Zielony trawnik – co zrobić, by trawnik był zdrowy?

Ogród
Zielony trawnik – co zrobić, by trawnik był zdrowy?

Soczyście zielony trawnik ożywia wygląd każdego ogrodu. Niestety z upływem lat trawa często traci swój intensywny kolor – blaknie lub żółknie. Przebarwienie może być spowodowane niedoborami pokarmowymi, niewłaściwą pielęgnacją lub niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Sprawdź, co możesz zrobić, by Twój trawnik był żywozielony.

Od czego zależy kondycja trawnika?

Zdrowy i prawidłowo pielęgnowany trawnik powinien być gęsty, równomierny i intensywnie zielony. Barwa trawy uzależniona jest od zawartości chlorofilu, która zmienia się w zależności od warunków środowiskowych. Na kolor trawy wpływają m.in. nasłonecznienie, wilgotność, odczyn podłoża i zawartość w glebie makro- i mikroelementów. W różnych porach roku zdrowy trawnik ma kolor od jasno- do ciemnozielonego.

Przyczyny problemów z trawnikiem

Dlaczego niegdyś intensywnie zielony trawnik żółknie, blaknie lub traci gęstość? Do najczęstszych przyczyn problemów z trawnikiem należą:

 • niedobór wody – niedostateczne podlewanie trawnika, zwłaszcza świeżo po założeniu i latem, powoduje jego usychanie, które objawia się żółknięciem.
 • niedobór substancji odżywczych – do prawidłowego wzrostu i krzewienia się trawnik potrzebuje odpowiednich dawek azotu, fosforu, potasu czy magnezu. Niedobór tych składników może zwiększyć wrażliwość trawnika na stres środowiskowy, zahamować jego wzrost i spowodować utratę koloru. 
 • choroby grzybowe – rozwijające się na trawniku grzyby mogą powodować pojawienie się na trawniku żółtych lub pomarańczowych plam.
 • żerowanie szkodników – żerujące pod trawnikiem pędraki uszkadzają korzenie traw, co prowadzi do zamierania darni. 
 • niewłaściwy odczyn podłoża – zbyt niski odczyn podłoża obniża przyswajalność składników pokarmowych, powoduje wzrost konkurencji ze strony chwastów i w konsekwencji przyczynia się do blaknięcia i osłabienia trawnika. 
 • zbyt niskie koszenie – niskie koszenie trawnika latem zwiększa jego wrażliwość na słońce i niedobór wody, co w czasie upalnych dni może prowadzić do usychania trawy. 
 • niedostateczne napowietrzenie i niewłaściwa struktura podłoża – gruba warstwa filcu na trawniku i zbita lub zbyt lekka ziemia mogą zaburzyć przepływ powietrza i stosunki wodne, co skutkuje pogorszeniem kondycji trawnika. 
 • nadmiar lub niedobór słońca – trawnik założony w cieniu zwykle ma mniej intensywny kolor. Z kolei silne słońce latem może powodować wypalanie trawy.

Sposoby na zielony trawnik

Aby zielony trawnik był ozdobą Twojego ogrodu przez cały sezon, musisz odpowiednio zadbać o jego pielęgnację. Do uzyskania zdrowego wyglądu trawa potrzebuje odpowiedniego:

 • odczynu podłoża – optymalny do wzrostu traw jest odczyn 5,5–6,5. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, warto przeprowadzić wapnowanie trawnika. W przypadku zbyt wysokiego odczynu należy sięgnąć po nawóz zakwaszający.
 • nasłonecznienia – mieszankę traw należy dopasować do nasłonecznienia w ogrodzie. W przypadku dużego zacienienia warto sięgnąć po specjalną mieszankę traw do cienia (np. kostrzewa czerwona, życica trwała, wiechlina). Jeśli to możliwe, warto również usunąć elementy nadmiernie zacieniające trawnik (np. przyciąć gałęzie drzew). 
 • nawadniania – trawnik należy podlewać regularnie 2-4 razy w tygodniu, strumieniem rozproszonym, zużywając ok. 5-10 l wody/m2. Podlewanie najlepiej wykonywać rankiem. 
 • koszenia – w sezonie wegetacyjnym trawnik trzeba kosić średnio raz w tygodniu, skracając źdźbła jednorazowo o 1/3 do wysokości ok. 3-5 cm (w czasie upałów i suszy lepiej pozostawić trawnik nieco wyższy). 

Dobrze skoszona trawa jest wizytówką podwórka i przydomowej przestrzeni ogrodowej. Kosiarki akumulatorowe są niezawodnymi maszynami, które znacząco przyspieszą pracę. W zależności od potrzeb – urządzenia są wyposażone w różne systemy cięcia: zbieranie, mulczowanie, wyrzut tylny lub boczny.

Koszenie trawnika, aby był zielony i zdrowy

Co zrobić, żeby trawnik był zielony?

Zastanawiasz się, jak przywrócić swojemu trawnikowi atrakcyjny wygląd i żywy kolor? Dobrym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie zabiegów aeracji i wertykulacji, o których przeczytasz więcej w naszym poradniku. Pozwolą one poprawić dopływ powietrza do korzeni traw, pozbyć się filcu i mchu. Do tego doskonale sprawdzą się dodatkowe narzędzia – m.in. wertykulatory, które znacząco ułatwią pracę.

Kosiarka do trawnika

By Twój trawnik miał intensywną barwę, nie możesz zapominać o jego nawożeniu. Jaki nawóz na zielony trawnik wybrać? Nawóz do trawnika powinien być dopasowany do pory roku i zapotrzebowania na składniki pokarmowe

Wczesną wiosną (na przełomie marca i kwietnia) należy zastosować nawóz o wysokiej zawartości azotu, który odpowiada za wybarwienie traw i przyrost zielonej masy. Latem trawnik warto zasilić nawozem uniwersalnym. By wzmocnić kolor trawy, najlepiej wybrać nawóz z dodatkiem magnezu. Jesienią stosuje się natomiast nawozy do trawnika z potasem i fosforem, które przygotowują go do zimowania.

Bibliografia:

 • Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, Publicat 2017, s. 50-59.
 • Rönnblom E., Pielęgnacja ogrodu, REA-SJ 2019, s. 68-72.