Jak formować koronę drzewa owocowego?

Zrób to sam
Jak formować koronę drzewa owocowego?

Chcesz, aby Twoje drzewo owocowe rosło zdrowo i pięknie się rozwijało, ciesząc Twoje oczy? Pamiętaj o formowaniu jego korony!

Formowanie korony drzewa owocowego jest ważnym procesem, który pozwala na uzyskanie wysokiej jakości plonów. Poprawna forma korony wpływa na ilość i jakość owoców oraz na zdrowie drzewa. W poniższym artykule przedstawimy ogólne zasady formowania korony drzewa owocowego oraz kilka praktycznych wskazówek.

Dlaczego warto formować koronę drzewa owocowego?

Formowanie korony pozwala na:

  • zapewnienie właściwej ilości światła, co pozytywnie wpływa na jakość owoców,
  • utrzymanie równowagi między ilością owoców a zdrowiem drzewa,
  • zapewnienie przepływu powietrza, co zmniejsza ryzyko chorób,
  • ułatwienie pielęgnacji drzewa, np. zbioru owoców, przycinania gałęzi,
  • dostosowanie formy korony do miejsca uprawy, np. ograniczonej przestrzeni.

Jak formować koronę drzewa owocowego?

Koronę drzewa owocowego można formować na kilka sposobów w zależności od gatunku i odmiany drzewa. Wyróżniamy jednak kilka podstawowych kroków, które wpłyną na jego zdrowie i jakość plonów.

Usuwanie martwych i chorych gałęzi

Pierwszym krokiem w formowaniu korony drzewa owocowego jest usunięcie wszystkich martwych, chorych i uszkodzonych gałęzi. Taki zabieg poprawia kondycję drzewa oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.

Określenie podstawy korony

Następnym ruchem jest wybranie kilku mocnych, poziomych gałęzi, które będą stanowić podstawę korony. W przypadku drzew z jednym pniem, takich jak jabłonie i grusze, wybierz trzy lub cztery gałęzie, które będą wyrastać równomiernie w różnych kierunkach. W przypadku drzew wielopniowych, takich jak wiśnie i śliwy, wybierz jedną lub dwie gałęzie dla każdego pnia.

Wycinanie pędów

Kolejnym krokiem jest wycinanie pędów wewnętrznych, które rosną prosto w głąb korony. Wycinanie tych pędów pozwala na lepsze nasłonecznienie owoców oraz zapewnia przepływ powietrza, co zmniejsza ryzyko chorób. Należy również usunąć pędy rosnące w głąb korony oraz skracać pędy boczne, które rosną zbyt długo, a także te krzyżujące się i rosnące w głąb.

Kształtowanie szkieletu korony

Wybierz gałęzie wyrastające pionowo, które będą stanowić szkielet korony. Pozostaw tylko te gałęzie, które są silne i dobrze rozmieszczone.

Skierowanie gałęzi w odpowiednim kierunku

Jeśli drzewo nie posiada jeszcze wiele gałęzi, a zdrowe i silne pędy rosną w niewłaściwym kierunku, możesz skierować je w odpowiednią stronę, wykorzystując do tego specjalne klamerki lub linkę ogrodniczą.

Pielęgnację korony drzewa należy kontynuować przez cały sezon, usuwając pędy rosnące w niewłaściwym kierunku, przycinając zbyt długie gałęzie i utrzymując równowagę między ilością owoców a zdrowiem drzewa.

UWAGA! Każdorazowo po odcięciu gałęzi pamiętaj o zabezpieczeniu powstałych ran maścią ogrodniczą, która chroni drzewo przed chorobami i zniszczeniami.

Przydatne narzędzia

W pracach mających na celu właściwe uformowanie korony drzewa przydadzą Ci się urządzenia ogrodnicze, dzięki którym z łatwością przeprowadzisz cięcie starych, chorych i nieprawidłowo rosnących gałęzi.

Do wycięcia większych i grubszych gałęzi sprawdzi się pilarka akumulatorowa CS 700e. Dzięki niej z łatwością przytniesz wszystko, co stoi na drodze do pięknego rozwoju jabłoni, śliwy czy gruszy.

Do precyzyjnego cięcia gałązek umieszczonych nieco wyżej, a także tych  mniejszych przyda się podkrzesywarka akumulatorowa na wysięgniku PS 900e. Zapewnia łatwą i bezpieczną pracę nawet na wysokości 4 metrów - bez konieczności wspinania się po drabinach i drzewach!

Jeśli chcesz wiedzieć czym powinieneś się kierować przy wyborze właściwego sprzętu, zajrzyj do tego artykułu.

sekatory.jpg

Pozostało pytanie: co zrobić z dużą ilością gałęzi po przeprowadzonych pracach? Odpowiedzi na nie udzielamy w tym wpisie.

Twój ogród to skarbnica drzew i krzewów ozdobnych? Zajrzyj do naszego artykułu o zasadach ich wiosennego przycinania

Formowanie korony drzewa owocowego jest ważnym procesem, który pozwala na uzyskanie wysokiej jakości plonów. Poprawna forma korony wpływa na ilość i jakość owoców oraz na zdrowie drzewa. Formowanie korony krok po kroku jest prostym procesem, który można przeprowadzić samodzielnie. Ułatw sobie zadanie - odwiedź sklep STIGA i zaopatrz się w urządzenia ogrodowe, dzięki którym z niechcianymi gałęziami rozprawisz się szybko i skutecznie!