Ogród bez intruzów - Jakie rośliny pomogą w walce ze szkodnikami?

Ogród
Ogród bez intruzów - Jakie rośliny pomogą w walce ze szkodnikami?

Ogród bez szkodników? Czy to możliwe? Tak, na dodatek w przyjemny, naturalny sposób! Poznaj szczegóły! 

Allelopatia to  udowodnione naukowo wzajemne oddziaływanie roślin. W naszym artykule skupimy się jednak nie na samym sąsiedztwie roślin (więcej o tym w jednym z naszych artykułów), a takim ich nasadzaniu, by wzajemnie broniły się przed ogrodowymi, nieproszonymi gośćmi: mszycami, kretami, mrówkami, nornicami czy ślimakami. Gotowi na ekologiczną walkę z intruzami? Zaczynamy!

Rośliny towarzyszące, czyli doborowe sąsiedztwo w zwalczaniu szkodników

Walcząc z ogrodowymi intruzami, niechętnie sięgasz po środki chemiczne? Teraz już nie musisz!  Pozwól wykazać się… roślinom towarzyszącym!

Posadź odpowiednie gatunki w sąsiedztwie swoich ulubionych roślin, a odstraszysz szkodniki bez sztucznej ingerencji. W jaki sposób? Mówiąc najprościej - płosząc je naturalną bronią kwiatów. 

Niektóre gatunki ogrodowych roślin posiadają „magiczne” właściwości - wydzielają intensywny zapach, zazwyczaj przyjemny dla człowieka, ale sprawiający, że ogrodowe intruzy wariują. Naturalne zapachy, soki i substancje chemiczne wykorzystuje się również jako ochronę roślin przed szkodnikami czy chwastami. 

O jakich kwiatach i ziołach mowa?

 • Lawenda – jej silny zapach przyciąga zapylacze takie jak pszczoły - plus dla drzewek owocowych! Fioletowe kwiaty należą jednak również do roślin odstraszających szkodniki. Posadź je pomiędzy porami a marchewką i nie martw się atakiem mszyc!
 • Tymianek - to naturalny sposób na mszyce i mrówki. W jego towarzystwie z pewnością nie znajdziesz mrowiska.
AdobeStock_242411900-min.jpeg

Zasadzenie tymianku to naturalny sposób na pozbycie się z ogrodu mszyc i mrówek

Źródło: Adobe Stock

 • Mięta – posadź ją w ogrodzie, gdy szkodniki interesują się marchwią, czosnkiem, pomidorami i kapustą. Jej zapach skutecznie zniechęci szkodniki (takie jak pędraki) do podgryzania warzyw. Jeśli nie chcesz, by mięta na dobre rozpanoszyła się w twoim warzywniku, posadź ją jednak w doniczce, gdyż jest rośliną ekspansywną. 
 • Bylica piołun – wydzielając intensywny zapach, ochrania rośliny w jej najbliższym sąsiedztwie przed chrabąszczami i mszycami.
 • Aksamitka - to tajna, naturalna broń przeciw krecim kopcom. Odstraszająco na krety działa również bazylia i komosa.
AdobeStock_298302405-min.jpeg

Krety w ogrodzie? Skutecznie odstraszą je aksamitki!

Źródło: Adobe Stock

 • Korona cesarska, wilczomlecze czy bez czarny to gatunki, za których towarzystwem nie przepadają nornice. Odstraszy je również czosnek, przy okazji działając grzybobójczo. 
 • Wrotycz - zasadzenie tej rośliny towarzyszącej ograniczy występowanie mrówek i much. 
 • Szałwia -  chroni ogród przed bielinkiem kapustnikiem. 
AdobeStock_208592588-min.jpeg

Wśród roślin odstraszających szkodniki znajduje się też szałwia

Źródło: Adobe Stock

Rośliny odstraszające komary

Kąsające, kłopotliwe latające owady potrafią popsuć beztroski czas spędzany w ogrodzie. I na nie znajdzie się jednak skuteczny sposób! Jakie rośliny odstrasząją komary?

 • Kocimiętka Mussina
 • Plektrantus koleusowaty (komarzyca)
 • Mirt zwyczajny
 • Surmia bignoniowa
 • Bazylia pospolita
 • Lawenda wąskolistna
 • Mięta pieprzowa
 • Pelargonia pachnąca

Naturalne opryski walczące ze szkodnikami

Do naturalnych sposobów na szkodniki w ogrodzie należy też stosowanie ekologicznych oprysków. Wywary przygotujesz z roślin, które rosną w Twoim ogrodzie! Które gatunki wziąć pod uwagę i jak przygotować ziołowe preparaty przeciw owadom?

Są to wywary z czosnku i  cebuli, a także wyciąg z mniszka lekarskiego. Odstraszą przędziorki i mszyce. Przygotowanie roztworów jest bardzo proste:

Wywar z czosnku na mszyce i roztocze truskawkowe

Posiekaj 3 główki czosnku na drobne kawałeczki (nie obierając ząbków) i zalej 5l wody. Po upływie 24h odsącz czosnek, przelej płyn do dozownika i rozpocznij opryski.

Wywar z cebuli przeciwko zarazie ziemniaczanej i mszycom

Do pozyskania 5l odżywki wystarczy ci jedna spora cebula. Obierz ją, potnij na kawałki i gotuj przez 25 min na małym ogniu. Stosuj, zraszając liście roślin, kiedy tylko woda wystygnie.

Wywar z mniszka lekarskiego w walce z przędziorkami

Proporcje na 5l wywaru to: 125g zmielonych korzeni lub 200g liści mniszka plus 5 l wody. Roztwór jest gotowy do użycia po 3h od zalania.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie powyższych metod walki z owadami, pamiętaj o regularności - pryskaj grządki minimum raz w tygodniu. Pamiętaj też, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Wprowadź ekologiczną odżywkę, zanim szkodniki zaatakują uprawy.

A co ze ślimakami? Skutecznym sposobem na przepłoszenie tych nieproszonych, ogrodowych gości jest opryskiwanie roślin gnojówką z dodatkiem bylicy piołunu. Jak przygotować mieszankę?

Opryski przeciw ślimakom

150 g piołunu zalej 5l wody i pozostaw na ok. dobę. Przygotowany wywar zmieszaj z gnojówką w proporcji 1:5 albo 1:10 (przykładowo 0,5 kg ziela piołunu na 5 l wody). Za 3-4 tygodnie - z uwzględnieniem mieszania gnojówki co 2 dni sfermentuje i będzie gotowy do użycia. 

Jeśli nie masz czasu, na samodzielne przygotowanie oprysków pamiętaj, że zawsze możesz wspomóc się kupnymi, naturalnymi preparatami. Są dostępne w sklepach ogrodniczych. 

Który posiadacz ogrodu nie marzy o beztroskim odpoczynku? Spokoju niezmąconym przez komary i kwiatach czy warzywach wolnych od szkodników? To wszystko możliwe do zrealizowania i to w naturalny sposób - poprzez sąsiedztwo odpowiednich gatunków roślin.  Te niezwykle pożyteczne okazy mają nie tylko ładnie wyglądać, ale też odstraszać ogrodowe intruzy. Z powodzeniem!