Jak dbać o staw jesienią?

Porady
Jak dbać o staw jesienią?

Staw to wspaniały sposób, aby urozmaicić pejzaż ogrodu. Sprawdź, jak zadbać o niego jesienną porą. 

Oczko wodne lub staw cieszą nasze oczy. Można przy nich wypocząć i poobserwować przyrodę. Jednak, nie są tylko ozdobą ogrodów. To osobne ekosystemy, które przyciągają wiele gatunków płazów, szczególnie ropuchy, żaby i kumaki. Zwierzęta jesienią przygotowują się do zimowej hibernacji, więc wczesna jesień to odpowiedni czas, żeby zadbać o staw, ale tak, aby nie przeszkadzać dzikim lokatorom.   

Usuń opadłe liście

Gnijące liście wydzielają substancje, które mogą nadmiernie zakwasić wodę w Twoim stawie. Dodatkowo, jeśli jest ich za dużo odcinają dopływ tlenu do dolnych partii. Dlatego należy je regularnie usuwać. Najlepiej użyć do tego podbieraka albo sieci. 

Pamiętaj też o systematycznym sprzątaniu okolic oczka wodnego. Dmuchawy akumulatorowe  takie jak na przykład SAB 100 AE 4.0 Ah, SAB 500 AE, czy SAB 700 AE, pomogą Ci pozbyć się nadmiaru liści, co docenisz zwłaszcza jeśli staw usytuowany jest pod drzewami.

Pomocna będzie także dmuchawa/odkurzacz akumulatorowy VS 100e 4.0 Ah z funkcją odkurzania, które nie tylko usunie liście z powierzchni trawnika i okolic oczka wodnego, ale także umożliwi zbieranie i rozdrabnianie.  

Dmuchawaodkurzacz-min.jpg

Daj przestrzeń i światło 

Zwierzęta szukają w roślinach schronienia i lubią ukrywać się w gąszczu, tam gdzie jest ciemno oraz wilgotno. Jednak nie wszystkie rośliny dobrze czują się w zbyt dużym zagęszczeniu. Zadbaj więc o równowagę. Pozbądź się chwastów, a także zwiędłych części roślin ozdobnych i przekwitłych kwiatów, zanim wpadną do stawu i ulegną rozkładowi, zanieczyszczając wodę. 

Do cięcia twardszych roślin, na przykład pałek wodnych, przydadzą Ci się nożyce akumulatorowe SGM 72 AE. To mocne i wydajne urządzenie mocy znamionowej silnika równej 7 W, które za pomocą szeregu akcesoriów na przykład obcinacza czy ostrza do trawy przekształcisz w narzędzie do obcinania gałązek, spulchniacz, czy maszynę do korygowania krawędzi trawnika i obrzeży oczka wodnego. 

Upewnij się także, że rośliny w Twoim stawie mają dostęp do wystarczającej ilości światła słonecznego. Sprawdź, czy zbytnio się nie rozrosły, w razie potrzeby przytnij.  

Usuń rzęsę wodną i glony

Jeśli powierzchnia Twojego stawu jest zielona, tak, że niemal nie widać lustra wody, konieczne będzie dokładne czyszczenie. Możesz użyć do tego podbieraka albo chemicznych środków. Więcej o pH wody, czyszczeniu i dotlenianiu zbiornika przed zimą przeczytasz w naszym artykule: Jak przygotować oczko wodne do zimy? 

Rośliny w strefie wody płytkiej 

Właściwa kompozycja roślin w strefie wody płytkiej to klucz do zachowania pięknego oczka wodnego, w którym tętni życie.  

Rośliny strefy wody płytkiej, czyli na przykład przęstka pospolita, strzałka szerokolistna, miniaturowe grzybienie, jaskry, kosaćce czy jeżogłówka. Są idealnym sposobem, by ukryć brzegi stawu, a jednocześnie zapewnić schronienie dla wielu gatunków zwierząt. To właśnie wśród nich żaby najczęściej składają skrzek. Ich zadaniem jest także uwalnianie tlenu do wody, pochłanianie zanieczyszczeń oraz ograniczanie rozrostu glonów. 

Pamiętaj jednak, że obrzeża oczka wodnego mogą także zostać zdominowane przez chwasty. Dlatego, oprócz przycinania konieczne będzie także regularne koszenie obrzeży precyzyjnym, lekkim narzędziem. W tej roli najlepiej sprawdzą się urządzenia wyposażone w ogranicznik dystansowy, który będzie chronić liście i kłącza przed przypadkowym przecięciem. W ofercie sklepu STIGA znajdziesz podcinarki takie jak na przykład GT 100e 2Ah

Wrzesień to dobry czas, by zadbać o oczko wodne. Wczesną jesienią rzadko zdarzają się przymrozki, a dzikie zwierzęta, które zamieszkują płytkie zbiorniki, jeszcze nie zapadły w sen zimowy. To również ostatni moment, aby wykonać ostatnie prace pielęgnacyjne takie jak koszenie i przycinanie. Nie należy zaniedbywać żadnej z tych czynności, zwłaszcza usuwania opadłych liści, gałązek czy przekwitłych kwiatostanów, ponieważ może to wpłynąć na obniżenie jakości wody w zbiorniku. Jeśli potrzebujesz sprawdzonych, wydajnych narzędzi zajrzyj do sklepu STIGA!