Koszenie to nie wszystko. O czym pamiętać, by kompleksowo zadbać o kondycję trawnika?

Ogród
Koszenie to nie wszystko. O czym pamiętać, by kompleksowo zadbać o kondycję trawnika?

Latem trawa w ogrodzie wygląda najpiękniej, ale najbardziej narażona jest na uszkodzenia. Długo utrzymujący się upał przy braku opadów to skrajnie niekorzystne warunki pogodowe, które prowadzą do osłabienia kondycji darni. By mu zapobiec, musisz nauczyć się właściwie ją pielęgnować.

W lipcu i sierpniu z reguły mamy do czynienia z prawdziwie śródziemnomorskimi temperaturami. Gorące, suche dni nie sprzyjają pracy w ogrodzie, ale trudno jest pozostawić trawnik samemu sobie i patrzeć, jak zarasta. Chcąc pomóc mu przetrwać trudne warunki bez szwanku, wykorzystaj zabiegi odżywiające, które intensywnie wzmacniają warstwę korzeniową. Efekty zobaczysz na powierzchni w postaci naturalnie pięknej – gęstej, bujnej, miękkiej – trawy. Jej koszenie, obok zagęszczania i odmładzania, służy zahamowaniu procesu zakwitania darni; mimo że rośnie bardzo wolno, stara się wyprodukować nowe nasiona. Z tego względu warto kosić nawet niski trawnik. By przyniosło satysfakcjonujące efekty, zadbaj o dobry stan noży. Podsuszona trawa narażona jest na poszarpanie, wskutek którego usycha jeszcze szybciej. Ostre ostrza zapewniają precyzyjne i równe cięcie bez ryzyka uszkodzenia roślin. Istotna jest również technika koszenia, przede wszystkim pozycja oraz wysokość. Czy wiesz, na jakiej wysokości kosić trawę?  

Koszenie to podstawowy, ale nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, który zapewnia właściwą ochronę darni. Chcąc w pełni zadbać o jej kondycję, miej na uwadze, by choć raz w sezonie przeprowadzić również:

1. Wałowanie

Powierzchnia trawnika powinna być równa, darń zwarta, a trawa pobudzona do rozkrzewiania. Efekt ten jest możliwy do osiągnięcia poprzez wałowanie – zabieg wskazany szczególnie w przypadku szkód spowodowanych przez ogrodowe szkodniki: krety i nornice. Powinieneś przeprowadzić je przede wszystkim początkiem sezonu, ok. 3 dni przed pierwszym koszeniem i po nim w celu dociśnięcia młodych roślin. Możesz powtórzyć zabieg w sierpniu, by pozbyć się niechcianych kopców, tzw. kretówek, pod warunkiem, że Twój trawnik nie porasta na glebie ciężkiej, gdzie nie występują wypiętrzenia terenu. Wówczas jednorazowe wałowanie zupełnie wystarczy; poprzez zbyt silne ugniatanie z gleby stopniowo usuwany jest tlen, co niekorzystnie wpływa na kondycję darni.

2. Grabienie

To jedna z czynności, którą powinieneś wykonywać systematycznie, nie tylko wiosną podczas porządków, czy jesienią, na zakończenie sezonu. Oczyszczając ogród z pokosu, dotleniasz darń i ułatwiasz przenikanie: tlenu, światła, wody oraz niezbędnych minerałów, które wspólnie przyczyniają się do zregenerowania trawy. Co więcej, zapobiegasz pojawieniu się oraz rozwojowi chorób grzybowych trawy. Źródłem patogenów chorobotwórczych są liście, które po opadnięciu z drzew zalegają wokół domu i w niedługim czasie zaczynają gnić.

3. Wertykulacja

Pionowe nacinanie darni umożliwia usunięcie grubej warstwy filcu zalegającej na trawniku, a co za tym idzie – dotlenienie i odmłodzenie trawy. Pierwszym dogodnym terminem na przeprowadzenie tego zabiegu jest, podobnie jak w przypadku wyżej wspomnianego wałowania, wczesna wiosna. Kolejnym natomiast końcówka wakacji. Wówczas bierz pod uwagę aurę; ze względu na dobro roślin wertykulację wykonaj dopiero po przejściu fali upałów, w możliwie najchłodniejszy dzień. W przeciwnym wypadku narazisz darń na przesuszenie.

4. Nawożenie

O systematycznym zasilaniu trawy w niezbędne substancje odżywcze – witaminy, makro i mikroelementy – pamiętaj przez cały sezon. W drugiej połowie roku, wraz z nadejściem sierpnia, stosuj wyłącznie nawozy ze zwiększoną dawką potasu, który zwiększa odporność roślin na wysoką temperaturę. W ten sposób jednocześnie chroni je przed przesuszeniem.

5. Nawadnianie

Regularne dostarczanie darni wody to konieczność. Trawnik młody, tj. w pierwszym roku po założeniu, który nie zdążył się dobrze ukorzenić, a także bardzo zniszczony – przesuszony – wymagają codziennego nawadniania. Trawnik starszy nieco rzadszego. Dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi ok. 30 l na 1m², podziel więc tę dawkę na co najmniej 2, ale nie więcej niż 3 serie podlewania w ciągu tygodnia.

Trawnik podlewaj z samego rana, nigdy w palącym słońcu. Wówczas woda, zamiast odparować, swobodnie przedostanie się do głębszych warstw gleby. Przy dobrze zaprojektowanym systemie nawadniania automatycznego, np. zraszaczach ogrodowych nie jest to problemem.

6. Odchwaszczanie

Nawet na zadbanym trawniku od czasu do czasu mogą pojawić się chwasty. Nieliczne najlepiej usuwać ręcznie, ale gromady lepiej usunąć przy pomocy oprysków herbicydami selektywnymi. To specjalne preparaty, które niszczą niechciane „samosiejki” i przeciwdziałają ponownemu ich wzrostowi, a przy tym nie uszkadzają samych źdźbeł.

7. Zwalczanie pędraków

Pędraki, czyli larwy chrabąszcza majowego, to szkodniki, które żywią się korzeniami traw, przez co stopniowo uszkadzają go aż do zupełnego wyniszczenia. Słabnąca kondycja darni objawia się zmianą barwy — z naturalnie zielonej na bladożółtą, a następnie brązową — oraz utratą przyczepności; trawa odrywa się od podłoża. Szczęście w nieszczęściu, pędraki żerują tuż pod powierzchnią, skąd łatwo je wywabić. Naturalne preparaty przeznaczone do eliminacji pędraków nie tylko ograniczają ich liczebność, ale także wspomagają regenerację uszkodzonych korzeni traw.

8. Dosiewanie

Gwałtownie zmieniająca się pogoda, naprzemienne słońce z deszczem, nierzadko prowadzi do osłabienia struktury gleby, w tym m.in. zatrzymania cyrkulacji powietrza w strefie korzeniowej. Niedotlenienie darni objawia się początkowo zmianą barwy na nienaturalnie żółtą, a następnie wypadaniem trawy. Puste miejsca na bieżąco uzupełniaj siewkami; systematyczność to jedyny skuteczny sposób na przywrócenie trawnikowi pożądanego wyglądu.

Latem intensywnemu wzrostowi trawy towarzyszy potencjalne ryzyko osłabienia ze względu na szkodniki oraz anomalie pogodowe. Upały przechodzące w ulewy w skrajnych przypadkach prowadzą do zupełnego wyniszczenia darni. Kierując się praktycznymi wskazówkami, nauczysz się dbać o dobrą kondycję trawnika nawet w trudnych warunkach.

Zobacz produkt w sklepie Stiga