Jesienna pielęgnacja trawnika: Nawożenie. Jak i kiedy przeprowadzić wapnowanie trawnika?

Porady
Jesienna pielęgnacja trawnika: Nawożenie. Jak i kiedy przeprowadzić wapnowanie trawnika?

Im kwaśniejsza gleba, tym słabsza darń. Jak podnieść pH podłoża i przywrócić trawnikowi dobrą kondycję - jeszcze przed zimą? Sprawdź!

Spis treści:

Dlaczego wapń?

 • reguluje odczyn podłoża,
 • zwiększa efektywność nawożenia, przedłużając działanie innych nawozów,
 • utrzymuje pH gleby na poziomie najkorzystniejszym dla prawidłowego rozwoju traw ogrodowych (mieszanek trawnikowych).

Wapń to makroelement. Pierwiastek biogenny - jak azot, potas, fosfor, magnez - który rośliny (w tym trawy) pobierają najszybciej oraz w największych ilościach, ponieważ warunkują ich prawidłowy wzrost oraz rozwój.

Poza tym, że wpływa na strukturę podłoża, dodatkowo korzystnie oddziałuje na mikroflorę glebową. Dzięki obecności wapnia próchnica zlepia się, tworząc grudki. Co, wbrew pozorom, pozytywnie oddziałuje na kondycję trawnika; sprawia, że korzenie roślin jeszcze lepiej przyswajają składniki odżywcze.

Nawożenie trawnika wapnem

Wapnowanie wykonuje się jedynie w sytuacji, kiedy odczyn gleby w ogrodzie jest zbyt kwaśny -  poniżej 5,5 pH. Powód jest prosty: trawniki z siewu – niezależnie od zastosowanej mieszanki traw – najlepiej rosną na glebie lekko kwaśnej o pH w przedziale od 6,0 do 7,0. 

Jeśli warunki glebowe pogarszają się, to przydomowa murawa traci dobrą kondycję, a co za tym idzie walory estetyczne. Co można zaobserwować gołym okiem – trawnik zarasta chwastami i mchem, a źdźbła stają się wiotkie oraz bardzo podatne na uszkodzenia (np. deptanie). 

Podejrzenie zakwaszenia gleby zawsze należy potwierdzić, wykonując pomiar odczynu pH (nieuzasadnione wapnowanie trawnika znacznie osłabi darń). Do przeprowadzenia badania w ogrodzie przydomowym świetnie nadaje się  elektryczny pH-metr.

 • natychmiast wyświetla wynik,
 • służy do wielokrotnych pomiarów,
 • nie wymaga pobierania próbki gleby, a co za tym idzie podkopywania trawnika.

Na czym dokładnie polega pomiar pH gleby? Jak prawidłowo odczytać wynik badania? Przeczytaj koniecznie:

Ogród przypomina pustynię? Sprawdź poziom kwasowości gleby! 

Kiedy wapnować trawnik?

Jeśli miarodajna analiza odczynu pH potwierdzi Twoje przypuszczenia i gleba faktycznie okaże się zakwaszona. Wapnowanie trawnika wykonuje się poza sezonem wzrostu trawy:

 1. Jesienią, kiedy trawy przestają rosnąć – od końca września do początku listopada.
 2. Wczesną wiosną, po roztopach, ale przed wzrostem traw – od lutego do końca marca.


Zabiegu nie powinno się jednak wykonywać co roku. Nawozy wapienne szybko rozpuszczają się, ale bardzo wolno przedostają do warstwy korzeniowej. Z tego względu zaleca się wapnować trawnik w odstępie kilku lat (raz na 3-4 lata).

Czym wapnować trawnik?

Najlepsze efekty uzyskasz, stosując nawóz wapniowy typu węglanowego. To znaczy zawierający tlenek wapnia (CaO): kredę nawozową lub wapno dolomitowe.

Kreda nawozowa (50% tlenku wapnia) znana także jako kreda granulowana czy granulowane wapno kredowe to nawóz niepylący, powstający z naturalnych alg zmieszanych z magnezem.

 • neutralizuje kwasowość gleby,
 • zapobiega pojawieniu się i rozwojowi chwastów oraz mchu na trawniku,
 • zwiększa przyswajalność makroelementów wpływających na kondycję darni,
 • podnosi pH gleby, poprawiając jednocześnie jej chemiczną i fizyczną strukturę.

Wapno dolomitowe (30% tlenku wapnia) to naturalny nawóz pozyskiwany z przemiału dolomitu.

 • podnosi odporność traw na niskie temperatury,
 • poprawia cyrkulację powietrza w warstwie korzeniowej,
 • odkwasza glebę, poprawiając jednocześnie jej chemiczną i fizyczną strukturę,
 • zwiększa przyswajalność azotu i fosforu, wiążąc wodę w głębszych warstwach gleby.

Zarówno kreda nawozowa, jak i wapno dolomitowe przeznaczone są do użytku zewnętrznego, jedynie na powierzchni gleby; wraz z deszczem wchłaniają się w głąb podłoża. Po rozłożeniu wybranego nawozu delikatnie zagrab trawnik. 

Czy nawozy wapienne można stosować jednocześnie z innymi preparatami odżywczymi, czy ochronnymi przeznaczonymi dla trawnika?

Nie. Może to prowadzić do powstania związków chemicznych nieprzyswajalnych dla roślin, a więc hamujących ich wzrost i uniemożliwiających rozwój. Dla bezpieczeństwa, pomiędzy wapnowaniem a nawożeniem trawnika innymi nawozami zachowaj kilkutygodniowy odstęp. 

Jak dawkować nawozy wapienne?

Ilość preparatu, jaką powinieneś zastosować, by wapnowanie trawnika przyniosło spodziewany rezultat, zależy od: 

 • stopnia zakwaszenia podłoża,
 • struktury gleby (ciężka, gliniasta / lekka, piaszczysta),
 • rodzaju nawozu wapniowego (różnią się stężeniem tlenku wapnia).

Chcąc poznać dokładny sposób dawkowania kredy nawozowej czy wapna dolomitowego, zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Znajdziesz je na opakowaniu.

Z zasady większe dawki nawozu stosuje się na glebach gliniastych (ciężkich, nieprzepuszczalnych i zakwaszonych - kwaśnych, bardzo kwaśnych). Mniejsza ilość nawozu potrzebna jest w przypadku gleby piaszczystych (przepuszczalnych, lekko zakwaszonych).

O kondycję oraz naturalnie piękny wygląd trawnika należy dbać zarówno w trakcie sezonu, jak i już po jego zakończeniu. W sytuacji, kiedy darń pokrywa się nieproszonymi gośćmi – chwastami, mchem – nie zwlekaj. Skorzystaj z naszych wskazówek i uratuj przydomową murawę, rozsypując na jej powierzchni odpowiedni nawóz wapienny. Powodzenia!

Zobacz produkt w sklepie Stiga