Jak walczyć z mchem w ogrodzie?

Ogród
Jak walczyć z mchem w ogrodzie?

Ciężka, niewłaściwie pielęgnowana, a przez to osłabiona gleba to najczęstsza przyczyna pojawienia się mchu na trawniku. Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć!

Spis treści:

Z czego bierze się mech?

Mech należy do tzw. roślin pionierskich, potocznie nazywanych „samosiejkami”: to trudne do usunięcia chwasty potrafiące zasiedlić dowolne środowisko. Mech intensywnie porasta donice ogrodowe, domowe podjazdy, nierzadko również trawnik; doskonale czuje się pośród słabych źdźbeł, które stanowią wprost idealne warunki do dynamicznego rozwoju chwastów. Istnieje co najmniej kilka przyczyn powstawania mchu, o których powinieneś wiedzieć, tj.:

  • kwaśny odczyn pH gleby,
  • nadmierna wilgotność,
  • nadmierne nawożenie lub jego brak,
  • zbyt rzadki trawnik (z wyraźnymi „plackami” pozbawionymi trawy),
  • osłabienie trawnika po przebytych chorobach.

Jak zwalczać mech porastający trawnik?

  1. Zadbaj o kondycję gleby

Mech najczęściej pojawia się na zbitym i nadmiernie wilgotnym podłożu. Ciężka gleba utrudnia zakorzenienie się trawy, co w efekcie uniemożliwia jej prawidłowy wzrost (mchy pozbawione są korzeni, jednak dzięki krótkim chwytnikom – ryzoidom - silnie trzymają się podłoża). Co więcej, na glebie pozbawionej drenażu i charakteryzującej się bardzo niską przepuszczalnością, młode źdźbła nie są zdolne do poboru optymalnej ilości wody; zbyt mała nie pozwoli im przetrwać podczas suszy, zbyt duża natomiast spowoduje ich przegnicie. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania, warto włożyć nieco więcej wysiłku w pielęgnację gleby. Kluczowym zabiegiem jest tutaj aeracja (napowietrzanie trawnika poprzez równomierne nakłuwanie go na głębokości ok. 8 -10 cm) oraz piaskowanie. Dzięki tym zabiegom wyraźnie spulchnisz powierzchnię trawnika, tym samym zwiększając przepuszczalność gleby i stwarzając warunki do rozwoju nowych korzeni, rozłogów i pędów trawy.

Nie powinieneś ponadto zapominać o zbadaniu gleby pod kątem odczynu pH. Trawa najlepiej rośnie na podłożu o pH na poziomie 6,0-6,5. Mchy natomiast wolą nieco bardziej kwaśne, ok. 5,5. By przywrócić glebie właściwy poziom kwasowości zastosuj nawóz zawierający wapń.

Jak przeprowadzić badanie odczynu pH? Przeczytaj:„Ogród przypomina pustynię? Sprawdź poziom kwasowości gleby!”

  1. Pielęgnuj trawnik

Mech najszybciej rozwijają się w środowisku wilgotnym, dlatego też w nawadnianiu trawnika kieruj się sprawdzoną zasadą „mniej znaczy więcej”. Gleba podlewana rzadko i obficie odprowadza dostarczoną jej wodę w całości do warstwy korzeniowej trawy, do której mchy nie mają dostępu.

Dlaczego pielęgnacja trawnika jest tak ważna w walce z mchem? Ten chwast, w przeciwieństwie do trawy, wykazuje silne właściwości regeneracyjne. Dzięki nim stosunkowo dobrze znosi długo utrzymujące się, niekorzystne warunki pogodowe panujące głównie zimą. Zaniedbany trawnik to kolejny czynnik sprzyjający jego rozprzestrzenianiu się na nowe obszary ogrodu. Dzieje się tak ze względu na obecność filcu, czyli zeschniętych źdźbeł tworzących zbitą strukturę hamującą swobodny przepływ powietrza, wody oraz makroelementów do głębszych warstw gleby. W efekcie jest on słaby i podatny na choroby. Chcąc polepszyć jakość gleby, zastosuj wertykulację. Zabieg ten polega na pionowym nacinaniu powierzchni trawnika do max. głębokości ok. 7 cm. W przypadku małych ogrodów, wertykulację możesz przeprowadzić pracując z tradycyjnymi grabiami ogrodniczymi, w większych natomiast wykorzystaj specjalistyczny sprzęt, tj. wertykulator. Ostre noże, w które wyposażone są takie urządzenia, równomiernie nacinają trawnik tworząc na jego powierzchni szczeliny przepuszczające wodę oraz tlen.

  1. Stosuj nawozy przeciw rozwojowi mchu

W przypadku dużych połaci mchu rozprzestrzeniającego się w ogrodzie, trudnego do usunięcia przy pomocy naturalnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto wykorzystać nawozy chemiczne. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwdziałających rozwoju mchów. Pomimo że pochodzą od różnych producentów, mają jedną cechę wspólną: siarczan żelaza – aktywną substancję silnie przeciwdziałającą wzrostowi chwastów. Najlepszym okresem do stosowania tego typu środków jest wiosna lub jesień. Pamiętaj, aby przed opryskaniem trawnika wybranym nawozem, dokładnie przeczytać etykietę informacyjną znajdującą się na opakowaniu. Stosowanie jakichkolwiek preparatów służących ochronie lub odżywieniu roślin „na oko” może doprowadzić do przenawożenia lub wyjałowienia gleby.

Najskuteczniejszą strategią w walce z mchem jest regularna, dobrze zaplanowana pielęgnacja trawnika. Podstawowe zabiegi, takie jak m.in. koszenie, aeracja, wertykulacja uzupełnione o specjalistyczne środki przeciwdziałające wzrostowi chwastów skutecznie poprawią kondycję podłoża. W efekcie trawnik zostaje zabezpieczony przed szkodliwym działaniem mchu.

Zobacz produkt w sklepie Stiga