Szkodniki, które atakują zimą. Jak sobie z nimi radzić?

Porady
Szkodniki, które atakują zimą. Jak sobie z nimi radzić?

Zima to czas, kiedy większość owadów przechodzi w stan hibernacji. Jest jednak trzech rozbójników, których przed sianiem spustoszenia nie powstrzymają nawet mrozy. Sprawdź, jak ich rozpoznać! 

Korowódka pniówka

Korowódka pniówka jest szkodnikiem rodzimym, który przez długi czas był praktycznie niezauważalny. Jednak od kilku lat populacja tych owadów w niektórych regionach wzrasta, co stanowi poważny problem. 

Gatunek ten zimuje na igłach w formie jaja. W maju wylęgają się gąsienice, które odbywają długie wędrówki. Przemieszczają się jedna za drugą, tworząc wielometrowe korowody, stąd ich nazwa.   

Jak je rozpoznać? 

Korowódka jest motylem nocnym o niewielkich skrzydłach (długość przednich to od 1,4 do 1,7 cm). Jej ubarwienie jest ciemno - szare z kontrastowymi paskami w kolorze brązowym. Ciało tego owada jest krępe i pokryte długimi włoskami. Dorosłe osobniki nie są szkodliwe, dopóki nie złożą jaj. Gąsienice korowódki mogą doszczętnie ogołocić drzewa iglaste. Są także niebezpieczne dla ludzi i innych zwierząt. Dlaczego? Włoski pokrywające ich ciało parzą i wywołują alergię oraz opuchliznę. Jeśli więc zauważysz białe kłębuszki (oprzędy) na roślinach iglastych w swoim ogrodzie, jak najszybciej podejmij właściwe działania. 

AdobeStock_250209024-min.jpeg

Jak sobie z nimi radzić? 

Do zwalczania korowodów gąsienic najlepiej wezwać profesjonalną pomoc. Jednak zanim się wyklują, możesz zastosować oprysk zawierający entomopatogeniczne nicienie, które są naturalnymi wrogami korowódki. Jeśli oprzędy są zbyt duże, jedynym ratunkiem będzie odcięcie ich razem z fragmentem rośliny. 

Opuchlak truskawkowiec

Opuchlak truskawkowiec jest pospolitym owadem, który najczęściej atakuje rośliny ozdobne takie jak rododendrony, cyklameny i azalie albo niektóre owoce, na przykład truskawki.

Jak je rozpoznać?

Opuchlaki to małe, czarne chrząszcze z zaokrąglonym odwłokiem pokrytym twardym pancerzem. Rozwijające się zimą larwy żyją w glebie, żerując na korzeniach oraz nadziemnych częściach roślin. Najbardziej narażone na atak są młode sadzonki, dlatego warto zwalczyć szkodniki, zanim roślina uschnie. Pędraki mają niecałe 1 cm długości, są koloru białego, a ich ciała pokrywają sztywne włosy w barwie od białej do jasnobrązowej. W przypadku zagrożenia zwijają się w kształt litery C. 

AdobeStock_355432995-min.jpeg

Jak sobie z nimi radzić? 

Najlepsze metody to kontrola biologiczna i manualne usuwanie larw. Możesz także zastosować oprysk odpowiednimi preparatami.  

Czerwce 

Czerwce należą do rodziny pluskwiaków. Niszczą wszystko, od roślin zimozielonych po drzewa liściaste. Najczęściej spotykamy je w szklarniach, choć pojawiają się nawet w roślinach doniczkowych (na przykład wełnowce). 

Jak je rozpoznać?

Istnieje tak wiele gatunków pluskwiaków, a dodatkowo szkodniki często wyglądają jak część rośliny. Szukaj małych guzków pod liśćmi roślin, które nie kwitną. Niektóre czerwce wydzielają lepką substancję zwaną spadzią, co jest kolejnym znakiem wskazującym na to, że szkodniki opanowały Twoje uprawy.

AdobeStock_103762055-min.jpeg

Jak sobie z nimi radzić?

Czerwce nie są łatwe do zwalczenia, warto jednak spróbować kilku naturalnych metod. Oto one: 

  • Mydło z wodą - mydliny to popularny oprysk na czerwce. Sprawdzi się jednak tylko w przypadku roślin o mocnych liściach takich jak storczyki, figowce albo cytryny. 
  • Alkohol metylowy - zamocz w nim wacik i przemyj zaatakowane liście. 
  • Olej smołowy - sprawdzi się jako oprysk zimowy.  

Jeśli szukasz naturalnych rozwiązań w walce przeciwko mszycom, przędziorkom czy ślimakom albo remedium na zarazę ziemniaczaną czy roztocze truskawkowe, sprawdź nasze wskazówki! Zebraliśmy je dla Ciebie w tym artykule

Przydatne narzędzia 

Narzędziami godnymi polecenia do prac pielęgnacyjnych będą nożyce akumulatorowe SGM 72 AE oraz SGM 102 AE. To wielofunkcyjne, lekkie maszyny o mocy 7-10 W wyposażone w 8-centymetrowe lub 10-centymetrowe ostrze. Za ich pomocą bez problemu obetniesz zarówno fragmenty roślin ze szkodnikami, jak i skorygujesz krawędzie trawnika. Dostępne są także wymienne ostrza: do krzewów, nóż do żywopłotu oraz obcinacz, za pomocą których zadbasz o pozostałe rośliny w ogrodzie. 

Niezwykle pomocne, (zwłaszcza w przypadku wysokich iglaków) będą także akumulatorowe urządzenia zaopatrzone w wysięgniki, takie jak na przykład  MT 100e 4.0 Ah, MT 500e lub urządzenie wielofunkcyjne 5w1 MT 330.  Dzięki tym urządzeniom możesz sięgnąć nawet do 4 m (długość narzędzia wraz z wysokością operatora). Zapomnij o wspinaniu się na drabinę i obcinaj wygodnie, bezpiecznie i w błogiej ciszy. 

MT100 kolaż-min.jpg

Rośliny przechodzą w stan spoczynku, ale szkodniki, jak widzisz, wcale nie śpią! Dlatego, nawet kiedy nastaną chłody, koniecznie sprawdzaj, czy Twój ogród nie stał się ich siedliskiem. Mamy nadzieję, że już wiesz, na co zwracać uwagę i jak rozpoznać szkodliwe owady. Zadbaj o swoje rośliny z urządzeniami STIGA!