Pomocnik dobrany na miarę. Czym kierować się przy wyborze sekatora?

Urządzenia ogrodowe
Pomocnik dobrany na miarę. Czym kierować się przy wyborze sekatora?

Zastanawiasz się, jak przycinać żywopłot? Jakie są najlepsze, sprawdzone sekatory do ogrodu? Sprawdź i dowiedz się, wszystkiego!  

Marzysz o żywopłocie, ale słyszałeś, że jego pielęgnacja jest czasochłonna i żmudna? Nic bardziej mylnego! To wspaniała i funkcjonalna dekoracja, a prace ogrodnicze, które trzeba przy nim wykonać są łatwe, przyjemne i satysfakcjonujące. Jest jednak jeden warunek -odpowiedni wybór narzędzi. Wtedy zabiegi ogrodnicze staną się nie tylko proste, ale także bezpieczne dla Ciebie i Twoich roślin.  

Jaki sekator wybrać?   

Rozważając kupno narzędzia do pielęgnacji, powinieneś wziąć pod uwagę kilka szczegółów.  Sporą rolę odgrywa tutaj wysokość Twojej zielonej ściany. Jest lub będzie wysoka? A może marzą Ci się niskie płotki z bukszpanu? 

Kolejną zmienną jest rodzaj roślin, z których powstał lub dopiero powstanie Twój żywopłot. Na ogół są to gatunki o cienkich gałązkach, które rozkrzewiają się na boki. Spotyka się jednak żywopłoty z drzew, na przykład grabu, świerku lub brzozy. 

Warto pomyśleć także jakiej pielęgnacji potrzebują pozostałe rośliny w ogrodzie. Wśród urządzeń STIGA znajdziesz wiele modeli z wymiennymi końcówkami, za pomocą których zadbasz nie tylko o żywopłot, ale także o drzewa i krzewy.  

Najlepsze sekatory akumulatorowe do wielu zadań

W ofercie marki STIGA znajdziesz urządzenia do pielęgnacji każdego rodzaju żywopłotu. Zależnie od jego wysokości i rodzaju możesz wybrać tradycyjny sekator, podkrzesywarkę albo urządzenie na wysięgniku, które umożliwi Ci podcinanie bez użycia drabiny. 

Sekatory i pilarki do wysokiego żywopłotu 

Jeśli Twój żywopłot jest wysoki, oprócz tradycyjnych urządzeń warto rozważyć sekatory z wysięgnikiem, dzięki którym nie będziesz potrzebował drabiny do zabiegów pielęgnacyjnych. To bardzo wygodne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie, ponieważ nie ma konieczności przestawiania drabiny, ani też zagrożenia upadkiem. 

Urządzenia te wyposażone są w wytrzymałe, teleskopowe wałki o długości od 60 do 65 cm, które po rozłożeniu zapewnią Ci bezproblemowe cięcie żywopłotu na wysokości nawet do 4 m. Wśród sekatorów z wysięgnikiem znajdziesz między innymi: 

Co najważniejsze, mają laserowo cięte ostrza. Taka obróbka pomaga zachować odpowiednią ostrość narzędzi, a jak zapewne wiesz, cięcie tępym sekatorem może doprowadzić do uszkodzenia wrażliwych roślin, a w skrajnych przypadkach nawet do ich zamierania i usychania.

Jeśli natomiast, posiadasz żywopłot świerkowy lub bukowy, z pewnością przydatna będzie pilarka akumulatorowa z wysięgnikiem SPS 700 AE, z pomocą której obetniesz gałęzie w wyższych partiach. Została wyposażona w teleskopowy wałek, który rozciąga się nawet do 270 cm. SPS 700 AE została wyposażona w prowadnicę o długości 25 cm, z wydajnym łańcuchem oraz w ergonomiczny, miękki uchwyt. Zdecydowanym plusem jest także możliwość zaczepienia narzędzia do uprzęży. 

Sekatory do średniego żywopłotu 

Do pielęgnacji średniego żywopłotu czyli takiego, do którego wierzchołka można sięgnąć bez trudu, większość ogrodników wybiera maszyny bez wysięgników. Niezwykle istotne jest, by podczas wielogodzinnej pracy nie utrudniały zadania swoją wagą i hałasem. Na szczęście w przypadku sekatorów STIGA nie musisz się tym martwić. To bardzo lekkie, wygodne i ciche maszyny maszyny zaopatrzone w ergonomiczne uchwyty. Wśród nich znajdziesz:

Zostały wyposażone w wytrzymałe silniki o mocy znamionowej mieszczącej się w przedziale od 0,15 kW do 0,50 kW. Długość cięcia w przypadku tych urządzeń to od 50 cm do 60 cm. Są również lekkie ich waga to około 2-4 kg), co umożliwia wydajną, bezpieczną pracę bez wysiłku.   

Sekatory do niskiego żywopłotu i nie tylko

W przypadku niskiego żywopłotu albo płotków na przykład z bukszpanu, najlepiej sprawdzą się np. SGM 72 AE. To wielofunkcyjne urządzenie, lekkie i łatwe w użyciu. SGM 72 AE wyposażony jest w 18-centymetrowy nóż do żywopłotu oraz 8-centymetrowe ostrze do korygowania krawędzi trawnika. Ostrza są łatwe do wymiany dzięki beznarzędziowemu systemowi dociskowemu. Dostępne są również liczne wymienne końcówki jak na przykład ostrze do krzewów lub ostrze do trawy.

SGM102AE_253010241ST1_amb02 (1)-min.jpg

Mamy nadzieję, że już wiesz jak odpowiednio dobrać urządzenie oraz jakie są najlepsze, sprawdzone sekatory do ogrodu. Jak widzisz, z pomocą praktycznego, bezpiecznego urządzenia, dobranego nie tylko do wysokości zielonego płotu, ale także do Twoich indywidualnych potrzeb, czynności pielęgnacyjne będą nie tylko proste ale i przyjemne. Wpadnij na STIGA.pl i znajdź idealnego pomocnika dla siebie.