Kiedy warto kupić traktorek do koszenia trawy?

Urządzenia ogrodowe
Kiedy warto kupić traktorek do koszenia trawy?

Zmiana standardowej kosiarki elektrycznej czy spalinowej na traktorek ogrodowy przypomina przesiadkę z samochodu klasy średniej do najnowszego luksusowego auta. W jakich sytuacjach podjęcie decyzji o zakupie jest najbardziej opłacalne?

Spis treści:

GDZIE JEST PUNKT GRANICZNY?

Traktorki do trawy to urządzenia coraz popularniejsze, używane nie tylko przez wyspecjalizowane firmy lub służby miejskie, ale również przez prywatnych właścicieli ogrodów. Niewielkie rozmiary oraz własny napęd sprawiają, że korzystanie z traktorka znacznie przyspiesza koszenie oraz pozwala na pracę w wygodnej, siedzącej pozycji. Zalet tego typu urządzeń jest oczywiście znacznie więcej i można by wymieniać je jeszcze długo. Warto jednak przede wszystkim wiedzieć, w jakim konkretnie momencie opłaca się zamienić dotychczasową kosiarkę na traktorek ogrodowy.

GŁÓWNY WYZNACZNIK TO POWIERZCHNIA OGRODU…

a bardziej szczegółowo – powierzchnia, która ma podlegać koszeniu. Sugerując się wydajnością poszczególnych rodzajów kosiarek, ustalone zostały orientacyjne normy pomiędzy typem maszyny koszącej a wielkością trawnika. Jeśli jego wielkość nie przekracza 50 m2, wystarczająca będzie kosiarka ręczna. W zakresie od 50 m2 do 500 m2 zwykle najlepsze efekty można osiągnąć, stosując kosiarkę elektryczną. Trawniki powyżej 500 m2 to idealne pole do popisu dla użytkowników kosiarek spalinowych.

Traktorki ogrodnicze zalecane są przede wszystkim do ogrodów o powierzchni powyżej 1000 m2. Trawnik tej wielkości jest zbyt duży, by kosić go np. kosiarką spalinową. Zajęłoby to zbyt dużo czasu i byłoby nazbyt pracochłonne. Kosiarka samojezdna dostosowana jest do pracy niemal hurtowej - np. model Estate Pro 9122 XW pozwala na koszenie trawy na szerokości aż do 122 cm. To znacznie więcej niż jakikolwiek inny model spalinowy lub elektryczny. Dlatego też, jeśli posiadasz duży ogród i zależy Ci na zaoszczędzeniu czasu, traktorek ogrodowy będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

WYGODA I KOMFORT

Traktory do trawy zaprojektowane zostały w ten sposób, aby praca była dla ich użytkownika czystą przyjemnością. Są niezwykle proste w obsłudze, nie sprawiają żadnych kłopotów nawet podczas pierwszej jazdy. Wygodne fotele pozwalają na obranie prawidłowej i zdrowej pozycji. Koszenie trawy w pozycji siedzącej, z doskonałą panoramą na całą posesję sprawia, iż czasochłonne praca nabiera zupełnie nowego wymiaru.

MNOGOŚĆ FUNKCJONALNYCH DODATKÓW

Traktorki ogrodowe mają również jeden atut nie do przecenienia, którym nie mogą pochwalić się żadne inne rodzaje kosiarek. Zarówno maszyny z agregatem tnącym z przodu, jak i te z agregatem tnącym umieszczonym centralnie, posiadają wiele praktycznych urządzeń, które zwiększają codzienną użyteczność traktorków. Wszystkie są nadzwyczaj proste w montażu, dzięki czemu często w kilka chwil z kosiarki można zrobić… odśnieżarkę! Wystarczy dołączyć odśnieżarkę rotacyjną Park lub pług.

Pierwszy wymieniony to bardzo solidny dodatek, który poradzi sobie z każdą ilością śniegu. Co ważne, operator posiada także możliwość regulacji kąta i odległości wyrzutu. Szerokość robocza dodatku wynosi 90 cm, co decyduje o dużej efektywności odśnieżania. Pozostając przy tematach zimowych, traktor do trawy w bardzo prosty sposób może stać się traktorem - piaskarką. Wystarczy doinstalować do traktorka z rodziny Park przyczepkę piaskarkę, aby zyskać zupełnie nowy wachlarz możliwości.

STIGA Estate i Park – który model wybierzesz?

Źródło: www.stiga.pl

Dodatek ten idealnie nadaje się także do soli i żwiru. Duża liczba otworów gwarantuje równomierny rozsyp na całej szerokości roboczej - aż 100 cm. Cały zestaw jest również sterowany elektrycznie z poziomu deski rozdzielczej. Ponadto, w ofercie znajduje się wiele innych akcesoriów, takich jak: różnego rodzaju zamiatające szczotki, pługi, motyki, zbieraki czy przyczepki. Zatem, jeśli poszukujesz urządzenia, które będzie czymś więcej niż zwykłą kosiarką, traktor ogrodowy jest rozwiązaniem uszytym na miarę Twoich potrzeb.

Pozwoli Ci nie tylko w szybki i prosty sposób uporać się z nadmiarem trawy w dużym ogrodzie, ale też w dowolnym momencie może zmienić całkowicie swoje przeznaczenie i wspomóc Cię w innych przydomowych pracach.

Decydując się na zakup traktorka ogrodowego musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pamiętaj, aby Twoja inwestycja była podyktowana obiektywnym spojrzeniem na swój ogród oraz intensywność dotychczas wykonywanych prac. Traktory ogrodowe STIGA to idealna alternatywna dla prac kosiarką, zarówno dla amatorów, jak i zapalonych pasjonatów ogrodnictwa.

Zobacz produkt w sklepie Stiga