Jak wymienić żyłkę w podcinarce?

Porady
Jak wymienić żyłkę w podcinarce?

Używając podcinarki, musisz pamiętać o wymianie żyłki. Jak wybrać tę właściwą, a następnie zamontować ją na głowicy tnącej?

Spis treści

Podcinarka — elektryczna, akumulatorowa —  STIGA w małym ogrodzie może zastąpić kosiarkę, w dużym - uzupełnić jej pracę, precyzyjnie wyrównując trawę rosnącą w trudno dostępnych miejscach. Między innymi: wzdłuż krawężników, tarasu i ogrodzenia, wokół drzew czy pod krzewami lub meblami ogrodowymi.

Do koszenia w małym i wyrównywania trawy w dużym ogrodzie świetnie nadaje się akumulatorowa podcinarka SGT 24 AE. To maszyna przyjazna zarówno środowisku (nie emituje spalin), jak i użytkownikowi (podczas pracy nie hałasuje). Regulacja  uchwytu pozwala na bardzo dokładne koszenie brzegów trawnika przy zachowaniu naturalnej postawy. Co więcej, wał przegubowy możesz podzielić na dwie części i zaoszczędzić miejsce w garażu czy składziku na narzędzia.

 

wymiana żyłki.jpg

 

W przypadku tego urządzenia najważniejszą częścią systemu tnącego jest żyłka. W wyniku użytkowania zużywa się. Oznacza to, że należy ją regularnie wymieniać.

Jak to zrobić krok po kroku? Radzimy!

Krok 1: Jaką żyłkę wybrać do podkaszarki?

Przed wyborem żyłki, zapoznaj się z dokumentacją techniczną, jaką otrzymałeś w zestawie wraz z podcinarką. Stosując żyłki do podcinarki STIGA innej niż rekomendowana, musisz liczyć się z ryzykiem uszkodzenia maszyny.

Na przykład zamontowanie żyłki grubszej niż wskazana w instrukcji obsługi podcinarki może skutkować problemami z jej wysunięciem z głowicy. 

Obciąża też bardziej głowicę i silnik podcinarki. Co więcej, porusza się wolno, przez co — zamiast równomiernie przycinać — szarpie trawę. Co bardzo negatywnie wpływa na ogólną kondycję, a także wygląd trawnika.

Rodzaje żyłek

Wybór żyłki tnącej zależy między innymi od jej zastosowania —  przeznaczenia. O czym z kolei decyduje jej specyfika, czyli parametry techniczne:

1. kształt (przekrój) żyłki: 

 • okrągły, 
 • „gwiazdka”,
 • kwadratowy.

2. średnica (grubość) żyłki: 

 • 1,3 mm, 
 • od 1,3 do 1,8 mm,
 • od 1,8 mm do 2,7 mm,
 • od 2,7 mm do 3,5 mm i powyżej.

Punktem wyjścia dla poszukiwań odpowiedniej żyłki tnącej do podcinarki obok specyfikacji technicznej jest również…ogród sam w sobie. Wbrew pozorom warunki, w jakich kosisz trawnik, mają bardzo duży wpływ na rezultat pracy. 

Jaką trawę kosisz najczęściej?

 • niską: porastającą zadbany trawnik pozbawiony chwastów.

Do koszenia dobrze ukorzenionego i wypielęgnowanego trawnika, na którym rośnie niewysoka i drobna trawa, przeznaczone są żyłki o średnicy od 1,3 mm do 1,8 mm — okrągłe lub w kształcie gwiazdki. Stosowane są głównie w podcinarkach elektrycznych i akumulatorowych.

Cienkie żyłki tnące zdają egzamin w pielęgnacji przydomowego trawnika - koszeniu delikatnej, zdrowej i równomiernie rosnącej trawy.

Podcinarka akumulatorowa SGT24AE 8-min.jpg

Pierwsza (żyłka okrągła) dobrze sprawdza się w przycinaniu zadbanego, niezachwaszczonego trawnika. Niestety nie radzi sobie z bujnie rosnącą trawą — szarpie krawędzie delikatnych źdźbeł.

Druga (“gwiazdka”) zdaje egzamin przy estetycznym koszeniu młodego trawnika, pozostawiając równą i gładką linię cięcia. Skutecznie usuwa także chwasty o grubych łodygach.

 • wysoką: rosnąca na zaniedbanym trawniku oraz przydomowej łące.

W sytuacji, kiedy chcesz przywrócić do porządku rzadko koszony trawnik czy łąkę sąsiadującą z Twoją działką, sięgnij po kosę i zamontuj w niej żyłkę o średnicy w przedziale od 1,8 mm do 2,7 mm —  i przekroju kwadratowym.

Grube żyłki tnące doskonale ścinają trawę wraz z twardymi chwastami w miejscach, gdzie noże kosiarki okazują się bezsilne, np. na łące sąsiadującej z ogrodem. To element przydomowego krajobrazu, warto o niego dbać!

Koszenie wysokiej trawy przy pomocy podcinarki SGT500AE-min.jpg

Precyzyjnie przycina wysoką, bujną (nierzadko splątaną) trawę wraz z chwastami o silnych łodygach. Zapewnia bardziej agresywne cięcie w porównaniu z pozostałymi rodzajami żyłek. Przy tym wyróżnia się większą odpornością na ścieranie czy strzępienie.

