbać o swój staw jesienią, koniecznie przeczytaj nasz artykuł

W październiku warto także przeprowadzić oprysk drzew owocowych, by zabić szkodniki i zlikwidować ich jaja. To także dobry czas, by dokładnie umyć i zdezynfekować szklarnię. Na te prace wybierz dzień suchy i bezwietrzny. 

Pielęgnacja trawnika

W pierwszej kolejności usuń martwą darń i filc, aby woda i składniki odżywcze mogły dotrzeć do korzeni, następnie nakłuj glebę za pomocą wideł ogrodowych albo przeprowadź zabieg aeracji.  

Jesień to także dobry czas na ostatnie koszenie i przycinanie krawędzi trawnika. Możesz to zrobić za pomocą łopaty, albo podcinarki akumulatorowej GT 500e, wyposażonej w ogranicznik dystansowy, dzięki której precyzyjnie skorygujesz krawędzie. Praca tym narzędziem jest łatwa i bezemisyjna.   

Sad 

Cięcia 

Co i jak ciąć? Już wyjaśniamy. Jesień to czas ostatnich cięć żywopłotów. Jeśli masz je na działce, koniecznie zaplanuj prace pielęgnacyjne i przytnij wysokie żywopłoty, na przykład z ligustru, rokitnika i laurowiśni. Następnie usuń martwe części roślin wieloletnich, ale pamiętaj, by zostawić trochę uschniętych gałązek, które dadzą schronienie pożytecznym zwierzętom i owadom. Zaplanuj także jeden suchy i słoneczny dzień na przycinanie róż pnących oraz na podwiązanie pędów, zanim nastaną porywiste jesienne wiatry. Uporządkuj także krzewy owocowe.  Odetnij stare pędy letnich malin, pozostawiając tylko nowe zielone pędy, na których w przyszłym roku znajdziesz smaczne owoce.

Protip: w październiku możesz pobierać sadzonki z drzew i krzewów liściastych, takich jak hortensja i fuksja.

Przydatne narzędzia 

Podczas przycinania żywopłotu z pewnością przydadzą Ci się sekatory akumulatorowe, przeznaczone do precyzyjnego cięcia. Wśród urządzeń STIGA znajdziesz takie narzędzia jak:

  • SHT 700 AE i SPH 700 AE, MT 500e czy SPH 900 AE przeznaczone do pielęgnacji wysokich żywopłotów. Zostały wyposażone w wysięgniki, dzięki czemu nie musisz wspinać się na drabinę (co dla niektórych może być kłopotliwe). Podcinaj swobodnie z poziomu gruntu i ciesz się efektami! 
  • SHT 900 AE i SHT 500 AE - urządzenia idealne do zielonych ścian o średniej wysokości. Są lekkie, wytrzymałe i można nimi łatwo operować. 
  • SGM 72 AE - lekkie nożyce akumulatorowe, sprawdzą się w przypadku niskich żywopłotów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać idealnego pomocnika do pielęgnacji żywopłotu koniecznie przeczytaj ten artykuł

Warzywnik i rabaty kwietne 

Reorganizacja ogrodu 

Jeśli na grządce z bylinami zrobiło się zbyt ciasno, wymaga to Twojej interwencji. To także dobry czas, by przenieść krzewy w inne miejsce. Kiedy rośliny pozostają w uśpieniu, taki zabieg będzie dla nich całkowicie “bezbolesny.” Byliny zimujące pozostaw w gruncie, ale te, które nie zdołają przetrwać mrozów (czyli bulwy begonii, bulwy dalii i bulwy mieczyków) po oczyszczeniu umieść w wypełnionym piaskiem naczyniu i przenieś w chłodne miejsce. 

Jeśli ustawiłeś swoje cytrusy na balkonie lub tarasie, koniecznie schowaj je do szklarni lub do domu. Pamiętaj, że te rośliny nie lubią przeciągów i przesuszenia, dlatego zapewnij im miejsce z dala od kaloryferów i okien. 

Zbiór i sadzenie

To już czas aby zebrać groch i fasolę przed przycięciem roślin do poziomu gruntu. Sprawdź także, czy dynie i kabaczki są dojrzałe. Najłatwiej zrobić to za pomocą paznokcia – jeśli przy wbiciu nie przebijesz skórki, są gotowe.

Ochrona przed kapryśną pogodą  

W październiku koniecznie zabezpiecz swój ogródek przed zmienną pogodą. W pierwszej kolejności wkop kompost w granice grządek warzywnych i rozsyp na powierzchni wióry z drewna, aby odizolować korzenie roślin i powstrzymać rozrost chwastów. 

W kolejnym kroku zadbaj o rośliny, które mogą zostać zalane. Dotyczy to w szczególności płytkich donic stojących na balkonie lub tarasie. Aby uchronić zbiory, spróbuj podnieść ich konstrukcję za pomocą kilku cegieł. Najmniej odporne rośliny ozdobne, takie jak na przykład cynie, przenieś do szklarni lub przykryj włókniną.

Jeśli zamierzasz uprawiać warzywa do późnej jesieni, warto także zamontować tunel, aby chronić młode siewki przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Co do sposobu przechowywania zbiorów, czyli na przykład ziemniaków, cebuli czy czosnku najlepiej postawić na oddychające worki jutowe lub papierowe torebki. Pamiętaj, by co jakiś czas sprawdzić, czy nie ma wśród nich gnijących cebul i kłączy.  

Przyjaciel natury

Zainstaluj karmniki i poidełka dla ptaków – Twoi pierzaści przyjaciele podziękują Ci za to, przyczyniając się do zmniejszenia ilości szkodliwych owadów. 

Jesień to szczególna pora. Przyroda przechodzi w stan spoczynku, a rośliny same przygotowują się na zimowe chłody, by na wiosnę znów bujnie rosnąć i pięknie kwitnąć. Jednak, aby tak się stało, konieczna jest właściwa pielęgnacja i troska. Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie prace podjąć w październiku oraz jakich narzędzi użyć, by wszystkie czynności były satysfakcjonujące i nie wymagały wielkich nakładów siły. Stwórz ogród swoich marzeń ze STIGA!