Ogród na pochyłej działce – oto co powinieneś wiedzieć

Ogród
Ogród na pochyłej działce – oto co powinieneś wiedzieć

Ogród na pochyłej działce może przysporzyć sporo problemów aranżacyjnych, ale zbocze daje także niepowtarzalne możliwości, jeżeli tylko podejdziesz do tematu w sposób kreatywny oraz z dużą dozą cierpliwości. Na co musisz zwrócić uwagę, kiedy dom jest ustawiony na spadzistym terenie, który chcesz zagospodarować?

Tarasowy ogród na pochyłej działce z wykorzystaniem zieleni

Aranżacje dużego ogrodu położonego na spadzistym terenie to niepowtarzalny sposób na wykorzystanie naturalnych pochyłości i przekształcenie ich w tzw. tarasy. Jednym z przykładów takiego pomysłowego projektowania przestrzeni jest włoski ogród w posiadłości Iford Manor w Anglii autorstwa architekta krajobrazu Harolda Peto, zrealizowany na przełomie XIX i XX wieku.

Artysta wykorzystał w projekcie naturalne możliwości, jakie dają spadki terenu. Plan obejmował zastosowanie rozmaitych roślin do nasadzeń maskujących strome zbocza, ale także kamieni, posągów oraz zjawiskowych wodospadów, do których prowadzą kręte ścieżki czy schody. Całość tworzy w obserwatorze wrażenie, że jest się bliżej natury. 

Chcesz poznać więcej inspiracji z wykorzystaniem m.in. kamieni ogrodowych? Koniecznie sprawdź nasz artykuł z propozycją pięciu aranżacji, które świetnie uzupełnią twoją przydomową przestrzeń. Jeśli zdecydujesz się już na kamienne elementy w swoim ogrodzie, nie zapomnij o ich odpowiedniej pielęgnacji. Myjki wysokociśnieniowe STIGA umożliwiają usuwanie uporczywych zabrudzeń, takich jak: kurz, brud tłuszcz, a także chwasty (wyrastające pomiędzy kostką). 

Murowane zbocza nadadzą elegancji twojej przestrzeni

Poprzednia propozycja jest kierowana raczej do miłośników natury, którzy chcą cieszyć się jej dzikością i niezależnością. Jeżeli jednak wolisz schludne i poukładane otoczenie, zamiast przykrywać zbocza krzewami, możesz je wzmocnić za pomocą cegieł, betonu albo surowej stali. Stworzysz w ten sposób tzw. ściany oporowe. 

Taki styl dobrze komponuje się z trawą, niskimi zielonymi krzewami oraz roślinami płożącymi. Pamiętaj tylko o tym, aby odpowiednio o nie zadbać. Jeśli trawnik jest położony w trudnodostępnych miejscach – świetnie sprawdzą się małe kosiarki akumulatorowe. Dzięki nim wyrównasz źdźbła trawy w niemal każdym zakamarku. Możesz także zwrócić uwagę na modele z napędem, które ułatwią koszenie na pochyłościach. 

Roboty koszące z technologią ASG również będą dobrym rozwiązaniem. Urządzenia te, doskonale radzą sobie na terenach o nachyleniu do 50% (27°), zatem trawnik przy zboczach nie będzie stanowić problemu.

roboty koszące STIGA

Wracając do tematu roślin – musisz wiedzieć, że ich mniejsza liczba oznacza niższy poziom wchłanialności wody, zatem podczas tworzenia takiego projektu ogrodu kluczowym aspektem będzie przygotowanie odpowiedniego drenażu, aby maksymalnie zabezpieczyć zbocze przed wpływem deszczu.


Fascynującym przykładem wykorzystania surowych materiałów oraz roślin w ogrodach kaskadowych jest ogród dachowy Namba Parks w Osace. Chociaż nie ma on wiele wspólnego z naturalną pochyłością terenu, z pewnością może stanowić dla ciebie źródło inspiracji.

