5 najlepszych roślin na żywopłot formowany

Ogród
5 najlepszych roślin na żywopłot formowany

Rośliny pod żywopłot powinny spełniać kilka warunków, przede wszystkim: gęsto krzewić się, dobrze znosić nasłonecznienie i zacienienie, doskonale reagować na cięcie oraz naturalnie wpisywać się w styl aranżacji ogrodu.  Poznaj 5 najpopularniejszych gatunków!

Na żywopłot z reguły wybiera się krzewy zimozielone, które zdobią ogród przez cały rok. W szkółkach roślin odnajdziesz jednak zdecydowanie większą grupę gatunków ozdobnych – nie tylko o liściach, ale kwiatach bądź owocach. By dobrze pełniły swoją funkcję – zapewniały Tobie i domownikom prywatność oraz zaciszną atmosferę -, powinieneś zwrócić szczególną uwagę po pierwsze: na podłoże. Rośliny rosnące w dużym i nienaturalnym dla siebie zagęszczeniu, konkurują ze sobą o dostęp do światła, wody oraz składników pokarmowych; wyjaławiają glebę, a następnie obumierają. Dobre podłoże, spełniające wymagania wybranego gatunku, a ponadto regularnie nawożone i podlewane, zapewni mu optymalne warunki do prawidłowego rozwoju. Po drugie: na nasłonecznienie. Ważne, by żywopłot był jednakowo oświetlany przez słońce, ponieważ fragmenty zacienione będę rozwijać się zauważalnie wolniej.

1. Buk zwyczajny - Fagus sylvatica

Wymaga podłoża żyznego, nieco gliniastego o lekkim stopniu wilgotności. Doskonale sprawdza się jako wysokie (do 5 metrów), solidne i głęboko zakorzenione naturalne ogrodzenie. Wprowadzają sporo urozmaicenia do ogrodu dzięki sezonowej zmienności – na jesień liście buków stają się żółte lub czerwonobrązowe, zimą – stalowoszare. Zaschnięte — utrzymują się na pędach aż do wiosny.

2. Ligustr pospolity - Ligustrum vulgare

Wymaga podłoża niezbyt kwaśnego. Ligustr jest luźnym krzewem kwitnącym latem; delikatne kremowe kwiaty zebrane w kwiatostany roztaczają przyjemny zapach, wabiąc owady. Choć z natury mało urodziwy, to po przycięciu pędów nabiera efektownej postaci. Możesz formować z niego dowolne bryły bądź wysoki (do 3 metrów) płot, który ze względu na gęsto porastające gałęzie znakomicie pełni funkcję wiatrochronu. To uniwersalny, szybko rosnący i łatwy w utrzymaniu krzew, który bardzo dobrze znosi niekorzystne warunki pogodowe – susze, ulewne deszcze, mróz. Ciemnozielone liście długo utrzymują się na pędach. Opadają, nie zmieniając barwy.

3. Grab pospolity - Carpinus betulus

Toleruje każdą żyzną glebę, nawet piaszczystą. Ważne, by była stale lekko wilgotna. Grab to wysokie i stabilne drzewo o wolno rosnących pędach, które mocno zagęszczają się, tworząc lite ściany świetnie chroniące przed wiatrem. Dzięki regularnemu cięciu zmusisz roślinę do wypuszczania nowych pędów w miejscach, w których jeszcze ich nie ma. W ten sposób będzie krzewiła się już od podłoża. Jeżeli żywopłot ma cieszyć oko „od pierwszego wejrzenia”, posadź duże sadzonki odmiany Fastigiata o wąskim, stożkowym pokroju bądź Columnaris, która charakteryzuje się regularnym, kolumnowym, kształtem korony. Liście grabu po zakończeniu okresu wegetacyjnego przebarwiają się – stają się żółte, a następnie brązowe -, a po uschnięciu utrzymują się na pędach do wiosny.

4. Berberys Thunberga - Berberis Thunbergii

Podobnie jak grab pospolity, bardzo dobrze rośnie na dowolnym podłożu. Odmiany berberysu różnią się zarówno wielkością, pokrojem, jak i barwą liści. Innymi słowy, przeznaczeniem. Niskie —  Kobolt, Bagatelle, Atropurpurea Nana — nadają się na oryginalne obudowanie rabat. Wysokie (do 2 metrów) — Atropurpurea, Golden Ring, Red Chief — to dobry wybór pod standardowy żywopłot. Liście berberysu zmieniają kolor na jesień; odmiany purpurowe nabierają barwy intensywnej czerwieni, natomiast zielone stają się żółte.

5. Irga błyszcząca - Cotoneaster lucidus

Nie jest wymagająca, bez obaw możesz posadzić sadzonki w ziemi ogrodowej niezależnie od jej gatunku i poziomu kwasowości. Irga to niewysoki krzew (do 1,5 metra), mrozoodporny i niewrażliwy na warunki miejskie m.in.: zadymienie czy zakurzenie. Spośród wszystkich gatunków roślin najbardziej podatny jest na formowanie. Liście w kolorze ciemnozielonym wraz ze zmianą pory roku przebarwiają się na czerwono.

Jak formować żywopłot?

Przycinanie zgrubiałych i splątanych pędów szczególnie w trudno dostępnych miejscach może okazać się dosyć kłopotliwym zadaniem. By mu sprostać, pracuj z wydajnym sekatorem STIGA, z którym sprawnie przytniesz zbędne gałązki u podstawy, zachowując naturalną postawę, a także zgrabnie uformujesz zieleń porastającą w wyższych partiach żywopłotu bez konieczności wchodzenia na drabinę. Maszyna zapewnia pełną swobodę ruchów, a dzięki podwójnym ostrzonym laserowo ostrzom pozwala na szybkie i precyzyjne przycięcie bujnej roślinności. Niezależnie od modelu, który wybierzesz – spalinowy, elektryczny czy akumulatorowy – zyskasz niezastąpioną pomoc w pielęgnacji naturalnego ogrodzenia.

Dowiedz się więcej o pracy z sekatorem! Przeczytaj Sekatory STIGA: urządzenia, które ułatwiają sezonowe prace w ogrodzie.

Formowany żywopłot, założony ze starannie wybranego gatunku rośliny zajmuje niewiele miejsca, a przy tym chroni przed sąsiedzką ciekawością i zapewnia ciszę oraz spokój domownikom. Odpowiednio zaprojektowane mogą również dzielić ogród na przytulne zielone zakątki, a umiejętnie przycięte przybierać oryginalne kształty i formy, które dodatkowo ozdobią przydomowy krajobraz, dodając mu oryginalnego charakteru nawet zimą.

Zobacz produkt w sklepie Stiga