Zauważyłeś pędraki w trawniku? Sprawdź, jak skutecznie je zwalczyć i zadbać o ogród

Wyobraź sobie, że dbasz o swój trawnik – regularnie go podlewasz, nawozisz i pielęgnujesz. Wszystko wygląda idealnie, aż nagle pojawiają się niepokojące plamy suchych źdźbeł, trawa zaczyna żółknąć i łatwo odrywa się od podłoża. Co się dzieje? Bardzo możliwe, że pod powierzchnią ziemi ukrywają się pędraki w trawniku. Jak je zwalczyć?
Co to są pędraki? W trawniku potrafią narobić zamieszania
Pędraki to larwy chrząszczy z rodziny żukowatych, do których należą m.in. chrabąszcze majowe, guniaki czy opuchlaki. Choć te niewielkie stworzenia mierzą od kilku milimetrów do 5 cm długości, ich żarłoczność potrafi wyrządzić w ogrodzie ogromne szkody.
Jak wygląda ich rozwój? Dorosłe chrząszcze składają jaja w glebie wiosną i latem, zazwyczaj w maju, czerwcu i lipcu. Znajdują się one na głębokości od 10 do 20 cm, co chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Po upływie 3–6 tygodni z jaj wylęgają się larwy, które początkowo żerują grupowo, intensywnie odżywiając się korzeniami traw i innych roślin. Z czasem rozpraszają się w glebie.
Cykl życia pędraków może trwać od 2 do 5 lat. W tym czasie larwy stopniowo rosną i przechodzą kolejne stadia rozwojowe. Latem przebywają bliżej powierzchni ziemi, a na zimę chowają się głęboko pod powierzchnią, nawet na 1 metr, aby przetrwać niskie temperatury.
Jak rozpoznać pędraki w trawniku? Objawy
Jeśli pędraki żerują w Twoim ogrodzie, z czasem możesz zauważyć:
- Plamy suchej trawy, czyli darń żółknie, zamiera w nieregularnych kształtach, nawet mimo podlewania.
- Źdźbła łatwo wychodzą z ziemi, jakby były odcięte od korzeni.
- Twój ogród nagle stał się „stołówką” dla ptaków i kopców, a to oznacza, że warto sprawdzić, co dzieje się pod ziemią.
- Rójki chrząszczy, zwłaszcza wiosną i latem.
Jak się upewnić? Wystarczy wykopać fragment darni (ok. 30 × 30 cm na głębokość 20 cm) i sprawdzić, czy w ziemi znajdują się białe, wygięte w łuk larwy. Jeśli znajdziesz więcej niż 5 pędraków na takim obszarze – czas działać!

Jak skutecznie pozbyć się pędraków?
Istnieje wiele sposobów na walkę z pędrakami. Poniżej znajdziesz kilka propozycji.
Naturalne sposoby na pędraki
Jeśli szukasz naturalnych sposobów na pozbycie się pędraków, warto sięgnąć po sprawdzone metody. Jedną z nich jest uprawa roślin odstraszających chrząszcze, takich jak mięta, rozmaryn, czy lawenda. Ich intensywny zapach skutecznie zniechęca dorosłe owady do składania jaj w pobliżu.
Ciekawym i prostym trikiem jest także wykorzystanie roślin pułapkowych, np. zwykłego ziemniaka. Wystarczy zakopać przekrojoną bulwę w ziemi, a po kilku dniach wykopać ją i sprawdzić, czy zwabiła pędraki – jeśli tak, wystarczy je ręcznie usunąć, skutecznie zmniejszając ich liczbę w glebie.
Mechaniczne sposoby zwalczania
Nie musisz od razu sięgać po chemię. Czasem wystarczy systematyczna pielęgnacja trawnika. Choć wertykulacja i aeracja poprawiają napowietrzenie gleby i wzmacniają trawę. To utrudnia rozwój szkodników. Dobrym sposobem może być też przykrycie trawnika czarną agrowłókniną. Larwy wychodzące nocą ku powierzchni można rano łatwo zebrać lub zostawić dla ptaków.
Nie zapominaj również o regularnym koszeniu i wyczesywaniu trawnika. Usuwanie resztek ogranicza miejsce do bytowania larw. Roboty koszące mogą w tym pomóc. Działają precyzyjnie, utrzymując trawnik w dobrej kondycji bez większego wysiłku.

Chemiczne środki przeciwko pędrakom
Środki chemiczne czasem są konieczne. Na rynku są dostępne preparaty zawierające substancje takie jak imidaklopryd czy cypermetryna. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą one wpływać na inne rośliny w glebie.
Zielony trawnik to wizytówka ogrodu. Pamiętaj, abyś regularnie dbał o jego kondycję. Pędraki potrafią skutecznie zniszczyć jego estetykę, osłabiając darń od korzeni i prowadząc do powstawania suchych, żółtych plam. Jeśli zauważysz pierwsze objawy ich obecności, nie zwlekaj z działaniem!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat zdrowej trawy w Twoim ogrodzie, sprawdź nasz poradnik. Znajdziesz tam niezawodne sposoby na utrzymanie zdrowego trawnika.
-adaptive-70x70.webp)

-adaptive-70x70.webp)

