Ostre podejście do łańcucha - wybieramy pilarkę

Urządzenia ogrodowe
Ostre podejście do łańcucha - wybieramy pilarkę

Akumulatorowa, elektryczna, a może spalinowa? Jak wybrać pilarkę, żeby służyła długie lata? Przeczytaj nasz poradnik! 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pilarki, nie wiesz co wybrać, czytasz różne opinie w sieci i porównujesz oferty, ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj i dowiedz się, jaka pilarka będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby.  

Do czego będzie wykorzystywana? 

Przyjęło się że pilarkę należy dobierać do rodzaju prac, jakie najczęściej będziemy nią wykonywać. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze pilarki do prac w ogrodzie

Jeśli potrzebujesz lekkiego, ekologicznego urządzenia do przecinania drobniejszych gałązek, podcinania drzew i krzewów, w tej roli doskonale sprawdzą się pilarki  akumulatorowe (SPR 500 AE) lub elektryczne (np.  SE 1835).

Jeżeli zaś szukasz mocnego urządzenia do cięcia grubych pni drzew lub pracujesz w branży leśnej, idealne dla Ciebie będą mocne pilarki spalinowe. Sprawdź choćby model SPR 276.   

Jak często będzie wykorzystywana?

To drugie, nie mniej ważne pytanie. Jak często będziesz używał pilarki? Warto to dobrze rozważyć z uwagi na fakt, że urządzenia różnią się między sobą wydajnością cięcia. 

Do regularnego przycinania drzewek i krzewów w ogrodzie sprawdzi się model SPS 700 AE. Ta lekka i poręczna podkrzesywarka akumulatorowa to połączenie ekologii i wyjątkowego komfortu użytkowania. Wyposażona w wysięgnik teleskopowy ułatwi pracę w koronach drzew bez konieczności korzystania z drabiny! 

Z łatwością sięgniesz na wysokość do 4 m (wzrost operatora plus 2,70 m urządzenia). Prowadnica o długości 25 cm i bardzo wydajny łańcuch to dodatkowe atuty narzędzia. 

Pilarka -min.jpg

Jeśli pilarka to Twoje codzienne narzędzie pracy, postaw na urządzenie spalinowe. Modele z serii STIGA SP (bestseller - model 466 lub 526) odznaczają się nie tylko wysokowydajnym zestawem tnącym, ale też imponującą pojemnością skokową i mocą. 

Porównanie zasilania 

Silnik elektryczny szczotkowy lub bezszczotkowy czy spalinowy? To, który wybierzesz będzie miało znaczący wpływ na eksploatację pilarki

Silniki 2-suwowe, które stosuje się w pilarkach spalinowych zapewniają dużą moc i moment obrotowy. Zasilane są jednak mieszanką paliwowo-olejową, co wiąże się z emisją spalin i hałaśliwą pracą. 

Elektryczny silnik szczotkowy poradzi sobie nawet w ciężkich pracach, ale zużyje więcej energii i będzie wymagał częstszej konserwacji (wymiana i czyszczenie szczotek), niż jego bezszczotkowy odpowiednik. 

Technologia bezszczotkowa zapewnia natomiast:

  • efektywną pracę przy obciążeniu znamionowym i zmiennych prędkościach,
  • bardzo dobrą charakterystykę termiczną - silniki bezszczotkowe mają znacznie niższą tendencję do przegrzewania się niż szczotkowe - są więc bardziej odporne na długotrwałe obciążenia,
  • dużą wydajność w wysokim zakresie obrotów,
  • niższy poziom hałasu,
  • niższe zapotrzebowanie na prąd. W przypadku zastosowania tego typu silnika w urządzeniach akumulatorowych zyskujemy dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora.  

Bezszczotkowe silniki pilarek akumulatorowych sprawdzą się idealnie do przydomowych prac w ogrodzie, pozwalając na bezpieczną i wygodną pracę, również na wysokościach (pilarka z wysięgnikiem). A przy tym - zagwarantują niższy poziom hałasu i zerową emisję spalin.

A jak typ zastosowanego silnika przełoży się na energooszczędność urządzenia?

Zużycie energii

Typ silnika wyraźnie wpływa na zużycie energii. Pilarki spalinowe chociaż uchodzą za bardziej wydajne, dla niektórych mogą okazać się droższe w eksploatacji. 2-suwowe silniki to moc, ale również koszty paliwa.

