Jak dbać o iglaki zimą? Zimowa pielęgnacja zimozielonych roślin ozdobnych

Ogród
Jak dbać o iglaki zimą? Zimowa pielęgnacja zimozielonych roślin ozdobnych

Drzewa i krzewy iglaste, mogą pełnić w ogrodzie rozmaite funkcje, stanowiąc główny element aranżacyjny lub stonowane tło dla rabat kwiatowych, rosnąc jako solitery lub tworząc żywopłot. To specyficzna grupa roślin – choć odporna jest na oddziaływanie niekorzystnych warunków pogodowych, to jednocześnie stale narażona jest na uszkodzenia wskutek m.in.: odkładania się ciężkiego śniegu oraz lodu na pędach. Jak dbać o iglaki zimą?

Poprzez dobrze ukierunkowaną pielęgnację drzewa i krzewy iglaste zachowują swój naturalny kolor, a także stają się odporne na deformacje, wykrzywienia, złamania gałęzi powstałe w wyniku okiści, czyli zalegania na nich zbyt grubej warstwy śniegu.

Nawadnianie drzew i krzewów iglastych zimą

Iglaki, w przeciwieństwie do roślin liściastych, tracą wodę przez cały rok. Zimą przy przemarzniętej glebie ich korzenie nie są w stanie uzupełnić braków, co prowadzi do tzw. suszy fizjologicznej. W rezultacie drzewa i krzewy stopniowo przysychają, tracą naturalny kolor i stają się brązowe, gubią igły. W skrajnych przypadkach susza fizjologiczna prowadzi do obumarcia iglaków. By zachować rośliny w jak najlepszej kondycji, należy je regularnie podlewać podczas umiarkowanie ciepłej i słonecznej pogody, tj., gdy temperatura przekracza 0O C. Nie musisz wykonywać tej czynności podczas śnieżnej zimy; topniejący śnieg i lód zgromadzony wokół pni, zapewni zarówno drzewom, jak i krzewom odpowiednią ilość wody. Dodatkowo ochroni je przed utratą ciepła, a co za tym idzie przemarznięciem korzeni.

Właściwa pielęgnacja pozwoli zachować roślinom zimozielonym nienaganny wygląd pomimo niekorzystnych warunków pogodowych i upiększać przydomowy krajobraz przez cały rok, także zimą

Źródło: www.pixabay.com

Otrzepywanie śniegu z iglaków

Przyprószone białym puchem drzewa iglaste i krzewy to jeden z najpiękniejszych widoków w ogrodzie zimą. Warto jednak mieć na względzie, że śnieg może stanowić dla iglaków zarówno ochronę, jak i zagrożenie: niewielka warstwa chroni je przed przemarznięciem, jednak zbyt duża ogranicza dostęp roślin do tlenu, przeciąża ich strukturę i przyczynia się do zdeformowania kształtu gałęzi. Na tak poważne uszkodzenia najbardziej narażone są rośliny o pokroju kolumnowym i stożkowym. Choć są elastyczne, to nie są w stanie udźwignąć ciężaru mokrego śniegu, wskutek czego ich gałęzie wyginają się, tracąc swój naturalny kształt.

W celu ochrony iglaków przed deformacjami systematycznie otrzepuj drzewa i krzewy z nadmiaru białego puchu.

Co zrobić, gdy śnieg odkształcił gałęzie drzew i krzewów iglastych?

Wskutek odkształcenia gałęzi drzewa lub krzewu iglastego przez śnieg może dojść do zahamowania jego prawidłowego rozwoju. Na szczęście możesz temu zaradzić; wystarczy, że za pomocą parcianego sznurka obwiążesz delikatnie roślinę. Dzięki temu odzyska pierwotny kształt.

W sytuacji, gdy doszło do trwałego uszkodzenia drzewa, wyrównaj miejsce złamania gałęzi. W tym celu skorzystaj z pomocy pilarki łańcuchowej, np. SP 526 o ergonomicznych uchwytach (przednim, tylnym) ułatwiających operowanie pilarką i wykonywanie cięć pod zróżnicowanym kątem.

Chcesz wiedzieć więcej o formowaniu roślin ozdobnych zimą? Przeczytaj: „Jak zadbać o prawidłową formę koron drzew ozdobnych zimą?”

By drzewa i krzewy iglaste cieszyły oko pięknym wyglądem, pamiętaj o ich pielęgnacji nie tylko wiosną, ale również zimą. To właśnie o tej porze roku iglaki są najbardziej narażone na działanie niekorzystnych warunków. Regularna obserwacja kondycji roślin pozwoli ochronić je przed uszkodzeniami i deformacjami, a także stworzyć im dobre warunki do rozwoju w okresie wegetacyjnym.

Zobacz produkt w sklepie Stiga