Aranżacja ogrodu przy płocie. Jak stworzyć stylowe i funkcjonalne otoczenie?

Czy wiesz, że to właśnie ogrodzenie w dużej mierze decyduje o tym, jak Twój ogród jest postrzegany z zewnątrz? Przechodnie i goście zwracają uwagę na to, co dzieje się przy granicy działki, dlatego warto dobrze wykorzystać tę przestrzeń. Sprawdź, jak powinna wyglądać aranżacja ogrodu przy płocie.
Na co zwrócić uwagę, aranżując ogród przy płocie?
Pamiętaj, że ogród przy ogrodzeniu to swojego rodzaju wizytówka Twojej posesji. Może spełniać funkcje estetyczne, użytkowe, a także ochronne. Właśnie dlatego jego aranżacja powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też funkcjonalna. Planując przestrzeń przy płocie, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów.
Styl ogrodu
Zacznij od dopasowania stylu tej części ogrodu do wyglądu domu i reszty zieleni na działce. Jeśli Twój ogród ma charakter nowoczesny, postaw na uporządkowane nasadzenia z roślin zimozielonych albo traw ozdobnych. Wolisz styl rustykalny? W takim razie świetnie sprawdzą się kolorowe rabaty kwiatowe, które wprowadzą sielski klimat i naturalność.
Rodzaj ogrodzenia
Rośliny powinny współgrać z tym, jak wygląda ogrodzenie. Masz płot z siatki? Posadź pnącza, które wypełnią prześwity i stworzą zieloną ścianę. Jeśli masz drewniany płot, pomyśl o różach, hortensjach czy innych dekoracyjnych krzewach. Betonowe albo metalowe ogrodzenia warto zmiękczyć iglakami, roślinami zimozielonymi lub trawami ozdobnymi – wprowadzą równowagę i estetykę.
Dostępna przestrzeń
Zastanów się, ile masz miejsca wzdłuż ogrodzenia. Wolną przestrzeń możesz potraktować, jako część małego ogrodu. Możesz z powodzeniem stworzyć tu niewielką rabatę z bylinami. A jeżeli dysponujesz większą przestrzenią – świetnie! W takim przypadku możesz pozwolić sobie na zróżnicowaną roślinność: drzewa, krzewy, pnącza, a nawet meble czy ozdoby ogrodowe.
Usytuowanie ogrodu
Zwróć uwagę, jak Twoja działka jest ustawiona względem kierunków świata. To właśnie od tego zależy nasłonecznienie poszczególnych stref. Jeśli ogrodzenie znajduje się od strony południowej lub zachodniej, przestrzeń wzdłuż niego będzie dobrze doświetlona i świetnie sprawdzi się tam rabata z kwitnącymi roślinami lub łąka kwietna. Natomiast północna lub zacieniona część działki, np. z tyłu ogrodu, może stać się idealnym, przyjemnie chłodnym kącikiem wypoczynkowym.
Jak zagospodarować ogród przy płocie?
Zacznij od wytyczenia granic tej przestrzeni. Z jednej strony masz ogrodzenie, a z drugiej najczęściej trawę. Warto więc zadbać o krawędzie trawnika, by wyglądały estetycznie. Aby oddzielić rabatę od trawnika, możesz zamontować specjalne obrzeża. Przydatne do wyrównania krawędzi trawnika będą podkaszarki akumulatorowe, które pozwolą precyzyjnie przyciąć źdźbła w trudno dostępnych miejscach.

Zastanawiasz się, jaką szerokość musi mieć rabata? Najlepiej, żeby miała od 0,5 do 1 metra – to w zupełności wystarczy, by stworzyć spójną i dekoracyjną kompozycję. Jeśli miejsca jest mało, postaw na pnącza. To świetny pomysł na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni.
Jeżeli zależy Ci na szczelnym osłonięciu posesji, zdecyduj się na gęsty żywopłot z roślin zimozielonych. Aranżację ogrodu przy płocie możesz też wzbogacić dekoracjami, np. lampami oświetleniowymi czy rzeźbami. Pamiętaj także o zachowaniu estetyki samego ogrodzenia. Do jego czyszczenia możesz wykorzystać myjki ciśnieniowe, które pomogą Ci bezpiecznie i skutecznie wyczyścić metal, drewno, beton czy tworzywa sztuczne.

Rabata przed domem. Aranżacja ogrodu przy płocie
Chcesz, żeby ogród zachwycał wyglądem? Ważny jest dobór odpowiednich roślin. Postaraj się tak zaplanować nasadzenia, by przestrzeń była atrakcyjna przez cały rok, niezależnie od pory. Poniżej znajdziesz konkretne podpowiedzi.
Typ roślin | Proponowane gatunki |
Na żywopłot | tuje, graby, świerki, cisy, ligustry, berberysy, ostrokrzewy |
Krzewy ozdobne | forsycje, hortensje, róże, lilaki, jaśminowce, kaliny, krzewuszki |
Rośliny rabatowe (kwiaty) | piwonie, rudbekie, jeżówki, pysznogłówki, firletki, aksamitki, szałwie, dalie, maki, astry, złocienie, floksy, malwy, ostróżki |
Pnącza | bluszcz pospolity, groszek pachnący, powojnik, winobluszcz pięciolistkowy, wiciokrzew, chmiel zwyczajny |
Trawy ozdobne | rozplenice, miskanty, proso rózgowate |

Jeśli któraś z tych propozycji przypadnie Ci do gustu, możesz je sobie spisać, jako gotową ściągę przy planowaniu rabaty lub zakupach w centrum ogrodniczym.
Bibliografia:
- Młoźniak D., Jak zaprojektować ogród marzeń, Multico 2015, s. 108-124.
-adaptive-70x70.webp)

-adaptive-70x70.webp)

