Wiosenne porządki w ogrodzie w 6 krokach. Od czego zacząć?

Porady
Wiosenne porządki w ogrodzie w 6 krokach. Od czego zacząć?

Aby Twój ogród cieszył oko cały sezon, początkiem wiosny musisz włożyć w jego pielęgnację sporo pracy, a przede wszystkim - posprzątać.

Wiosenne prace w ogrodzie to stały punkt w kalendarzu każdego właściciela zielonego zakątka. Dotyczy to zwłaszcza działań porządkowych, które mają zaprowadzić ład i harmonię, a także ułatwić dalszą pielęgnację roślin.

Zastanawiasz się od czego powinieneś zacząć porządki w ogrodzie na wiosnę? Przedstawiamy kilka punktów, o których musisz pamiętać.

1. Zdejmij osłony z roślin

Marzec w ogrodzie - to moment, kiedy możesz zdejmować zimowe zabezpieczenia roślin - chochoły, korę, liście czy agrowłókninę. Okrycia te mogą być zdjęte tuż po ustąpieniu mrozów, gdy dodatnia temperatura utrzymuje się zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Pamiętaj jednak, że nie bez powodu mówi się: “w marcu jak w garncu”. Pogoda może być nieobliczalna i płatać figle. Koniecznie sprawdzaj zatem prognozy, aby uniknąć niemiłych niespodzianek, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje ogrodowe rośliny. Jeśli po usunięciu osłon powróciły mrozy, załóż je ponownie!

Osłony zdejmuj w pochmurny i bezwietrzny dzień - w ten sposób uchronisz zabezpieczone krzewy i drzewa od zbyt dużego szoku termicznego.

2. Uporządkuj grządki

Jeśli posiadasz grządki, usuń z nich zalegające odpady (np. zgniłe liście), suche pędy i jednoroczne rośliny. Doprowadź również do porządku te, które zbyt mocno się rozrosły. 

Zrób miejsce na nowe: początek wiosny to idealny moment na dzielenie i rozsadzanie bylin - roślin zielnych (niezdrewniałych), które żyją dłużej niż 2 lata. 

3. Przeprowadź wiosenne cięcie

Regularnie podcinane drzewa i krzewy nabierają ładniejszych kształtów. Dzięki usunięciu pojedynczych gałęzi: zainfekowanych, suchych, nadłamanych czy przemrożonych, dasz roślinom szansę na uzyskanie zadowalającego pokroju, a także wpłyniesz na obfitsze kwitnienie. 

O tym, jak wykonać wiosenne przycinanie drzew i krzewów, przeczytasz TUTAJ.

4. Doprowadź do ładu trawnik

Pożółkłe po zimie, zgniłe połacie trawnika zniechęcają do podjęcia prac porządkowych. Aby Twój zielony dywan miał szansę szybko odżyć, powinieneś wykonać kilka zabiegów, które znacznie mu to ułatwią. Są nimi:

  • oczyszczenie trawnika/wygrabienie - z zalegających gałęzi i zgniłych liści, suchych, zbitych i zapleśniałych źdźbeł, czy naniesionych śmieci. Ułatwi to dostęp powietrza i minerałów do gleby. Wygrabienie “podniesie” też trawę, przygotowując ją do kolejnych zabiegów.
  • wertykulacja i aeracja - pionowe nacinanie darni, czyli wertykulacja, pozwala pozbyć się “filcu” z trawnika (martwej warstwy, w której mogą się rozwijać patogeny chorobotwórcze). Aeracja, czyli głębokie nakłuwanie, rozluźnia glebę, dotlenia, a także ułatwia dostęp wody i minerałów do korzeni traw. Więcej o tych zabiegach przeczytasz TUTAJ.
  • koszenie - skoszenie pożółkłej i spleśniałej trawy zapewni dobry start Twojemu trawnikowi, usuwając brzydkie znaki zimy, a także sprawi, że latem trawa będzie bardziej bujna i zagęści się.
  • dosiewanie - uzupełni ubytki powstałe w czasie zimy i pozwoli Ci się cieszyć jednolitym trawnikiem. Zabieg możesz wykonać przy wykorzystaniu mieszanki zwykłej trawy lub samozagęszczającej. Szczegółowo opisujemy to TUTAJ.
  • nawożenie - dostarczy trawie cennych substancji odżywczych, przez co przyspieszy jej regenerację i porost. Rozsypanie nawozu (mineralnego czy organicznego) po trawniku najlepiej wykonaj w nieco pochmurny dzień, kiedy gleba nie jest nagrzana od słońca. Pamiętaj aby zrobić to równomiernie i z wyczuciem - zbyt duża ilość nawozu może “wypalić trawnik”, a zbyt mała nie dostarczyć odpowiedniej ilości minerałów, powodując nierównomierny wzrost.

5. Posprzątaj chodniki i podjazdy

Wizerunek Twojego ogrodu niszczy nie tylko zaniedbany trawnik. Zabrudzony podjazd, a także brudne ogrodowe alejki i chodniki wokół domu wymagają podjęcia natychmiastowych działań - dokładnego sprzątania! Pomogą Ci w nim między innymi:

  • zamiatarki STIGA - w przywracaniu ładu i porządku wokół domu nie mają sobie równych: błyskawicznie usuwają kurz, pył, liście oraz drobne gałązki. Są łatwe w użyciu (dzięki dużej zwrotności i komforcie prowadzenia), lekkie, mocne i trwałe;
  • myjki wysokociśnieniowe STIGA - z łatwością usuwają nawet uporczywe zabrudzenia (np. białe plamy z nagromadzonej po zimie soli drogowej czy tłuste zacieki). Ze względu na nieduży ciężar i niewielkie wymiary są bardzo poręczne, a ergonomiczne uchwyty i duże koła ułatwiają ich przemieszczanie.

6. Posprzątaj taras i altanę

Jeśli posiadasz takie ogrodowe miejsce wypoczynku jak taras czy altana, na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że i one po zimie nie prezentują się najlepiej. Koniecznie zamieć je oraz umyj. I w tym przypadku świetnie sprawdzi się myjka wysokociśnieniowa. Odpowiednie akcesoria do myjek pozwolą wyczyścić Ci różne nawierzchnie, a także meble ogrodowe. 

Po wyczyszczeniu wszystkich elementów, warto abyś je odpowiednio zaimpregnował - drewniane fragmenty olejem do drewna, a te wykonane z piaskowca, wapienia i betonu dedykowanymi do nich preparatami. 

Już za niedługo będziesz mógł cieszyć się popijaną na tarasie, ulubioną kawą, albo zaprosić gości na pierwszego w sezonie grilla! Jednak, zanim oddasz się tym przyjemnościom, musisz wykonać w swoim ogrodzie wiosenne porządki.

Dzięki praktycznym wskazówkom i sprzętom STIGA w mig przeobrazisz pozimowy chaos w wymarzone miejsce na odpoczynek. Twój ogród - Twoje życie!