Kret w ogrodzie. Jak pozbyć się szkodników i zabezpieczyć działkę?

Ogród
Kret w ogrodzie. Jak pozbyć się szkodników i zabezpieczyć działkę?

Kret w ogrodzie uszkadza systemy korzeniowe roślin i uniemożliwia ich dalszy wzrost, a wznoszące się ponad zieloną trawę kopce sabotują prace takie jak koszenie. I chociaż ssak ten jest pod częściową ochroną gatunkową, prawo to nie obowiązuje, chociażby w sytuacji, kiedy zamieszka on na twojej działce. Jak pozbyć się kreta w ogrodzie? Czym można go odstraszyć?

Jakie są domowe sposoby na kreta?

Zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Regulacja trawy za pomocą narzędzi, jak kosiarki akumulatorowe lub roboty koszące, to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że oprócz koszenia, nawożenia i zwalczania chorób grzybiczych, istnieje jeszcze problem szkodników ogrodowych, które mogą stanowić przeszkodę w osiągnięciu estetycznego wyglądu trawnika. Jednym z nich jest kret.

kret.jpg

Kret nie widzi. Słaby wzrok biologia zrekompensowała mu w postaci wspaniałego słuchu oraz węchu. Świadomy ogrodnik, który nie chce krzywdzić zwierząt żerujących w jego ogrodzie, będzie mógł to wykorzystać. Domowe sposoby na kreta to m.in. wykorzystanie zapachów, które odstraszą ssaka od zielonego trawnika, cennych upraw warzywnych czy ozdobnych kwiatów. Oto kilka pomysłów, które możesz wykorzystać:

  • zapach kota, psa lub… człowieka – spróbuj zakopać sierść albo kał domowego zwierzaka, aby ostrzec kreta, że to teren innego drapieżnika i nie warto tu zaglądać. Podobny efekt osiągniesz, wykorzystując swoje włosy,
  • olej rycynowy i rozgnieciony czosnek – to kolejna mieszanka zapachów, której kret nie znosi i będzie starał się unikać,
  • niektóre rośliny – spróbuj posadzić w ogrodzie bazylię, aksamitkę albo czarny bez. Możliwe, że kret sam postanowi opuścić lokum ze względu na pełen zestaw zapachów, które uprzykrzają mu codzienne życie.

Więcej informacji na temat kwiatów i roślin, które mogą odstraszyć inne szkodniki, znajdziesz w naszym poradniku.

Sposób na kreta w ogrodzie – odstraszanie dźwiękiem lub wibracją

Odstraszacze na krety generujące dźwięk oraz wibracje, wpływają na czułe zmysły szkodnika. To rozwiązanie może się sprawdzić, ale na dłuższą metę bywa uciążliwe również dla mieszkańców, jak i sąsiadów.

Mniej ekstremalną postacią takich odstraszaczy mogą być plastikowe butelki lub metalowe puszki kołyszące się na drutach wbitych w ziemię. Dźwięk ten nie będzie przeszkadzał większości ludzi, ale czułe krety mogą się zniechęcić i opuścić twój ogród w poszukiwaniu spokojniejszego miejsca. Nie zapominaj jednak, że wspomniane przedmioty powinny znajdować się pod kątem, aby naturalnie łapać wiatr i tym samym móc generować nieprzyjemne dla szkodnika odgłosy oraz drgania

Co na kreta w ogrodzie sprawdzi się najlepiej? Wypróbuj kretopułapkę

Kret w ogrodzie potrafi dokonać mnóstwa zniszczeń, ale to nie oznacza, że trzeba się go pozbyć na zawsze. Można wypróbować humanitarne pułapki z zapadkami, które uruchamiają się, gdy ssak wejdzie do środka i uniemożliwiają mu ucieczkę. Są one dopasowane do kształtu oraz wielkości ciała zwierzęcia, więc z pewnością go nie uszkodzą.

Kretopułapkę należy umieścić w wydrążonym przez szkodnika korytarzu, a następnie sprawdzać kilka razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Trzeba być czujnym, ponieważ złapany kret nie będzie miał dostępu do pokarmu. Kiedy zauważysz, że klatka została zatrzaśnięta, wywieź kreta w miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać bez niszczenia cudzego ogrodu i wypuść go na wolność.

Bibliografia:

  1. Dudek T., Kret w ogrodzie, Wieś Mazowiecka. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie 2012, 06, s. 25.
  2. Linderski K., Użyteczność kreta, Sylwan 1889, 7, s. 266-268.
  3. Pusz W., Jak wypłoszyć kreta z ogrodu, Mój Piękny Ogród 2016, 02, s. 50.