Wodospady w ogrodzie na stromej działce

Nie możesz zapominać również o tym, że ogród na stromej działce to doskonały sposób na stworzenie własnego, małego, przydomowego wodospadu. Wiele osób musi specjalnie przekopywać działkę i tworzyć sztuczne skarpy, aby móc cieszyć się kojącym szumem każdego dnia – ty, jako posiadacz naturalnych skosów, zrobisz to dużo mniejszym kosztem! Wystarczy jedynie przygotować koryto oraz kupić pompę do wodospadów lub fontann. A jeżeli szukasz inspiracji, zwróć swój wzrok ku ogrodom japońskim.

Wodospad w ogrodzie na działce pochyłej

Pomysł na kącik wypoczynkowy w ogrodzie ze zboczem

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie to bardzo ważna część każdej przydomowej przestrzeni. Jednak w przypadku działki z pochyłością znowu pojawia się kłopot… Czy da się stworzyć tutaj wygodną, a jednocześnie ładną przestrzeń do wypoczynku? Okazuje się, że tak, chociaż trzeba się będzie trochę nagimnastykować.

Najlepszym rozwiązaniem na stworzenie strefy wypoczynku na zboczu jest tarasowanie, czyli podobnie jak z piętrowym ogrodem, utworzenie schodkowej formy, która zapewni komfort, ale również zabezpieczy glebę przed erozją. Takie miejsce możesz wypełnić kostką brukową drewnem albo żwirem – to już zależy od twojego poczucia estetyki.

Ogród na pochyłej działce ze stopniowaniem

Kaskadowe ułożenie terenu sprawi, że będziesz mógł stworzyć wokół miejsca relaksu niepowtarzalne dekoracje w postaci piętrowego obsadzenia roślinami, które najbardziej ci się podobają. Nie przesadzaj jednak z ich liczbą, cztery albo pięć gatunków wystarczy. Więcej mogłoby doprowadzić do wrażenia chaosu, co nie sprzyjałoby wypoczynkowi.

Jak zadbać o ogród na stromej działce?

Pamiętaj, że pochyły teren może wyglądać naprawdę zjawiskowo, ale wymaga on specjalnej opieki. Łatwo dochodzi tu bowiem do zjawiska erozji na skutek silnych opadów deszczu. Aby zminimalizować szkody, można przykryć skarpę darnią, zabezpieczyć specjalną siatką albo geowłókniną dedykowaną stromym zboczom.

Warto także sadzić na niej rośliny z bogatym systemem korzeniowym, które zadziałają dla gleby niczym kotwica. Dobrze sprawdzają się tutaj rozmaite gatunki bluszczu oraz drzewa iglaste, takie jak:

  • kosodrzewina (Pinus mugo Turra), 
  • jałowiec pospolity (Juniperus L.), 
  • cis pospolity (Taxus baccata L.).

Jeżeli chcesz kompleksowo zadbać o ogród, koniecznie wypróbuj sprzęt z serii ePower. Pilarki akumulatorowe ułatwią sprawne przycinanie gałęzi drzew, zaś sekatory zasilane akumulatorem pomogą w nadaniu odpowiedniego kształtu krzewom. Warto wspomnieć, że urządzenia te są wyposażone w wymienne akumulatory. Do większych powierzchni, niezastąpione będą traktory akumulatorowe. Bez większego hałasu i spalin zadbasz o otaczającą przestrzeń.

Bibliografia:

  1. Groner E., Roduner A., Stabilizacja skarp i ochrona przed erozją w ramach jednej operacji, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne 2018, nr 6, 67-71.
  2. Whalleya R., Harold Peto: Shadows from Pompeii and the Work of Sir Lawrence Alma-Tadema, The Gardens Trust 2005, vol. 33, no. 2, pp. 256-273.
  3. Winnicka-Jasłowska D., Stawinoga A., Świderski S., Rakoczy K., Ogród dachowy Namba Parks w Osace. Studium przypadku na podstawie badań in situ, Builder Science 2023, 316, 11, 52-56.