Zimowa pielęgnacja iglaków. Jak zimą dbać o drzewka iglaste rosnące w donicach?

Ogród
Zimowa pielęgnacja iglaków. Jak zimą dbać o drzewka iglaste rosnące w donicach?

Miniaturowe odmiany iglaków świetnie nadają się do donic – na taras czy balkon. Jak dbać o te wyjątkowe rośliny? Podpowiadamy!

Krzewy, drzewka iglaste uprawiane w donicach możesz z łatwością ustawiać w dowolne miejsce wokół domu, zmieniając ich aranżację. Efekt Twojej pracy będzie najlepiej widoczny zimą, kiedy rośliny zimozielone to jedna z niewielu o tej porze roku naturalnie pięknych ozdób, którą możesz wykorzystać, aby urozmaicić przydomowy krajobraz. Jak o nie dbać, by utrzymać je w doskonałej kondycji do wiosny?

Ochrona roślin iglastych (w doniczkach) przed niską temperaturą

Iglaki uprawiane w donicach są znacznie bardziej wrażliwe na ujemne temperatury niż drzewa i krzewy rosnące w ogrodzie. Mimo że są mrozoodporne, to ich system korzeniowy może przemarznąć. Dlatego dobrze dobrana donica to absolutna podstawa.

Iglaki najlepiej zimują w donicach drewnianych, które  zapewniają roślinom naturalne ciepło. Pojemniki wykonane z plastiku, podobnie jak metalowe musisz najpierw odpowiednio przygotować, tzn. ocieplić. To nic trudnego, wystarczy szczelnie owinąć je (materiałem izolacyjnym):

  • agrowłókniną,
  • słomianą matą,
  • płaszczykiem jutowym.

Do owinięcia doniczek nadają się nawet gazety. Z tym że przeznaczone do tego celu zimowe osłony na iglaki zdecydowanie lepiej chronią korzenie przed chłodem, a przy tym nadają donicy nowy, ładniejszy wygląd.

O czym należy pamiętać, przesadzając iglaka z jednej donicy do drugiej?

Drzewko czy krzew iglasty uprawiany w donicy po pewnym czasie (z reguły po ok. 3-4 latach) wymaga przesadzenia do nowego pojemnika. Musi być na tyle duży, by rozwinięte korzenie rośliny swobodnie się w nim mieściły.

  • Po pierwsze: przygotuj drenaż

Dno donicy warto przysypać lekkim kruszywem (drobnymi kamykami czy keramzytem budowlanym), które będzie pełniło rolę drenażu. W małych doniczkach wystarczy wysypać je na wysokość ok. 2-3 cm, natomiast w dużych – na ok. 10 cm.

  • Po drugie: zadbaj o odpowiednie podłoże dla iglaków.

Jeśli chodzi o podłoże dla iglaków, to najważniejszą kwestią jest dobór ziemi o odpowiednim stopniu zakwaszenia; iglaki posadzone w niewystarczająco kwaśnej, podobnie jak w nazbyt zakwaszonej ziemi stają się wyjątkowo podatne na choroby.

Większość roślin iglastych - tuje, jałowce, cyprysy, świerki -  wymaga gleby lekko kwaśnej (pH poniżej 7,0 w przedziale 5,5 – 6,5). Zapewnia ona najlepszą przepuszczalność składników odżywczych, wody oraz tlenu do warstwy korzeniowej. Co więcej, zawiera rozdrobniony torf, który poprawia strukturę podłoża. Magazynuje również wodę oraz – dzięki zawartości soli kwasów próchnicznych – składniki odżywcze. 

Wyjątkami od reguły są jodły, jałowiec (sabiński), modrzew (europejski), sosna (bośniacka, kosodrzewina, czarna), cis pospolity. Te iglaki zdecydowanie wolą glebę zasadową (pH >7,3). 

Czy ziemia ogrodowa nadaje się do uprawy iglaków w donicach? 

Przeczytaj Jak zbadać kwasowość gleby? 3 praktyczne wskazówki - i sprawdź!

Ochrona roślin iglastych (w doniczkach) przed wiatrem

Silny i suchy wiatr może uszkodzić iglaki w większym stopniu niż mróz, dlatego najlepiej jest ustawić je w miejscu zacisznym, gdzie silne podmuchy nie występują w ogóle lub rzadko. 

Jeśli to niemożliwe, osłoń rośliny przy pomocy mat bambusowych, ze słomy czy technorattanu - świetnie sprawdzają się w przypadku balkonów. Z kolei panele ogrodzeniowe doskonale nadają się do rozstawienia na tarasie, tym bardziej że możesz wybrać model, który pod względem designu najlepiej pasuje do stylu, w jakim zaaranżowałeś ogród.

