Ekspert STIGA radzi: jak wybrać traktor ogrodowy do koszenia trawy?

Porady
Ekspert STIGA radzi: jak wybrać traktor ogrodowy do koszenia trawy?

Gdzie praca z kosiarką zabiera zbyt wiele czasu i sił, tam sprawdza się traktor ogrodowy. Co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

Każdy trawnik wymaga określonej pielęgnacji, a jej intensywność zależy od indywidualnych upodobań. Idealnie czysty trawnik, pozbawiony ścinek pozostałych po koszeniu jest  zasługą traktora ogrodowego wyposażonego w pojemny kosz. Jednak ścięta trawa — drobno zmielona i równomiernie rozrzucona na powierzchni trawnika — pełni w ogrodzie funkcję odżywczego nawozu, który warto wykorzystać do poprawy kondycji darni.
 
Sam decydujesz, jak będzie wyglądał trawnik w Twoim ogrodzie. Z wyborem traktora ogrodowego pomoże Ci autoryzowany dealer STIGA.

Na co zwracać uwagę, wybierając traktor ogrodowy?

Ważna jest powierzchnia trawnika; traktor ogrodowy doskonale sprawdza się w pracy na rozległym terenie wokół posesji, tj. o wielkości 1500 m² wzwyż. Niemniej istotna jest moc silnika, która odpowiada za wydajną pracę maszyny niezależnie od częstotliwości i intensywności użytkowania. Weźmy uwagę także szerokość pracy maszyny. Duża przekłada się na szybkość pracy, mała – na komfort obsługi, przede wszystkim swobodną jazdę bez obawy o uszkodzenie roślin ozdobnych, nawet jeśli wokół domu nie ma zbyt wiele wolnego miejsca.

Kupując traktor ogrodowy, warto poznać wyposażenie dodatkowe, które zwiększa funkcjonalność maszyny, a przez to usprawnia pracę wokół domu przez cały rok, nie tylko sezon. Wiosną i latem przyda lekka przyczepka do przewożenia narzędzi potrzebnych do przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych roślin ozdobnych (np. sekatora, pilarki) rosnących w różnych częściach ogrodu. Zimą natomiast sprawne odśnieżanie zapewnia pług zamontowany w przedniej części traktora.

Perfekcyjne koszenie to zasługa skutecznego agregatu tnącego – montowanego z przodu lub centralnego. W jaki sposób rodzaj układu tnącego wpływa na efektywność pracy i komfort obsługi traktora ogrodowego?

Agregat koszący montowany z przodu to przede wszystkim lepsza widoczność dla operatora oraz manewrowość maszyny, czyli  możliwość koszenia: wokół drzew, dotarcia pod rozległe krzewy czy meble ogrodowe (np. ławkę), wzdłuż ogrodzenia i w „rogach” działki.  Co więcej, agregat umieszczony z przodu maszyny jest łatwiejszy w myciu i czynnościach serwisowych.

Centralny agregat koszący jest umiejscowiony pomiędzy przednią a tylną osią maszyny. Takie jego położenie pozwala osiągnąć najlepsze efekty, jeżeli chodzi o zbieranie skoszonej trawy do kosza, który jest integralną częścią kosiarki.

Traktorki występują również w wersji bez kosza, czyli skoszona trawa odkładana jest w pokos z boku maszyny. Maszyny z koszem mogą odkładać pokos z tyłu po zastosowaniu deflektora (kosz zastąpiony jest specjalną osłoną). Traktorki z koszem i bez mogą również pracować w funkcji multiclip, tj. mielenia.

jak wybrać traktor ogrodowy do koszenia trawy.jpg

Biorąc pod uwagę różnice w sposobie pracy w zależności od rodzaju układu tnącego, kiedy i gdzie najlepiej sprawdza się traktor ogrodowy wyposażony agregat: z przodu lub centralny?

Jeżeli skoszona trawa ma służyć jako naturalny nawóz i zależy nam dużej manewrowości oraz łatwości obsługi, możemy wybrać maszynę z przednim agregatem koszącym. Traktorek  agregatem centralnym oferuję przede wszystkim funkcję zbierania skoszonej trawy, ale ma możliwości mielenia i tylnego wyrzutu. Kosiarka z bocznym wyrzutem może również być używana jako maszyna, która mieli skoszoną trawę.

Traktor ogrodowy to inwestycja na lata. Jak dbać o tę maszynę, by dobrze spełniała swoje zadanie – zapewniała lekką, łatwą i przyjemną pracę w ogrodzie niezależnie od pory roku, pomimo intensywnej eksploatacji?

Traktor ogrodowy to przede wszystkim kosiarka, dlatego stan noży jest bardzo ważny. Należy systematycznie sprawdzać ich stan i ostrzyć w miarę potrzeby. Sercem urządzenia jest silnik, który wymaga podstawowych czynności serwisowych - przed każdym uruchomieniem należy sprawdzić poziom oleju, a także pamiętać o jego okresowej wymianie. Ważne są filtry, stan pasków napędowych, kondycja akumulatora. Wszystkie czynności opisane są w instrukcji obsługi.

Dziękuję za rozmowę!

polecane modele traktorów ogrodowych 2019.jpg

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o traktorach ogrodowych STIGA pomocnych w pielęgnacji trawnika?
Przeczytaj: Kiedy warto kupić traktorek do koszenia trawy?