Ulepiłeś bałwana i co dalej? Jakie prace ogrodowe przeprowadzić z początkiem zimy?

Ogród
Ulepiłeś bałwana i co dalej? Jakie prace ogrodowe przeprowadzić z początkiem zimy?

Co robić zimą w ogrodzie? Jest kilka rzeczy, o które należy zadbać, by przydomowy krajobraz nie stracił nic ze swojego piękna.

SPIS TREŚCI

Jakie prace w ogrodzie i wokół domu przeprowadzić z początkiem zimy?

 1. Okryj rośliny przed nadchodzącym zimnem
 2. Czym okrywać rośliny na zimę? 
 3. Odśnieżaj
 4. Podlewaj rośliny zimozielone

Prace ogrodowe przed zimą sprowadzają się do przygotowania roślin na niepogodę. Głównie mróz – by w dobrej kondycji przetrwały do wiosny. Natomiast grudniowe prace wokół domu obejmują regularne odśnieżanie zasp.

Jakie prace w ogrodzie i wokół domu przeprowadzić z początkiem zimy?

1. Okryj rośliny przed nadchodzącym zimnem

Nie miałeś czasu na pracę w ogrodzie lub  listopad okazał się zaskakująco ciepły? Początek grudnia to ostatni moment na zabezpieczenie roślin przed nadchodzącymi mrozami. Ochrony wymagają przede wszystkim młode rośliny rosnące w miejscach nieosłoniętych od wiatru.

Czym okrywać rośliny na zimę? 

Wybór odpowiedniej osłony uzależniony jest od typu rośliny, jej wielkości, wieku i wrażliwości na zimno (podatności na przemarzanie). Do najpopularniejszych należą:

 • suche liście — do niskich roślin okrywowych,
 • słomiany chochoł — do podstawy pni drzewek owocowych,
 • stroisz (gałązki drzew iglastych, które nie gubią igieł) — do niskich krzewów.

Powyższe materiały można znaleźć we własnym ogrodzie lub kupić. W sprzedaży dostępne są również gotowe osłony dla roślin na zimę. Najlepiej sprawdza się agrowłóknina zwaną „zimową”. Jest tania, a przy tym trwała i uniwersalna. Możesz z powodzeniem stosować ją do okrywania dowolnego gatunku roślin ogrodowych.

Wskazówka: Zabezpieczając rośliny przed mrozem, nie obwiązuj ich zbyt ciasno. Pozostaw nieco wolnego miejsca tak, by osłona nie przylegała do pędów krzewów i drzew. Dlaczego jest to ważne? Zbyt mała ilość lub brak powietrza może przyczynić się do wywołania chorób, które znacznie utrudniają roślinom zimowanie. W skrajnych przypadkach nieodwracalnie je uszkadzają.

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o zabezpieczaniu roślin zimujących w ogrodzie? Przeczytaj: 
Jak dbać o iglaki zimą? Zimowa pielęgnacja zimozielonych roślin ozdobnych

Jeśli zadbałeś o kondycję roślin zimujących w ogrodzie w listopadzie, teraz pozostało Ci kontrolowanie stanu osłon. Doglądaj ich szczególnie w wietrzne dni, a ewentualne uszkodzenia naprawiaj na bieżąco. Dzięki temu nadal będą skutecznie chronić rośliny w ogrodzie przed niepogodą.

Odśnieżaj

Mimo że ośnieżone rośliny wyglądają bajecznie, należy strącać z nich nadmierną ilość białego puchu. Ciężki śnieg prędzej czy później połamie delikatne gałązki krzewów ozdobnych.

Rośliny kuliste należy regularnie otrzepywać ze świeżego śniegu – dłonią lub miotełką z miękkim włosiem. Natomiast te w kształcie stożka, które osiągają wysokość do kilku metrów, warto na całej długości, spiralnie przewiązać sznurkiem. Dzięki temu śnieg nie będzie osiadał na gałązkach, co pozwoli krzewom zimującym w ogrodzie zachować naturalny kształt.

Nie tylko ogród wymaga odśnieżania. Tereny wokół domu również. Odśnieżarki STIGA pozwalają lekką ręką usuwać ciężkie zaspy z chodnika wzdłuż posesji, drugi dojazdowej, czy podjazdu. Maszyny charakteryzują się przemyślanym wyposażeniem; w zależności od konkretnego rodzaju, obejmuje ono różne funkcjonalności, między innymi:

 • regulację kierunku, odległości wyrzutu śniegu,
 • reflektory LED umożliwiające pracę po zmroku,
 • ogrzewany uchwyt niepozwalający zmarznąć dłoniom,
 • system Easy Turn ułatwiający manewrowanie, wykonywanie płynnych skrętów,
 • elektryczny rozrusznik zapewniający natychmiastowy start w niskiej temperaturze,
 • bieżnikowane koła gwarantujące pewną jazdę po niepewnej, oblodzonej nawierzchni.

Korzystając z użytecznych rozwiązań i funkcji, odśnieżasz sprawnie, wygodnie i tak szybko, jak to możliwe!

Zamiatarka – do pracy podczas lekkiej zimy

Wielofunkcyjna zamiatarka zimą okazuje się równie pomocna, co wiosną, latem i jesienią. Dzięki wyposażeniu dodatkowemu obejmującemu między innymi pług śnieżny możesz używać jej w charakterze odśnieżarki - jako zastępstwo dla miotły do usuwania cienkiej warstwy suchego śniegu.