Bardziej energooszczędne będą pilarki z serii STIGA Experience, zasilane potężnymi akumulatorami 4 Ah. Narzędzia akumulatorowe STIGA z serii ePower zostały przetestowane przy pełnym "rzeczywistym" obciążeniu, które wykracza daleko poza typowe, ale mniej wymagające testy zgodne ze standardami branżowymi. Zadbaliśmy, aby nasze akumulatory utrzymywały wysoką wydajność i służyły nieprzerwanie nawet po 600 pełnych cyklach ładowania. 

W tym przypadku odpada również konieczność podpinania sprzętów do źródła prądu, co przekłada się na większy komfort i wygodę użytkowania. Zwłaszcza, że zasilanie pozwala nawet na 30 min nieprzerwanej, ekologicznej pracy na jednym akumulatorze, który możesz podpiąć do dowolnego urządzenia w obrębie serii Experience. Inwestujesz raz, korzystasz cały rok! 

Waga

Przy zakupie zwróć też uwagę na to, jaką pilarką najwygodniej będzie Ci się posługiwać. Chociaż wszystkie maszyny STIGA są wyposażone w miękki uchwyt, zawsze wybieraj modele, które nie będą dla Ciebie zbyt ciężkie. 

Wagi pilarek akumulatorowych to 3,45-5,60 kg wraz z wagą akumulatora. Cięższy model SPS 700 AE wyposażony jest jednak w ergonomiczną uprząż, która dodatkowo odciąży kręgosłup i sprawi, że sprzęt będzie bardziej wyważony.

Wybierając mocne pilarki spalinowe trzeba przygotować się nieco większą wagę. Najlżejsza będzie SPR 276. Jej waga to tylko 3,70 kg (z prowadnicą i łańcuchem).

Poziom hałasu i ekologia

W dzisiejszych czasach wiele osób myśli więcej o środowisku naturalnym oraz o komforcie swoim oraz sąsiadów. W rankingu maszyn cichych, ekologicznych i emitujących najmniejsze drgania, najlepiej wypadają urządzenia akumulatorowe i elektryczne. 

Pilarki spalinowe są głośniejsze niż elektryczne czy akumulatorowe. Jeśli planujesz zakup urządzenia do ogrodu, bezpiecznej będzie postawić na modele, które pracują ciszej, nie zakłócając spokoju okolicznych mieszkańców.

Bezpieczeństwo i konserwacja

Bezpieczeństwo to bezwzględnie najważniejsza kwestia. Twórcy pilarek przewidzieli kilka rozwiązań umożliwiających bezwypadkową pracę. To między innymi:

  • Konstrukcja łańcucha, która minimalizuje odrzuty 
  • Zderzak pozwalający na oparcie pilarki o gałęzie 
  • Hamulec łańcucha, który zatrzymuje łańcuch tnący w ułamku sekundy - aktywuje się automatycznie podczas silnych odbić

W przypadku SPS 700 AE dodatkowe bezpieczeństwo zapewniają szelki, do których dopinana jest maszyna. To także bardzo ułatwia użytkowanie i odciąża ręce.

Pilarka  SPR 500 AE wyposażona jest w podparcie pod kciuk. Wszystkie maszyny mają ergonomiczne uchwyty, dzięki czemu możesz nimi manewrować bezpiecznie i łatwo.  

Pilarki elektryczne i akumulatorowe są bardzo łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Dzięki wbudowanemu bocznemu napinaczowi łańcucha łatwo łatwo zdejmiesz łańcuch do czyszczenia i smarowania. Pozbędziesz się natomiast obowiązku posezonowej wymiany świec i filtrów silnika.

Pilarki spalinowe są nieco bardziej wymagające, jednak i tutaj wprowadzono udogodnienia. Filtry i pozostałe wymienne elementy są wyjątkowo łatwo dostępne. Producent przewidział również miejsce w obudowie na klucz, dzięki któremu nie będziesz musiał szukać odpowiedniego rozmiaru w swojej skrzynce na narzędzia za każdym razem, kiedy zechcesz odkręcić śrubę i przeczyścić maszynę. 

pilarka-lancuchowa-stiga-min.jpgZ pilarkami nie ma żartów! Dlatego zalecamy wykonywanie regularnych przeglądów i odpowiednie serwisowanie.   

Pamiętaj, odpowiednio dobrana pilarka ułatwi Ci wiele prac w ogrodzie i pomoże utrzymać porządek. Spalinowa, akumulatorowa, a może elektryczna? Wybierając ogrodowego pomocnika weź pod uwagę rodzaj i częstotliwość prac, porównaj typy zasilania oraz wydajność urządzenia. Oferta pilarek STIGA z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom!