Poznaj 9 roślin na skalniak. Te gatunki sprawdzą się idealnie

Ogród
Poznaj 9 roślin na skalniak. Te gatunki sprawdzą się idealnie

Skalniak wzbogaca aranżację ogrodu i nadaje otoczeniu górski charakter. Ogród skalny stanowi też idealne miejsce do uprawy wielu wyjątkowych roślin. Możesz posadzić w nim nie tylko typowo górskie gatunki, ale również sukulenty czy iglaki. Podpowiadamy, jakie rośliny na skalniaki wybrać, abyś mógł stworzyć piękne kompozycje.

Kwiaty wieloletnie – rośliny na skalniak 

Kwiaty wieloletnie na skalniak są idealną propozycją wszystkich ogrodników, którzy chcą na długo ozdobić swój ogród. O tym, jak kreatywnie zaaranżować przestrzeń przeczytasz w tym poradniku. Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji, które śmiało możesz wykorzystać do przydomowego skalniaka. 

Skalnica Arendsa (Saxifraga ×arendsii)

Zastanawiasz się, jakie rośliny na skalniaki wieloletnie ożywią wygląd Twojego alpinarium? Niezawodną propozycją do ogrodu skalnego jest skalnica Arendsa. Ta dekoracyjna bylina, dorastająca do 20 cm, wyróżnia się poduszkowymi liśćmi oraz drobnymi – białymi, czerwonymi lub różowymi – kwiatami wyrastającymi na długich pędach. Skalnica kwitnie od maja do czerwca. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Nie ma dużych wymagań co do podłoża, ale preferuje gleby przepuszczalne, próchnicze lub piaszczyste.

Skalnica arendsa (Saxifraga arendsii)

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans

Jeśli szukasz rośliny na skalniak w cieniu, dobrym wyborem z pewnością okaże się dąbrówka rozłogowa. Ta niska bylina (ok. 10-20 cm) szybko rozrasta się za pomocą płożących się rozłóg. Dąbrówki to rośliny na skalniak wieloletnie o ozdobnych, ciemnozielonych lub purpurowych, liściach i drobnych, niebieskofioletowych kwiatach. Należą do gatunków tolerancyjnych – najlepiej jednak zapewnić im piaszczysto-gliniaste, żyzne podłoże o umiarkowanej wilgotności.

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

Żagwin ogrodowy (Aubrieta cultorum)

Żagwin ogrodowy to niewielka (5-10 cm) bylina o poduszkowatym pokroju i zimozielonych liściach. Wiosną, w kwietniu i maju, roślina wytwarza różowe, białe lub fioletowe kwiaty. Żagwiny sprawdzą się idealnie jako rośliny na skalniak w słońcu. Byliny te wymagają lekkiej, umiarkowanie wilgotnej gleby o zasadowym odczynie.

Wiosenne rośliny na skalniak do Twojego ogrodu

Jakie wiosenne rośliny na skalniak sprawdzą się doskonale w Twoim ogrodzie? Z pewnością będzie to sasanka zwyczajna, cebulica syberyjska i smagliczka skala. 

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)

Sasanki to wieloletnie rośliny na skalniak, które są wiosenną ozdobą ogrodów. Górskie byliny przykuwają uwagę pierzastymi, owłosionymi liśćmi oraz dużymi, dekoracyjnymi – początkowo dzwonkowatymi, a później rozpostartymi – kwiatami. Sasanki kwitną w marcu lub kwietniu. Po przekwitnięciu wytwarzają puszyste owocostany. Rośliny te wymagają słonecznego stanowiska oraz przepuszczalnego, piaszczystego podłoża o zasadowym odczynie.

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)

Cebulica syberyjska (Scilla siberica)

Jako rośliny na skalniak wieloletnie warto uprawiać cebulice syberyjskie. Te niewielkie (ok. 10-15 cm) byliny cebulowe urzekają dzwonkowatymi, zwisającymi kwiatami, które pojawiają się już w marcu lub kwietniu. Cebulice preferują stanowiska słoneczne z żyznym, lekko wilgotnym podłożem o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. 

Smagliczka skalna (Aurinia saxatilis)

Kolejną polecaną rośliną do ogrodu skalnego jest smagliczka skalna. Bylina przykuwa uwagę drobnymi, żółtymi kwiatami tworzącymi baldachogrona – rodzaj kwiatostanu, z którego wyrastają główki kwiatów na różnej wysokości w jednym pędzie rośliny. Smagliczka osiąga wysokość 10-30 cm. Kwitnie wiosną – od kwietnia do maja. Smagliczki skalne to idealne rośliny wieloletnie na skalniak w słońcu. Najlepiej rosną na lekkim, przepuszczalnym podłożu. Po przekwitnięciu warto je przyciąć – wtedy ponownie zakwitną jesienią.

Całoroczne rośliny na skalniak zimozielone 

Chcesz cieszyć się cały rok roślinami wiecznie zielonymi? Azalia japońska, świerk biały ‘Conica’ i rozchodnik ostry to doskonała propozycja na Twój skalniak. Sprawdź, czym się wyróżniają. 

Azalia japońska (Rhododendron japonicum)

Aranżację ogrodu skalnego mogą wspaniale dopełnić azalie japońskie. Te azjatyckie rośliny na skalniak zimozielone zachwycają dużymi (ok. 4-5 cm) kwiatami, które mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy lub czerwony. Azalie osiągają wysokość ok. 60-120 cm. Potrzebują słonecznego lub półcienistego stanowiska z kwaśnym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym podłożem. 

Azalia japońska (Rhododendron japonicum)

Świerk biały ‘Conica’ (Picea glauca

Jakie rośliny na skalniak mogą być jego całoroczną ozdobą? Aby ogród skalny zachował dekoracyjny wygląd także późną jesienią i zimą, warto posadzić w nim karłowe iglaki. Jedną z najlepszych roślin iglastych na skalniak jest świerk biały ‘Conica’. Odmiana ta charakteryzuje się stożkowatym pokrojem. Świerk biały ‘Conica’ rośnie powoli, a docelowo może osiągnąć wysokość ok. 3,5 m. Należy uprawiać go na lekko kwaśnym, żyznym, przepuszczalnym podłożu – na słońcu lub w półcieniu. 

Rozchodnik ostry (Sedum acre)

Rozchodniki to niewymagające rośliny na skalniak. Byliny te szybko się rozrastają, dlatego nadają się do zagospodarowania dużych przestrzeni. Rozchodnik ostry osiąga wysokość 5-10 cm. Odznacza się mięsistymi, jasnozielonymi liśćmi oraz żółtymi kwiatami zebranymi w baldachy, pojawiającymi się w czerwcu. Rozchodniki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, o lekkim, dobrze przepuszczalnym, piaszczystym podłożu.

Do pielęgnacji rozchodników i nie tylko, doskonale sprawdzą się nożyce akumulatorowe SGM, które są wyposażone w 18-centymetrowy nóż oraz 8-centymetrowe ostrze do przycinania krawędzi, umożliwiające precyzyjne kształtowanie roślin. Do grubszych gałązek polecamy sekator akumulatorowy SC100e. Urządzenie przycina gałęzie o średnicy do 30 mm.

Rozchodnik ostry (Seduma acre)

Dekoracje na skalniak 

Teraz kiedy już wiesz, jakie rośliny będą odpowiednie na skalniak, warto zadbać o jego aranżację. Jeśli chcesz, aby Twoja przestrzeń w ogrodzie przyciągała spojrzenia odwiedzających, możesz postawić na dekoracje ogrodnicze. Śmiało możesz wykorzystać: 

  • głazy, 
  • kamienie, 
  • rzeźby,
  • wiatraki,
  • lampki słoneczne.

Umieść je tam, gdzie chcesz, ale pamiętaj o umiarze. To kwiaty mają być pierwszoplanowymi postaciami.

Dekoracje na skalniak

Nie wiesz, jak czyścić ozdobne kamienie i głazy? Myjki wysokociśnieniowe i zamiatarki bez problemu poradzą sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Będą również odpowiednie do czyszczenia kostki brukowej i mebli ogrodowych.

Myjka ciśnieniowa STIGA do ogrodu

Bibliografia:

  1. Filipczak J. (red. nacz.), Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni 2016, s. 442-445.
  2. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, Publicat 2017.