5 najlepszych roślin na żywopłot formowany

Ogród
5 najlepszych roślin na żywopłot formowany

Żywopłoty stanowią zieloną bramę każdego ogrodu, dodając mu uroku oraz izolując od wiatru, zanieczyszczeń i innych niekorzystnych warunków środowiska zewnętrznego. Do ich formowania wykorzystuje się drzewa lub krzewy sadzone z zachowaniem niewielkiego odstępu. Jaką roślinę wybrać w zależności od rodzaju żywopłotu? O jakich zasadach pielęgnacji warto pamiętać?

Jakie krzewy na żywopłot?

Żywopłoty mogą oddzielać przestrzeń wokół domu od sąsiedniej posesji lub też wyznaczać alejki wewnątrz ogrodu. Odpowiednio przycięte sprawiają, że cała aranżacja roślinna staje się spójna i elegancka zarazem. Formowane żywopłoty wprowadzają do ogrodu ład oraz porządek, dzięki czemu codzienny wypoczynek na świeżym powietrzu przynosi ulgę dla wszystkich zmysłów. Przy wyborze odpowiednich krzewów warto uwzględnić indywidualne upodobania, łatwość uprawy, preferencje środowiskowe oraz ewentualne zapotrzebowanie na nawozy. Jeśli żywopłot ma stanowić całoroczną ozdobę ogrodu, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zakup gatunku zimnotrwałego. Osoby, które nie mogą poświęcić dużo wolnego czasu na pielęgnacje roślin, powinny natomiast zdecydować się na krzewy szybko rosnące. Kolejnym istotnym czynnikiem, ułatwiającym selekcję jest pochodzenie. Wśród roślin przeznaczonych do formacji żywopłotów dostępne są zarówno odmiany rodzime jak i egzotyczne.

Dowiedz się więcej o pracy z sekatorem! Przeczytaj Sekatory STIGA: urządzenia, które ułatwiają sezonowe prace w ogrodzie.

Jakie rośliny na żywopłot szybko rosnący?

Paleta roślin dedykowanych żywopłotom z szybkim etapem wzrostu jest bardzo szeroka. W zależności od własnych potrzeb można zdecydować się na wybór gatunków liściastych bądź iglastych. Odpowiednio przygotowane podłoże w połączeniu z regularną pielęgnacją sprawią, że każdy rodzaj żywopłotu będzie wyglądać efektownie, współgrając z pozostałą roślinnością wokół domu. Wśród gatunków szybko rosnących warto wskazać wonną wiśnię. Popularna „antypka” zaliczana jest do roślin ozdobnych, a w naturalnych warunkach porasta ona m.in. tereny Europy, zachodniej Azji i Maroko. Antypka to idealny krzew na żywopłot szybko rosnący dla osób, które chcą zapewnić sobie optymalną prywatność. Korona rośliny może osiągać wysokość nawet do 10 m. Antypka ma białe kwiaty zebrane w baldachy, pestkowe owoce o średnicy 8-10 mm oraz drobne, ostro zakończone liście, opadające zimą. Okres kwitnienia wiśni przypada na maj. Antypka nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest łatwa w utrzymaniu, a jej sadzenie warto zaplanować wiosną lub jesienią.

Jakie rośliny na żywopłot zimozielony?

Zimozielone żywopłoty spełniają swoją funkcję przez cały rok, zachowując walory estetyczne niezależnie od zmian temperatur, opadów, ruchów powietrza itp. Zazwyczaj formuje się je z wykorzystaniem roślin iglastych, takich jak żywotniki zachodnie lub olbrzymie, a ponadto cisy, jodły i świerki pospolite. Żywopłot zimozielony można również stworzyć na bazie krzewów liściastych – trzmieliny, irgi, bukszpanu bądź ostrokrzewu. Mniej popularne gatunki to berberysy Juliana i laurowiśnia wschodnia.

Jakie rośliny na wąski żywopłot?

Optymalny zakup stanowi żywotnik bądź bukszpan, gdyż są to krzewy na żywopłot całoroczne, a jednocześnie o intensywnym wzroście. Alternatywą dla tych roślin jest wrzos pospolity. Dobrze rozkwita on w nasłonecznionym miejscu, na kwaśnej, przepuszczalnej glebie. Przy uprawie wrzosu nie należy jednak przesadzać z nawadnianiem podłoża, gdyż w przeciwnym razie jego korzenie mogą zgnić.

Niewymagające rośliny na żywopłot

Prosta pielęgnacja to jedno z podstawowych kryteriów uwzględnianych przy doborze roślin ogrodowych, szczególnie wśród zapracowanych osób, dla których zielona przestrzeń wokół domu jest miejscem wytchnienia od natłoku obowiązków. Taki relaks można zapewnić sobie np. w otoczeniu ligustru pospolitego. Występuje on w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Świetnie reaguje on na regularne podcinanie, wykazując dużą tolerancję na susze oraz zanieczyszczenia. Ligustr jest niewymagającą rośliną na żywopłot, osiągającą od 2 do 3 m wysokości, a w optymalnym środowisku – nawet 5 m. Jego kwiaty są białe, zebrane w szczytowe, stożkowate wiechy. Krzew ma proste, cienkie pędy, które w zaawansowanym stadium rozwojowym mogą przybierać zimą zielonoszary odcień.

Rośliny na niski żywopłot

Choć żywopłoty kojarzone są zazwyczaj jako kilkumetrowe, zielone ściany, można również spotkać formacje o niewielkiej wysokości, np. bukszpany. Rośliny mają skórzaste, błyszczące liście, które wyróżniają się intensywnym zapachem. Bukszpany nie przekraczają 3 m, dobrze rozwijają się w zacienionych miejscach, na glebie obojętnej lub lekko zasadowej. W niskim żywopłocie można także zastosować karłowe odmiany krzewów zimozielonych albo traw ozdobnych. . Wśród innych, ciekawych roślin warto wskazać porzeczkę alpejską. Jest to agrest, pozbawiony kolców, o smukłych pędach i żółtozielonych kwiatach. W lipcu pojawiają się owoce porzeczki, jednak ich smak nie ma wyrazistości.

Istnieje wiele roślin, które można wykorzystać do stworzenia efektownego i funkcjonalnego żywopłotu. Przy zakupie odpowiedniego krzewu warto uwzględnić własne upodobania wizualne, warunki środowiskowe oraz częstotliwość pielęgnacji. W przeciwnym razie żywopłot nie spełni swojego zadania. 

Zobacz produkt w sklepie Stiga