Wycinka drzew bez pozwolenia. Które gatunki możesz wycinać bez obaw o naruszenie prawa?

Ogród
Wycinka drzew bez pozwolenia. Które gatunki możesz wycinać bez obaw o naruszenie prawa?

Argumentów przemawiających za wycinką drzewa może być wiele. Roślina stara i schorowana grozi nagłym złamaniem. Jeżeli jej gałęzie sięgają budynku, mogą uszkodzić elewację, okna i inne elementy zabudowy. Zdarza się także, że likwidacja drzewa jest konieczna ze względu na chęć zmiany aranżacji ogrodu. Zanim jednak usuniesz niechcianą roślinę, zapoznaj się z nowymi przepisami dotyczącymi tej procedury.

Spis treści:

Dotychczasowe przepisy prawa

Co się zmieniło?

Wycinka drzew i krzewów owocowych wg nowych przepisów

Kiedy pozwolenie na wycinkę jest konieczne?

Ile zapłacisz za wycinkę drzewa?

Dotychczasowe przepisy prawa

Dotychczas bez konsekwencji mogłeś usunąć jedynie niektóre drzewa, tj. obumarłe, posadzone na terenach przewidzianych w planach zagospodarowania przestrzennego, zagrażające bezpieczeństwu (obiektom budowlanym oraz ruchowi drogowemu lub kolejowemu; utrudniające widoczność w komunikacji drogowej).

Co się zmieniło?

Od 25 sierpnia 2015 roku, zgodnie z nowymi przepisami, w niektórych przypadkach jesteś zwolniony z obowiązku uzyskiwania zgody na wycinkę od właściwego organu administracyjnego, którym jest burmistrz, wójt albo prezydent miasta.

Wycinka drzew i krzewów owocowych wg nowych przepisów

Obecnie, po wprowadzonych zmianach, możesz legalnie wycinać drzewa i krzewy, których obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią nie przekracza:

 • 35 cm: w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
 • 25 cm: w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Kiedy pozwolenie na wycinkę jest konieczne?

W sytuacji, gdy chcesz usunąć drzewo, które nie jest jednym z przypadków opisanych powyżej, do jego wycinki będziesz potrzebował oficjalnego pozwolenia. Z wnioskiem o otrzymanie go możesz wystąpić wówczas, gdy jesteś posiadaczem nieruchomości, na której rośnie drzewo lub krzew. Jeżeli nie jesteś właścicielem nieruchomości, do wniosku o pozwolenie na wycinkę musisz dołączyć jego zgodę.

Ile zapłacisz za wycinkę drzewa?

Koszty usunięcia drzewa ponosi posiadacz nieruchomości. Opłaty naliczane są w zezwoleniu na wycinkę i pobierane przez gminę. Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o wycince drzew i krzewów, zmianie uległy również opłaty ponoszone z tytułu tej czynności. Ceny liczone są od jednego centymetra obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm i wynoszą:

 • do 25 cm: 345,30 zł,od 26 cm do 50 cm: 524,36 zł,
 • od 51 cm do 100 cm: 818,52 zł,Są
 • od 101 cm do 200 cm: 1278,96 zł,
 • od 201 cm do 300 cm: 1918,42 zł,
 • od 301 cm do 500 cm: 2685,78 zł,
 • od 501 cm do 700 cm: 3453,15 zł,
 • powyżej 700 cm: 4476,33 zł.

Z kolei koszt wycięcia drzewa liczony za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew wynosi:

 • topola, olsza, klon jesionolistny, wierzba, czeremcha amerykańska, grochodrzew : 13,84 zł,
 • Kasztanowiec, morwa, jesion amerykański, czeremcha zwyczajna, świerk pospolity, sosna zwyczajna, daglezja, modrzew, brzoza brodawkowata, brzoza omszona: 37,63 zł,
 • dąb, buk, grab, lipa, choina, iglicznia, głóg - forma drzewiasta, jarząb, jesion wyniosły, klon z wyjątkiem klonu jesionolistnego, gatunki i odmiany ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, leszczyna turecka, brzoza (pozostałe gatunki i odmiany), jodła pospolita, świerk (pozostałe gatunki i odmiany), sosna (pozostałe gatunki i odmiany), żywotnik (wszystkie gatunki), platan klonolistny, wiąz, cyprysik: 91,54 zł,
 • jodła (pozostałe gatunki i odmiany), tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cyprysik, bożodrzew: 345,30 zł.

Wycinka niechcianego drzewa nie należy do łatwych zadań, szczególnie, jeżeli niezbyt często wykonujesz prace ogrodowe tego typu. Warto zawczasu o tym pomyśleć i zaopatrzyć się w odpowiednią pilarkę. Modele zasilane akumulatorem lub pracujące w oparciu o wydajny silnik elektryczny z wycinką drzew poradzą sobie równie dobrze, co pilarki spalinowe. Ich największym atutem jest prosta obsługa, z którą poradzisz sobie nawet, jeżeli nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem.

Niezależnie jednak od tego, który rodzaj pilarki ostatecznie wybierzesz, upewnij się, że praca z nią jest w pełni bezpieczna. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego urządzenia, sprawdź czy została wyposażona w system antywibracyjny. Dzięki niemu wibracje generowane przez obsługiwane urządzenie nie są przenoszone na ręce użytkownika. Zwiększa to komfort pracy pilarką  i ogranicza jednocześnie poważne wypadki podczas pracy, np. zranienie się „odbitym” kawałkiem drewna czy nawet ostrzem maszyny.

Nowe przepisy znacznie ułatwiają jesienne porządki w ogrodzie. Dzięki nim możesz szybko uporać się z niechcianym drzewem lub krzewem bez konieczności poświęcania dodatkowego czasu, niezbędnego do uzyskania pozwolenia na wycinkę.

Zobacz produkt w sklepie Stiga