3. Długość żyłki.

Długość żyłki tnącej warunkuje - a jakże - rodzaj głowicy tnącej podcinarki. Przed nawinięciem żyłki na szpulę należy przyciąć oba odcinki żyłki na odpowiednią długość, w zależności od typu głowicy.

Podcinarka SGT 600 to cicha i nieemitująca spalin maszyna wyposażona w łatwy do regulacji aluminiowy wał teleskopowy i obrotową głowicę koszącą. Nowoczesna głowica Tap&Go umożliwia zwalnianie żyłki po dotknięciu podłoża.

wymiana zylki2.jpg

Podcinarka elektryczna STIGA SGT 600 wyposażona jest w praktyczną funkcję automatycznej regulacji długości żyłki tnącej; specjalne ostrze skraca ją (w trakcie koszenia) do wymaganej długości. Co sprawia, że obsługa podcinarki jest jeszcze prostsza. Tym samym - przyjemniejsza!

4. Materiał, z jakiego wykonana jest żyłka.

Żyłka do podcinarki najczęściej wykonana jest z nylonu. Tworzywa sztucznego zarazem lekkiego i wytrzymałego, a jednocześnie niezwykle elastycznego. Niemniej jednak warto mieć na uwadze jego jakość. 

Żyłka wyprodukowana z nylonu o węglowym rdzeniu czy wzmocnionego cząsteczkami aluminium jest najbardziej odporna na strzępienie się oraz zrywanie. W praktyce oznacza to większą efektywność i tempo koszenia, a także redukcję kosztów eksploatacyjnych podcinarki.

Krok 2: Jak nakręcić żyłkę na kołowrotek głowicy w podcinarce?

1. Upewnij się, że podcinarka jest WYŁĄCZONA.

Maszynę elektryczną odłącz od prądu. Z urządzenia akumulatorowego wyjmij baterię.

Podcinarka akumulatorowa SGT24AE 1-min.jpg

2. Naciśnij lekko blokadę znajdującą się na boku głowicy tnącej.

Pamiętaj: wyjęcie szpuli z głowicy tnącej nie wymaga użycia dużej siły czy narzędzi. Wystarczy ostrożnie wcisnąć blokadę.

Podcinarka akumulatorowa SGT24AE-min.jpg

3. Zdejmij pokrywę szpuli (kołowrotka) podtrzymującą sprężynę.

Podcinarka akumulatorowa SGT24AE 2-min.jpg

4. Ściągnij pustą szpulę z pokrywy.

5. Wyjmij pustą szpulę żyłkową.

6. Załóż nową żyłkę tnącą.

Podcinarka akumulatorowa SGT24AE 3-min.jpg

W tym celu ciasno nawiń żyłkę tnącą w kierunku, jaki wskazuje strzałka na szpuli. Uważaj przy tym, aby nowo nawijane warstwy nie wchodziły pod spód już nawiniętych. W przeciwnym razie utrudnisz sobie wyjmowanie żyłki, kiedy konieczna będzie jej (kolejna) wymiana.

Podcinarka akumulatorowa SGT24AE 4-min.jpg

7. Wsuń końce żyłki w przeciwległe — górne —  nacięcia w szpuli żyłkowej.

Podcinarka akumulatorowa SGT24AE 5-min.jpg

8. Przeciągnij obie żyłki przez otwory w szpuli, a następnie wyciągnij je z nich.

Podcinarka akumulatorowa SGT24AE 6-min.jpg

9. Zamocuj pokrywę szpuli na głowicy podkaszarki.

Podcinarka akumulatorowa SGT24AE 7-min.jpg

Krok 3: Jak nastawić żyłkę tnącą w podcinarce?

Może zdarzyć się, że pomimo wymiany żyłki podcinarka nadal nie będzie pracować tak wydajnie, jak powinna. Rozwiązaniem jest nastawienie żyłki tnącej.

 1. Upewnij się, że podcinarka jest WYŁĄCZONA.
 2. Trzymając głowicę nisko tuż nad powierzchnią trawnika, ostrożnie i bardzo delikatnie stuknij ją o podłoże.

Na nastawienie żyłki przez stuknięcie głowicy o podłoże pozwala technologia, jaką zastosowano w podcinarkach elektrycznych. 

W przypadku urządzeń akumulatorowych jest to możliwe pod warunkiem, że długość żyłki wynosi co najmniej 2,5 metra. Jeśli jest krótsza, należy:

 1. Nacisnąć wkład głowicy.
 2. Wyciągnąć końcówkę żyłki.

Praca z podcinarką wiąże się z koniecznością cyklicznej wymiany żyłki tnącej. Zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na jej parametry techniczne (grubość, kształt), jakość wykonania – czynniki, które bezpośrednio wpływają zarówno na wydajność, jak i efektywność pracy z urządzeniem. Co więcej, zapoznaj się z rekomendacjami STIGA, które znajdziesz w instrukcji obsługi.

Dzięki właściwie dobranej żyłce tnącej Twoja podcinarka niezależnie od intensywności eksploatacji zawsze będzie wyróżniała się nienaganną, płynną pracą. Rezultat? Równomiernie skoszona i idealnie wyrównana trawa wokół domu.