4 pomysły, jak urządzić kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Ogród
4 pomysły, jak urządzić kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Jeżeli masz to szczęście i jesteś właścicielem przydomowego ogrodu, koniecznie zastanów się nad aranżacją kącika wypoczynkowego. Relaks na świeżym powietrzu wpłynie bowiem pozytywnie zarówno na zdrowie twojego ciała, jak i umysłu. Jak urządzić kącik wypoczynkowy w ogrodzie? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka inspiracji.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie z kwiatami

Dla miłośników kwiatów najlepszym rozwiązaniem będzie aranżacja kącika wypoczynkowego w ogrodzie w otoczeniu ulubionych gatunków roślin. Stanowią one nie tylko fenomenalny element dekoracyjny. Wiele z nich wydziela niepowtarzalny zapach, który może cię pobudzić albo odwrotnie, zrelaksować.

Przygotowując takie miejsce do relaksu w swoim ogrodzie, pamiętaj przede wszystkim o sezonowości. Dobierz gatunki w taki sposób, aby twój kącik był atrakcyjny o każdej porze roku. Jak to zrobić? Oto propozycje:

  1. Posadź w okolicy cebulki przebiśniegów. To zwiastuny wiosny, zaczynają przebijać się już w lutym.
  2. Nieco później kwitną hiacynty i tulipany. Te pierwsze mają cudowny zapach, z kolei na drugie warto zdecydować się, gdy chcesz dodać do kącika wypoczynkowego w ogrodzie więcej kolorów.
  3. Latem masz naprawdę wiele możliwości. Możesz zdecydować się na krzewy romantycznych róż albo eleganckie lilie. Ciekawą alternatywą mogą być również delikatne dzwonki. W maju, czerwcu oraz lipcu ograniczają cię tak naprawdę pokłady twojej wyobraźni, ale pamiętaj, aby zachować umiar, bo dużo niepasujących do siebie kwiatów zaburzy kompozycję i zamiast się relaksować, będziesz odczuwać przebodźcowanie.
  4. Jesienią w ogrodzie cudownie wyglądają wrzosy, kalie oraz astry. Z kolei zimą warto zadbać, aby w kąciku wypoczynkowym znalazły się rośliny zimozielone, takie jak bluszcz czy krzewy iglaste (np. cis).

Przy sadzeniu sezonowych kwiatów lub krzewów, nie zapominaj również o odpowiednim przygotowaniu gleby.  Nasze glebogryzarki SCR służą do rozbijania grudek gruntu, co znacząco poprawia jakość ziemi i wpływa na wzrost roślin. 

Chcesz wiedzieć, co jeszcze możesz posadzić w swoim ogrodzie? Sprawdź poradnik na temat kwitnących krzewów. Idealnie uzupełnią i ozdobią przestrzeń wokół kącika wypoczynkowego.

Aranżacja w ogrodzie pośród drzew 

Aranżacja dużego ogrodu wymaga nieco innego podejścia, ponieważ na takiej przestrzeni pielęgnacja kwiatów może się okazać kłopotliwa. Dlatego w tym wypadku warto rozważyć stworzenie kącika wypoczynkowego w cieniu drzew. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie latem, kiedy wysoka temperatura uniemożliwia relaks w pełnym słońcu.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie wśród drzew

Jeżeli chcesz cieszyć się wypoczynkiem w tym miejscu również późną jesienią, najlepszym wyborem okażą się buki pospolite albo klony zwyczajne, które najpóźniej gubią liście. W dodatku przekrój barw liści klonu jest naprawdę niesamowity – mogą one być żółte, czerwone, pomarańczowe, a niekiedy i fioletowe. 

Aranżacja kącika wypoczynkowego w towarzystwie hamaków i ławek

Wśród drzew doskonale sprawdzają się wiszące lub stojące hamaki. Jeśli lubisz obcować z naturą, możesz zamontować pomiędzy solidnymi pniami hamak, który umożliwi ci relaks w otoczeniu odgłosów natury. Natomiast gdy planujesz przyjmować u siebie gości, ciekawym rozwiązaniem będzie instalacja drewnianych ławek wokół paleniska w ogrodzie. Pod kątem domowych biwaków i ognisk, taki kącik będzie idealny!

Kącik wypoczynkowy z hamakiem między drzewami

Klasyczna aranżacja kącika relaksacyjnego w zacienionym miejscu

A może wolisz postawić na klasyczny kącik wypoczynkowy w ogrodzie? W takim razie wybierz odpowiednie, zacienione miejsce, przygotuj podest z drewna lub kostki brukowej i kup wymarzony zestaw mebli ogrodowych. Dzięki twardej nawierzchni użytkowanie mebli będzie wygodne oraz możliwe również podczas opadów deszczu czy dużej wilgotności powietrza.

Aranżacja kącika wypoczynkowego w ogrodzie na pochyłej działce

Ogród na pochyłej działce może być kłopotliwy, szczególnie w sytuacji, kiedy chcesz ustawić w nim zestaw wypoczynkowy, jednak stwarza on także niepowtarzalne możliwości aranżacyjne. Taki teren można wykorzystać w bardzo sprytny sposób, wystarczy odrobina wyobraźni. Pochyła działka wygląda najpiękniej w postaci łąki obsianej trawą i roślinami cebulowymi takimi jak krokusy albo wtedy, gdy aranżuje się ją w sposób kaskadowy, czyli poziomowy.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie nad wodą

Aby stworzyć wygodny kącik wypoczynkowy w ogrodzie z nierównym terenem, warto wybudować na niej taras. To rozwiązanie może jednak być czasochłonne i kosztowne, zwłaszcza w sytuacji, gdy pochyłość jest znaczna. Pamiętaj, aby dostosować jego projekt do kształtu działki, co pozwoli ograniczyć koszty.

Bibliografia:  

  1. Groner E., Roduner A., Stabilizacja skarp i ochrona przed erozją w ramach jednej operacji, Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne 2018, nr 6, 67-71.
  2. Iszkuło G., Rumińska A., Stankiewicz M., Gołaska-Ciesielska P., Osoby w spektrum autyzmu w kontakcie z naturą. Możliwości i ograniczenia terapii przyrodą, Człowiek i Relacje 2022, 1.
  3. Zdrojewicz Z., Minczakowska K., Klepacki K., Rola aromaterapii w medycynie, Family Medicine & Primary Care Review 2014, 16, 4, 387-391