Wielozadaniowa zamiatarka z funkcją odśnieżarki przyda się do utrzymania porządku wokół domu, kiedy śniegu spadnie jak na lekarstwo.

Zamiatarka STIGA.jpg 

Odśnieżarka elektryczna – do pracy w średniej wielkości ogrodzie

Odśnieżarka elektryczna pracuje, podłączona do prądu. Nie wytwarza spalin, jest więc przyjazna środowisku naturalnemu. Przy tym bardzo cicha, co sprawia, że doskonale nadaje się do pracy na terenach zamieszkałych, np. osiedlu domków jednorodzinnym. 

Zasięg pracy maszyny wyznacza długość przewodu zasilającego. Użytkowana zgodnie z przeznaczeniem nie sprawia jednak żadnych kłopotów.

Bez spalin i baterii wymagającej ładowania. Odśnieżarka elektryczna zapewnia pracę bez zbędnych przerw. Wyłączasz ją, kiedy skończysz pracować – nie wcześniej.

Odśnieżarka elektryczna STIGA.jpg

Odśnieżarka spalinowa, odśnieżarka akumulatorowa – do pracy w dużym ogrodzie

W teorii codzienne usuwanie śniegu wokół posesji jest ciężką pracą. Odśnieżarka spalinowa sprawia, że w praktyce okazuje się niewymagającym zadaniem. Sprawne uruchomienie maszyny gwarantuje elektryczny rozrusznik; to kwestia naciśnięcia przycisku START. Niezależnie od tego, jak niska temperatura panuje na zewnątrz, odśnieżarka gotowa jest do pracy w zaledwie kilka sekund.

Wybrane odśnieżarki spalinowe STIGA wyposażone są w 8-stopniową skrzynię biegów (6 do jazdy do przodu, 2 - do tyłu) ułatwiającą odśnieżanie w trudnym terenie, np. stromego podjazdu, czy drogi dojazdowej. Co więcej, w modelach ST 5262 PB, ST 5266 PB zastosowano również technologię Easy-Turn, która zwiększa zwrotność maszyn, ułatwiając manewr skrętu.

Odśnieżarka spalinowa przystosowana jest do długotrwałej pracy bez częstych przerw na uzupełnianie paliwa. Co jest zasługą pojemnego baku (5 litrów w modelu ST 6276 PB), który jednocześnie pozwala na skrócenie czasu odśnieżania do koniecznego minimum. Dzięki czemu będziesz miał więcej czasu wolnego – dla siebie

Bezpieczeństwo pracy zwiększają szerokie koła z głębokim bieżnikiem Snow Hog, które zapewniają doskonałą przyczepność do oblodzonego podłoża.

Nic nie zatrzyma odśnieżarki spalinowej, usuwającej zaspy zalegające przed domem. Ani oblodzona powierzchnia, ani siarczysty mróz!

Odśnieżarka spalinowa STIGA.jpg

Odśnieżarka akumulatorowa tylko w nieznacznym stopniu ustępuje maszynie spalinowej. Co więcej, z powodzeniem ją zastępuje! Jest mobilna i bardzo wydajna, co zawdzięcza wytrzymałej baterii litowo-jonowej. Pojedyncza zapewnia do kilkudziesięciu minut nieprzerwanej pracy.

Jeśli zależy Ci na dłuższej pracy, rekomendujemy zakup dodatkowej baterii. Podczas gdy pierwsza zasila odśnieżarkę, druga ładuje się, nabierając mocy do pracy.

Mobilna i cicha odśnieżarka akumulatorowa w pracy na rozległym terenie wokół posesji radzi sobie niemalże tak dobrze, co maszyna spalinowa. Przy czym wyrzuca z siebie jedynie śnieg

Odśnieżarka akumulatorowa STIGA.jpg

3. Podlewaj rośliny zimozielone

Wbrew pozorom opady śniegu nie zwalniają z konieczności podlewania roślin zimozielonych. Przez cały rok tracą wodę, tj. odparowują, wykorzystując aparaty szparkowe. To zjawisko naturalne, fachowo określane mianem „transpiracji”.

Czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin zimą jest jednak niebezpieczne, przede wszystkim ze względu na ograniczony dostęp roślin do wody. Zamarznięty grunt nie pozwala pobrać jej przez korzenie, przez co krzewy i drzewa marnieją w oczach. Co gorsza, mroźne powietrze sprawia, że usychają bardzo szybko.

Podlewane rośliny zimozielone są w stanie przetrwać zimę w niezłej kondycji. By to się jednak udało, sam zabieg musi zostać wykonany zgodnie z zasadami:

Zasada 1: Podlewaj w dni bezmroźne, umiarkowanie ciepłe,
Zasada 2: Podlewaj obficie. Woda musi dotrzeć do najniższych części korzeni.
Zasada 3: Podlewaj ostrożnie. Tak, by nie namoczyć nadziemnych fragmentów roślin.

Im lepiej zadbasz o ogród początkiem zimy, tym mniej kłopotów sprawi wiosną. Grudniowe prace ogrodowe sprowadzają się zaledwie do kilku prostych czynności, a w ich sprawnej realizacji pomogą Ci urządzenia STIGA!

Zobacz produkt w sklepie Stiga