Idealne rośliny na skarpę w ogrodzie. Jakie wybrać i jak zaaranżować?

Ogród
Idealne rośliny na skarpę w ogrodzie. Jakie wybrać i jak zaaranżować?

Ogród na skarpie może być dużym wyzwaniem, ale pochyłości dają też niesamowite możliwości aranżacyjne, pozwalające na tworzenie zjawiskowych kompozycji. Idealne rośliny na skarpę pełnią jednak dwie funkcje – stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale także praktyczny, zabezpieczając działkę przed tworzeniem się osuwisk. W artykule znajdziesz kilka inspiracji, jak zagospodarować spadzisty teren.

Skarpa w ogrodzie – inspiracje na pochyłą działkę z wykorzystaniem roślin okrywowych

Zastanawiasz się, jak zagospodarować ogród na pochyłej działce? Jeżeli chcesz uniknąć strumienia drążącego ziemię podczas ulewnych deszczy, zatrzymywania się wody w dolnych partiach działki czy tworzenia się osuwisk, musisz zdecydować się na odpowiednią roślinność o bogatym i gęstym systemie korzeniowym, która będzie działała jak kotwica dla gruntu.

W tej roli sprawdzą się rośliny okrywowe takie jak:

  • powojniki (łac. Clematisy) – krzewy pnące, wieloletnie, o wielobarwnych kwiatach,
  • róże okrywowe (łac. Rosa) – wyjątkowy gatunek róż rosnących gęsto przy ziemi,
  • rozchodniki (łac. Sedum) – rośliny ozdobne, których kwiaty rosną nisko i tak bujnie, że wyglądają, jak kolorowe dywany,
  • bluszcze (łac. Hedera) – to rośliny pnące, zimozielone; do przedstawicieli tego rodzaju wchodzi mnóstwo gatunków o różnej odporności na warunki atmosferyczne, a także z rozmaitym poziomem dekoracyjności liści.
bluszcz-na-skarpe.jpg

Pamiętaj jednak, że jeżeli działka ma nachylenie powyżej 60 proc., sama roślinność nie wystarczy do zabezpieczenia skarpy. W takiej sytuacji przed obsadzeniem należy ją dodatkowo zabezpieczyć za pomocą specjalnych siatek lub zdecydować się na kaskadową aranżację, którą wzmacnia się murkami oporowymi.

Skarpa w ogrodzie z kamienia wymaga nieco innego podejścia

Jeżeli zdecydujesz się na zabezpieczenie pochyłego ogrodu za pomocą kamieni albo wspomnianych murków oporowych, musisz pamiętać, iż nie wszystkie gatunki będą tak chętnie w nim rosły. Rośliny na skalniak to takie, którym nie przeszkadza mało miejsca, wąskie przestrzenie czy maleńkie szczeliny. Oto nasze propozycje:

  • rogownica (łac. Cerastium) – naturalnie rośnie w klimacie umiarkowanym na trudnych terenach, np. na skałach czy wydmach, ale również na łąkach,
  • ubiorek (łac. Iberis) – może być rośliną wieloletnią lub jednoroczną, niektóre gatunki są wykorzystywane jako rośliny lecznicze,
  • floks szydlasty (łac. Phlox subulata) – roślina zimozielona. W naturze rośnie na nieużytkach, w piaszczystych glebach, w bardzo trudnych warunkach.
rogownica-na-skarpę-w-ogrodzie.jpg

Chcesz wiedzieć więcej na temat kwiatów? Sprawdź nasz poradnik na temat 9 roślin idealnych na skalniak.

Skarpy w ogrodzie – aranżacje z iglakami

Jeżeli jesteś posiadaczem ogrodu na pochyłej działce, zwróć też uwagę na rośliny iglaste. Są one zimozielone, nie gubią igieł w chłodniejszych miesiącach, a więc cieszą oko przez cały rok. W dodatku mają mocny system korzeniowy, który naturalnie zabezpieczy stromy teren. Zwróć szczególnie uwagę na jałowce oraz kosodrzewinę. Oba gatunki mają różne odmiany, które doskonale dopasują się do trudnych warunków panujących na skarpach.

kosodrzewina-na-skarpę.jpg

Nie możesz jednak zapominać o ich pielęgnacji i regularnym podcinaniu. Zwłaszcza jeśli pojawią się zmiany chorobowe. W tym celu możesz wykorzystać sekatory HT, SC100e lub SGM. Doskonale poradzą sobie z każdą gałązką. Dzięki nim nadasz odpowiedni kształt roślinom – a to wszystko dzięki wymiennym akumulatorom. 

sekator-do-prac-ogrodowych.jpg

Bibliografia:

  1. Joniec M., Dudkiewicz M., Możliwości zastosowania wybranych gatunków roślin okrywowych w architekturze krajobrazu, Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 2011, s. 13-21.
  2. Weber D., Rośliny na skalniaki, Wieś Kujawsko-Pomorska. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie 2018, 203, s. 57.
  3. Wilczek Z., Wika S., Gorczyca M., Bregin M., Flora roślin naczyniowych rezerwatu przyrody „Skarpa Wiślicka” na Pogórzu Śląskim, Acta Botanica Silesiaca 2014, 10, s. 99-118.