Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Ogród
Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Zabezpieczenie oczka wodnego do zimy wiąże się z wykonaniem szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, przede wszystkim w zakresie utrzymania jakości odpowiedniej czystości wody. Sprawdź jak, krok po kroku, ochronić oczko wodne przed nadchodzącymi mrozami.

Pielęgnacja oczka wodnego jesienią

Najczęstszym problemem dotykającym oczko wodne w okresie jesiennym jest pogorszenie jakości wody. Trudności spowodowane są intensyfikacją procesów rozkładowych. Głównym winowajcą są przegnite liście, które opadając z drzewa wprost do wody nadmiernie ją zakwaszają. By zneutralizować szkody, dbaj o regularne usuwanie liści z powierzchni zbiornika.

Pamiętaj również o cyklicznym sprawdzaniu odczynu pH wody (twardości oraz obecności azotynów i azotanów). W przeprowadzeniu takiego testu pomogą Ci specjalne testery, dostępne w sklepach akwarystycznych. Jak odczytywać wynik? Stężenie azotynów na poziomie do 0,5 mg/l oznacza, że woda nie stanowi zagrożenia dla ryb. Wyższy poziom azotynów stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie. W przypadku negatywnego odczynu pH wymień ok. 15% wody w zbiorniku, a po upływie 3 dni powtórz badanie.

Wraz z jesiennym spadkiem temperatur, obniża się również aktywność ryb. W okresie przedzimowym, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 15⁰C, karm je specjalną karmą jesienną – jest lekkostrawna i wysokoenergetyczna (dodatek czosnku, kwasów tłuszczowych OMEGA-3 i OMEGA-6 wzmacnia ich układ odpornościowy i chroni przed infekcjami). W temperaturze poniżej 12⁰C (z reguły pod koniec października) ryby przestają trawić, dlatego nie musisz ich już karmić. Pozostałe resztki pokarmu, utrzymujące się na powierzchni oczka powinieneś uprzątnąć. W przeciwnym razie, podobnie jak opadające z drzew liście, przyczynią się do pogorszenia jakości wody.

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

  • czyszczenie zbiornika

Oczyszczanie oczka wodnego nie ogranicza się wyłącznie do usunięcia liści i drobnych gałęzi z tafli wody, ale obejmuje również sprzątanie dna. Prace rozpocznij od przeniesienia ryb do innego zbiornika. Dzięki temu nie będą utrudniały wykonywania poszczególnych czynności, nie narazisz ich również na przypadkowe zranienie.

Posługując się pompą szlamówką lub odkurzaczem wodnym usuń ok. 2/3 zanieczyszczonej wody. Następnie oczyść brzegi oraz dno z zalegającego szlamu oraz przytnij zbyt rozrosłe rośliny. Uważaj przy tym, by nie usunąć zbyt dużej ilości mułu i roślinności, które dla ryb stanowią naturalne schronienie na czas zimy. Na koniec uzupełnij zbiornik świeżą wodą i wpuść do niej ryby.

  • dotlenienie zbiornika

Stały dopływ tlenu przeciwdziała procesowi gnilnemu i sprzyja utrzymaniu równowagi biologicznej, stąd warto pozostawić w oczku wodnym urządzenie napowietrzające. Maksymalna głębokość, na której powinien się znajdować to 20 cm. Wówczas nie dojdzie do wymieszania chłodnej wody przy powierzchni z cieplejszą, znajdującą się przy dnie. Umieszczony w ten sposób napowietrzacz zapobiegnie całkowitemu zamarznięciu tafli wody.

Ten sam efekt osiągniesz, gdy jeszcze przed nadejściem mrozów umieścisz w wodzie dwie wiązki trzciny lub maty trzcinowej. Popularność zdobywają również styropianowe przeręble. Dostępne są w różnych wersjach, dzięki czemu możesz wybrać model odpowiadający Twoim potrzebom.

  • przygotowanie roślin

W przypadku oczek wodnych o głębokości przekraczającej 100 cm możesz pozostać roślinność wraz z rybami. W tego rodzaju zbiornikach temperatura przy dnie przeważnie utrzymuje się na poziomie 4⁰C, co wystarczy, by zapewnić zarówno florze, jak i faunie dobre warunki do przetrwania zimy.

Gatunki wrażliwe na niskie temperatury (np. lotos tygrysi, topian osokowaty, hiacynt wodny, onowodek) wymagają jednak przeniesienia do akwarium, w którym temperatura wody powinna wynosić ok. 10⁰C. Część roślin (np. jaszczurzycę pochyloną, okrężnicę bagienną) możesz ponadto przechowywać bez wody, ale w stale wilgotnym podłożu.

Gatunki ryb zdolne przezimować w oczku wodnym:

  • karaś srebrzysty,
  • ciernik,
  • różanka,
  • słonecznica,
  • bass słoneczny,
  • złota orfa,
  • karp koi.

O przygotowanie oczka wodnego do zimy należy zadbać jeszcze przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. To również ostatni moment na wykonanie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, które zapobiegają obniżeniu jakości wody w zbiorniku. Postępując zgodnie z opisanymi wyżej wskazówkami, zadbasz o kondycję oczka wodnego i zabezpieczysz je przed pogarszającą się pogodą.