Piękny żywopłot - kalendarz cięć

Porady
Piękny żywopłot - kalendarz cięć

Żywopłot to naturalny, zapewniający prywatność sposób ogrodzenia przestrzeni. Jak o niego dbać, żeby prezentował się efektownie?

Utrzymanie pięknego żywopłotu nie jest trudnym zadaniem. Należy jednak pamiętać o regularnym przycinaniu, które nadaje mu piękną formę i stymuluje do zdrowego wzrostu. Kiedy przycinać żywopłot? Tego dowiesz się z naszego artykułu, zatem czytaj dalej!

Ciąć czy nie ciąć; oto jest pytanie

Wielu ogrodników amatorów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne w pielęgnacji żywopłotu jest przycinanie go w odpowiednim czasie. Zbyt częste lub niewłaściwe cięcie może prowadzić do słabego wzrostu, chorób, a nawet śmierci rośliny. Dlatego właśnie tak istotne jest trzymanie się terminów kalendarza cięć żywopłotu, który pozwala na odpowiednie planowanie prac, uwzględniając wymagania poszczególnych gatunków roślin, a także przypuszczalnych warunków atmosferycznych w konkretnym okresie. 

Kiedy przycinać żywopłot?

Wiosna

Zwykle najwięcej prac pielęgnacyjnych związanych z żywopłotem należy wykonać na wiosnę - po ustąpieniu przymrozków, ale jeszcze przed tym, kiedy krzewy zaczną pączkować. To najlepszy czas zarówno na przycięcie roślin posadzonych jesienią, jak i cięcia starszych żywopłotów. 

Po ustaniu silnych mrozów, najczęściej w marcu, należy wykonać cięcie sanitarne (czyli obciąć uszkodzone, suche i chore gałązki) i przyciąć nowo rozwijające się pędy. Przycinanie żywopłotu na wiosnę wpłynie korzystnie na wzmocnienie gałęzi i stabilny rozwój roślin.

Pierwsze cięcie powinno być konkretne i należy je wykonać niezależnie od tego, czy żywopłot będzie formowany, czy nie - pozwoli to zagęścić krzew od podstawy, dzięki czemu unikniemy nieestetycznych prześwitów. Takie mocne przycięcie pozwoli także na dopływ światła słonecznego do wszystkich pędów, od czego uzależniony jest zdrowy wzrost rośliny.

Corocznego wiosennego cięcia nie wymagają żywopłoty nieformowane (na przykład z tui, jałowca skalnego, forsycji czy tawuły norweskiej) - wystarczy przycinać je co kilka lat, w zależności od tego, jak bardzo się rozrosły. 

Lato

W okresie letnim głównym zadaniem właścicieli żywych ogrodzeń jest ich regularne przycinanie. 

Szczególnie często powinny być przycinane żywopłoty formowane - zwykle raz w miesiącu. Taka częstotliwość pozwoli na utrzymanie rośliny w upragnionej formie. 

O tym, jakie rośliny nadają się do pięknego formowania w ciekawe kształty, przeczytasz tutaj.

Jeśli jednak nie zależy Ci na wyglądzie jak od linijki, możesz ciąć żywopłoty rzadziej. Pamiętaj jednak o wykonywaniu cięcia przynajmniej dwa razy w roku (w czerwcu i lipcu) - zaniedbane i niewłaściwie prowadzone rośliny mogą mieć słaby dostęp do światła, co często skutkuje zaburzonym wzrostem i większą podatnością na choroby. 

Jesień

Okres jesienny to czas ostatnich i dość wymagających cięć żywopłotów. 

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę, że nie każda roślina nadaje się do późnego jesiennego cięcia - dla niektórych gatunków ostatnim dzwonkiem na przycięcie będzie termin na przełomie sierpnia/września.

Jeśli jednak jesteś posiadaczem żywopłotu odpornego na przymrozki, możesz zdecydować się na ostatnie cięcie w terminie od końca września do połowy listopada. Zwróć uwagę na to, by przeprowadzić ten zabieg w ciepły i bezdeszczowy dzień - opady deszczu mogą doprowadzić do osłabienia i gnicia gałązek.

Co bardzo istotne - pamiętaj, aby nie odkładać cięcia na ostatnią chwilę. W listopadzie pielęgnację żywopłotu może uniemożliwić ochłodzenie oraz częste, długo utrzymujące się opady deszczu (lub deszczu ze śniegiem). Rany, które powstały wskutek cięcia na mokrych pędach, zaczną po prostu gnić. 

