Jak zaaranżować mały ogród

Ogród
Jak zaaranżować mały ogród

Aranżacja małego ogrodu wymaga przede wszystkim zmysłu przestrzennego oraz dobrego planowania. Błędy niezauważalne w dużym ogrodzie skutecznie zaburzą estetykę małego terenu. Poznaj 4 praktyczne wskazówki, dzięki którym pomysłowo i ze smakiem urządzisz niewielki ogród!

Krzewy i drzewa ozdobne

W niewielkim ogrodzie nie ma miejsca na nieokiełznany wzrost roślin; ich przesyt optycznie zmniejszy i tak już małą powierzchnię terenu. Twoim celem jest zatem prosta kompozycja gęsto posadzonych i starannie wybranych gatunków roślin o podobnych wymaganiach. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie np. krzewów liściastych - niskich tawuł i berberysów, bylin - goździków, ciemierników. Aby rośliny się wzajemnie nie zagłuszały, pamiętaj o regularnym przycinaniu i formowaniu ich koron. Warto rozplanować je tak, aby zasłaniały krańce ogrodu - dzięki temu wyda się większy niż jest w rzeczywistości.

Przed wyborem krzewów ozdobnych sprawdź, jakie rozmiary osiągają po ok. 15-30 latach. Dzięki temu nie będziesz musiał na nowo aranżować ogrodu po kilkudziesięciu latach, gdy okaże się, że naprędce wybrana roślina zaczęła dominować nad pozostałymi. W małym ogrodzie najlepiej sprawdzą się gatunki zimnozielone oraz przebarwiające się jesienią, które będą zdobić i rozświetlać ogród nieprzerwanie przez cały rok.

Wykorzystaj również trawy ozdobne. Nie tylko szybko rosną, ale stanowią doskonałą przesłonę dla mniej urokliwych zakątków ogrodu, np. przy murach lub wzdłuż siatkowego ogrodzenia.

Wybrane gatunki drzew idealnych do małego ogrodu:

 • choina kanadyjska,
 • morwa biała "Pendula",
 • modrzew,
 • głóg dwuszyjkowy,
 • brzoza brodawkowata "Youngii",
 • klon palmowy,
 • sosna oścista,
 • lilak japoński,
 • wierzba babilońska.

Żywopłoty

To jeden z najskuteczniejszych sposobów na kształtowanie przestrzeni ogrodu. Ukrywając jego granice za naturalnym, zielonym parawanem możesz optycznie powiększyć ogród. Ten sam efekt osiągniesz, aranżując "przedogródek". To teren znajdujący się poza granicami działki, między ogrodzeniem a ulicą czy akcentując bramę wejściową sadząc po obu jej stronach drzewa wyróżniające się barwą czy kształtem.

Rośliny pełniące rolę żywopłotu powinny rosnąć wolno, ale mocno się krzewić. Wybieraj gatunki o gęstych liściach i małych korzeniach, np. bukszpan. Planując żywopłot, zwróć również uwagę na warunki panujące w ogrodzie:

 • w cieniu sprawdzą się żywopłoty z porzeczki alpejskiej, mahonii, berberysu, barwinka,
 • w miejscach podmokłych z wierzby purpurowej "Nana",
 • na kwaśnym podłożu z wrzosów, wrzośców czy różaneczników.

Światło

Ważnym elementem dekoracyjnym, który jednocześnie efektywnie zwiększa przestrzeń w małym ogrodzie jest oświetlenie. Warto z jego pomocą wyeksponować to, co w ogrodzie najważniejsze, czyli punkt wypoczynkowy - taras. Umieszczając przy nim kilka różnych źródeł światła nie tylko możesz nie tylko rozświetlić mrok w oddalonych fragmentach ogrodu (wprowadzając odprężający nastrój wieczornego wypoczynku), ale i wyeksponować interesującą roślinę, rzeźbę czy fragment oczka wodnego.

Elementy dekoracyjne - mała architektura

O charakterze małego ogrodu - obok starannie dobranej roślinności - decyduje również wielkość i rodzaj nawierzchni, po której będziesz chodził, m.in.: płytek ceramicznych, kostek (kamiennych lub betonowych), klinkieru, bruku drewnianego. Jednym z pomysłów jest utwardzenie niewielkiego fragmentu ogrodu pod meble ogrodowe, a pozostałą przeznaczyć na trawnik lub odwrotnie - pokryć nawierzchnią większą część ogrodu, a pozostałą ozdobić gąszczem roślin.

Mały ogród - duży problem? Chcąc samodzielnie zaaranżować ogród, warto kierować się sprawdzonymi zasadami z zakresu architektury krajobrazu. Przemyślany wybór roślinności, systemu oświetlenia, nawierzchni oraz elementów dekoracyjnych to kluczowe kwestie, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Dzięki temu unikniesz błędów, które negatywnie wpłyną na estetykę ogrodu a w rezultacie - będziesz z mógł z dumą i satysfakcją podziwiać zadbany, samodzielnie urządzony przydomowy krajobraz.