Wycinka drzew bez pozwolenia. Które gatunki możesz wycinać bez obaw o naruszenie prawa?

Ogród
Wycinka drzew bez pozwolenia. Które gatunki możesz wycinać bez obaw o naruszenie prawa?

Argumentów przemawiających za wycinką drzewa może być wiele. Roślina stara i schorowana grozi nagłym złamaniem. Jeżeli jej gałęzie sięgają budynku, mogą uszkodzić elewację, okna i inne elementy zabudowy. Zdarza się także, że likwidacja drzewa jest konieczna ze względu na chęć zmiany aranżacji ogrodu. Zanim jednak usuniesz niechcianą roślinę, zapoznaj się z nowymi przepisami dotyczącymi tej procedury.

Dotychczasowe przepisy prawa

Dotychczas bez konsekwencji mogłeś usunąć jedynie niektóre drzewa, tj. obumarłe, posadzone na terenach przewidzianych w planach zagospodarowania przestrzennego, zagrażające bezpieczeństwu (obiektom budowlanym oraz ruchowi drogowemu lub kolejowemu; utrudniające widoczność w komunikacji drogowej).

Co się zmieniło?

Od 25 sierpnia 2015 roku, zgodnie z nowymi przepisami, w niektórych przypadkach jesteś zwolniony z obowiązku uzyskiwania zgody na wycinkę od właściwego organu administracyjnego, którym jest burmistrz, wójt albo prezydent miasta.

Wycinka drzew i krzewów owocowych wg nowych przepisów

Obecnie, po wprowadzonych zmianach, możesz legalnie wycinać drzewa i krzewy, których obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią nie przekracza:

 • 35 cm: w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
 • 25 cm: w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Kiedy pozwolenie na wycinkę jest konieczne?

W sytuacji, gdy chcesz usunąć drzewo, które nie jest jednym z przypadków opisanych powyżej, do jego wycinki będziesz potrzebował oficjalnego pozwolenia. Z wnioskiem o otrzymanie go możesz wystąpić wówczas, gdy jesteś posiadaczem nieruchomości, na której rośnie drzewo lub krzew. Jeżeli nie jesteś właścicielem nieruchomości, do wniosku o pozwolenie na wycinkę musisz dołączyć jego zgodę.

Ile zapłacisz za wycinkę drzewa?

Koszty usunięcia drzewa ponosi posiadacz nieruchomości. Opłaty naliczane są w zezwoleniu na wycinkę i pobierane przez gminę. Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o wycince drzew i krzewów, zmianie uległy również opłaty ponoszone z tytułu tej czynności. Ceny liczone są od jednego centymetra obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm i wynoszą:

 • do 25 cm: 345,30 zł,od 26 cm do 50 cm: 524,36 zł,
 • od 51 cm do 100 cm: 818,52 zł,Są
 • od 101 cm do 200 cm: 1278,96 zł,
 • od 201 cm do 300 cm: 1918,42 zł,
 • od 301 cm do 500 cm: 2685,78 zł,
 • od 501 cm do 700 cm: 3453,15 zł,
 • powyżej 700 cm: 4476,33 zł.

Z kolei koszt wycięcia drzewa liczony za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew wynosi:

 • topola, olsza, klon jesionolistny, wierzba, czeremcha amerykańska, grochodrzew : 13,84 zł,
 • Kasztanowiec, morwa, jesion amerykański, czeremcha zwyczajna, świerk pospolity, sosna zwyczajna, daglezja, modrzew, brzoza brodawkowata, brzoza omszona: 37,63 zł,
 • dąb, buk, grab, lipa, choina, iglicznia, głóg - forma drzewiasta, jarząb, jesion wyniosły, klon z wyjątkiem klonu jesionolistnego, gatunki i odmiany ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, leszczyna turecka, brzoza (pozostałe gatunki i odmiany), jodła pospolita, świerk (pozostałe gatunki i odmiany), sosna (pozostałe gatunki i odmiany), żywotnik (wszystkie gatunki), platan klonolistny, wiąz, cyprysik: 91,54 zł,
 • jodła (pozostałe gatunki i odmiany), tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cyprysik, bożodrzew: 345,30 zł.

Wycinka niechcianego drzewa nie należy do łatwych zadań, szczególnie, jeżeli niezbyt często wykonujesz prace ogrodowe tego typu. Warto zawczasu o tym pomyśleć i zaopatrzyć się w odpowiednią pilarkę. Modele zasilane akumulatorem lub pracujące w oparciu o wydajny silnik elektryczny z wycinką drzew poradzą sobie równie dobrze, co pilarki spalinowe. Ich największym atutem jest prosta obsługa, z którą poradzisz sobie nawet, jeżeli nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem.

Niezależnie jednak od tego, który rodzaj pilarki ostatecznie wybierzesz, upewnij się, że praca z nią jest w pełni bezpieczna. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego urządzenia, sprawdź czy została wyposażona w system antywibracyjny. Dzięki niemu wibracje generowane przez obsługiwane urządzenie nie są przenoszone na ręce użytkownika. Zwiększa to komfort pracy pilarką  i ogranicza jednocześnie poważne wypadki podczas pracy, np. zranienie się „odbitym” kawałkiem drewna czy nawet ostrzem maszyny.

Nowe przepisy znacznie ułatwiają jesienne porządki w ogrodzie. Dzięki nim możesz szybko uporać się z niechcianym drzewem lub krzewem bez konieczności poświęcania dodatkowego czasu, niezbędnego do uzyskania pozwolenia na wycinkę.

Zobacz produkt w sklepie Stiga