Więcej o przycinaniu żywopłotu w terminie jesiennym przeczytasz w tym artykule.

Kiedy przycinać poszczególne gatunki?

Dokładna pora cięcia żywopłotu będzie uzależniona od wybranego gatunku. Niektóre tolerują bardzo wczesne przycinanie, inne wymagają wstrzymania się z pracami do ciepłych miesięcy letnich.

Jedną z najlepiej znoszących cięcie roślin jest bukszpan. Jest on także jednym z najbardziej popularnych gatunków w przypadku żywopłotów formowanych, wymagającym regularnego przycinania - wtedy naprawdę ładnie się prezentuje. Pierwsze cięcie bukszpanu możesz wykonać już na przełomie marca i kwietnia. Aby zachować upragnioną formę, w kolejnych miesiącach zalecamy przycinać go średnio raz w miesiącu (do upragnionej formy). Ostatnie, mocniejsze cięcie przypada na koniec lata.

Innym, bardzo popularnym wśród posiadaczy żywopłotów gatunkiem, jest tuja. Stanowi ona świetny materiał na wysoki żywopłot, ponieważ może osiągać nawet do 2,5 metra! Ze względu na pokaźne rozmiary, tuje sadzi się praktycznie wyłącznie przy ogrodzeniach - stanowi świetną osłonę od nieciekawych i wścibskich sąsiadów. Żywopłot z tui przycina się średnio 3 razy w sezonie - pierwsze cięcie można wykonać już w marcu, a ostatnie - w sierpniu.

Pierwsze cięcie żywopłotu z cisa należy wykonać wczesną wiosną - zanim pojawią się świeże przyrosty. Gatunek ten charakteryzuje się dużymi przyrostami, dlatego nie można zapominać o regularnym i częstym przycinaniu. 

Podobnie postępujemy w przypadku cisa postępujemy z innymi krzewami iglastymi - żywotnikami, jałowcami czy cyprysikami. Ich wczesne przycięcie pozwoli pobudzić do wegetacji pąki położone niżej lub wewnątrz rośliny, a to wpłynie na jej równomierne zagęszczenie.

1-min.jpg

Przydatne urządzenia do przycinania żywopłotu

Prace związane z cięciem żywopłotu nie są trudne, pod warunkiem że zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze. O ile małe, pojedyncze krzewy możesz przyciąć ręcznymi nożycami, co formowanie większego ogrodzenia z żywych roślin będzie bardzo męczące i frustrujące - dlatego z pomocą przychodzą sekatory akumulatorowe Stiga.

Jeśli zależy Ci na łatwym utrzymaniu żywopłotów i krzewów w dobrym stanie, wybierz na przykład sekator HT 100e. Urządzenie zasilane jest przez akumulator 20V i zapewnia 40 minut pracy na jednym ładowaniu! Podwójne, hartowane ostrza o szerokości 55 mm nie pozostawią gałązkom żywopłotu żadnych szans. Pracę usprawnia obrotowy o 180° uchwyt - dzięki niemu możesz trzymać urządzenie w różnych pozycjach, docierając do trudno dostępnych zakamarków.

Potrzebujesz większego zasięgu? Sekator akumulatorowy z wysięgnikiem SPH 700 AE to odpowiedź na pielęgnację imponująco dużych żywych ogrodzeń. Teleskopowy wałek o długości 65 cm pozwala ciąć na wysokości nawet ponad 4 metrów!

Dopiero zaczynasz pielęgnację niedawno posadzonych krzaczków, albo jesteś właścicielem niewielkiego żywopłotu (na przykład takiego okalającego rabatę)? Mamy dla Ciebie nieco mniejszy, ale bardzo wygodny i poręczny sprzęt - nożyce akumulatorowe SGM 102 AE. Przydadzą się także do formowania pojedynczych krzewów.

2-min.jpg

Podsumowując, utrzymanie pięknego żywopłotu to zadanie wymagające regularnych cięć w odpowiednim czasie. Częstotliwość przycinania zależy od gatunku i jego preferencji, a także możliwości wzrostu. 

Wiosną, gdy natura zaczyna budzić się do życia, konieczne jest przycięcie pędów dla ich pięknego i gęstego rozwoju, a także przeprowadzenie cięcia sanitarnego, które wzmocni roślinę. Jeśli jesteś posiadaczem żywopłotu formowanego, dbaj o częste przycinanie gałązek - dzięki temu Twoje naturalne ogrodzenie utrzyma dobrą formę. Po więcej przydatnych porad zapraszamy na blog STIGA.

Zobacz produkt w sklepie Stiga