Podlewanie iglaków (w doniczkach) zimą

Rośliny zimujące na zewnątrz – umieszczone w donicach – należy podlewać (dbając, by ziemia była stale lekko wilgotna). Szczególnie  krzewy i drzewa iglaste, które dużą część wilgoci tracą przez… igły, a dokładnie za pośrednictwem zimozielonych tkanek. Wyjątkiem jest modrzew, który zrzuca je, zachowując się podobnie jak rośliny liściaste; „gubiąc” liście, broniąc się przed uschnięciem.

Jak podlewać iglaki w donicach?

  • Po pierwsze: tylko w okresach ocieplenia

To znaczy, kiedy temperatura powietrza podnosi się powyżej 0 st. C. Wówczas u iglaków dochodzi do uaktywnienia się procesów życiowych – wzmożonego zapotrzebowania na wodę, którą intensywnie tracą, odparowując ją z zimozielonych tkanek igieł.

  • Po drugie: nigdy wodą pochodzącą prosto z kranu.

Dlaczego? Ponieważ zimna woda z kranu ma temperaturę ok. 10 stopni Celsjusza; to niemalże wrzątek dla roślin przebywających na tarasie czy balkonie. Chcąc ochronić je przed szokiem termicznym, wystaw konewkę na zewnątrz i poczekaj kilka minut, aż zrówna się z temperaturą otoczeniem. Wówczas będziesz mógł podlać rośliny bez obawy o ich uszkodzenie.

Jakie gatunki (i odmiany) iglaków nadają się do doniczki? 

Choina kanadyjska
Nana Gracilis

Odmiana osiągająca 1 m wysokości. Roślina wolno rosnąca (karłowa).

Cis pospolity Summergold

Osiąga do 1 m wysokości. Wymaga przycinania, ponieważ intensywnie rozrasta się na szerokość. 

Cis pośredni

Wojtek

Dorasta do 2 m wysokości. Odmiana odporna na mróz. 

Cyprysik groszkowy
Filifera Nana

Filifera Nana Aurea

Filifera Nana osiąga wysokość 0,2 – 0,5 m. Filifera Nana Aurea – 0,4 m. Obie odmiany charakteryzują się odpornością na mróz.

Jałowiec chiński
Blue Alps

Osiąga wysokość od 2 do 3 m. Charakteryzuje się pięknymi igłami o niebieskim ubarwieniu.

Jałowiec łuskowaty
Blue Star

Krzew miniaturowy. Osiąga wysokość od 0,2 do 0,5 m.

Jałowiec płożący
Golden Carpet

Roślina wolno rosnąca (karłowa) o pięknych złocistych igłach. Osiąga wysokość od 0,1 m do 0,2 m. 

Jałowiec pospolity
Depressa Aurea

Roślina miniaturka; osiąga wysokość 0,2 – 0,5 m. Młoda, wypuszcza intensywnie żółte pędy, które wraz z wiekiem zmieniają barwę na żółto-brązową. 

Jałowiec pośredni
Old Gold

Dorasta do 1 m wysokości. Należy do roślin wolno rosnących (karłowych).

Jałowiec sabiński
Variegata

Osiąga wysokość do 15 m. Roślina wolno rosnąca (karłowa) o wielobarwnych, pstrych lub obrzeżonych igłach.

Sosna górska
Humpy

Dorasta do 0,5 – 1 m. Roślina wolno rosnąca (karłowa) o ciemnozielonych igłach.

Sosna wejmutka
Radiata

Dorasta do 1 – 2 m. Roślina wolno rosnąca (karłowa) o charakterystycznych, niebiesko-srebrnych igłach.

Świerk biały
Conica

Osiąga wysokość 2 – 3 m. Roślina wolno rosnąca (karłowa). Młoda wypuszcza jasnozielone pędy, które wraz z wiekiem zmieniają barwę na złociste.

Świerk kłujący
Glauca Globosa

Osiąga wysokość od 2 m do 3 m. Wolno rośnie (odmiana karłowa), wypuszczając niebiesko srebrzyste pędy.

Świerk pospolity
Echiniformis

Drzewko miniaturka, osiąga wysokość od 0,2 m do 0,5 m. 

Żywotnik wschodni
Aurea Nana

Dorasta do 1 m. wypuszczając złociste igły.

Żywotnik zachodni
Smaragd

Osiąga wysokość od 3 m do 5 m. Roślina wolno rosnąca (karłowa) o wielobarwnych, pstrych lub obrzeżonych igłach.

Miniaturowe krzewy czy drzewka iglaste świetnie sprawdzają się jako rośliny doniczkowe. Możesz z powodzeniem wykorzystać je do zaaranżowania tarasu lub… balkonu. Dzięki praktycznym wskazówkom STIGA dotyczących (zimowej) pielęgnacji tych wyjątkowych roślin z łatwością utrzymasz je w doskonałej kondycji niezależnie od panujących warunków pogodowych.