Skarby ogrodu - Kiedy, jak i po co zbierać sok z brzozy?

Ogród
Skarby ogrodu - Kiedy, jak i po co zbierać sok z brzozy?

Sok z brzozy jest znanym od dawna środkiem bogatym w minerały i witaminy. Zapobiega również licznym schorzeniom.  Jak go pozyskać?

Wiosną brzoza (brodawkowata Betula pendula i omszona Betula pubescens)  budzi się do życia jako jedna z pierwszych roślin. Zanim jeszcze na gałązkach pojawią się pierwsze zielone listki, z korzeni do pędów już transportowane są ogromne ilości soku (tzw. oskoły) bogatego w składniki mineralne. Co w nim niezwykłego? Możesz go pozyskać samodzielnie (bez szkody dla brzozy) i użyć - z korzyścią dla swojego zdrowia!

Spis treści:

Właściwości soku z brzozy

Nie bez powodu sok z brzozy (wodę brzozową) nazywamy eliksirem zdrowia. Składa się między innymi z naturalnych przeciwutleniaczy, garbników, aminokwasów. Co więcej, bogaty jest w cenne mikro- i makroelementy - miedź, żelazo, wapń, potas - oraz witaminy. Przede wszystkim C i z grupy B.

Skład soku brzozowego przekłada się w praktyce na jego prozdrowotne właściwości. Wspomaga leczenie m.in.: chorób nerek, układu krwionośnego, a także anemii, czy rwy kulszowej. Ponadto, woda brzozowa:

  • spowalnia starzenie się organizmu,
  • reguluje gospodarkę lipidową,
  • zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego,
  • wykazuje działanie antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowe i przeciwzapalnie.  

Sok z brzozy jest dostępny w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Niektóre drogerie również posiadają go w swojej ofercie. Jednak najcenniejszy jest ten który  pozyskujemy w naturalny sposób, z brzozy rosnącej we własnym ogrodzie.

Sok brzozowy nie nadaje się do spożycia na ciepło czy gorąco (podgrzany, traci swoje właściwości). Z racji lekko słodkiego smaku możesz dodawać w charakterze naturalnego słodzika do ulubionych koktajli owocowych. Albo spożywać samodzielnie; prozdrowotne działanie wody brzozowej zauważysz po ok. miesiącu, pijąc ją 3 razy dziennie (jednorazowo od 25 do 50 ml).

Kiedy zbieramy sok z brzozy?

Wczesną wiosną, kiedy w drzewku zaczynają intensywnie krążyć soki. Innymi słowy, już na przełomie marca i kwietnia (ale po ostatnich przymrozkach).

Sok z brzozy – jak go pozyskać?

Istnieją 2 sposoby na pobranie soku z brzozy:

Sposób 1: z pnia

To najbardziej popularna metoda pozyskiwania soku z brzozy i najbardziej wydajna zarazem. W ciągu doby powinieneś uzyskać ok. 1,5 litra wody brzozowej.

Sok z brzozy możesz pozyskać, wywierając w pniu mały, ale głęboki - na ok. 3 cm - otwór (jako że brzoza jest twardym drzewem, najlepsze efekty uzyskasz, używając wiertarki). Następnie, do powstałego otworu, włóż rurkę lub lejek, którego drugi koniec umieść w pojemniku (np. butelce) gdzie ma skapywać sok brzozowy. 

Sposób 2: z gałązek

Ten sposób polega na ścięciu gałęzi brzozy, w czym pomogą Ci poręczne nożyce akumulatorowe STIGA SGM. Na przyciętej gałązce należy zawiesić pojemnik, w którym będzie gromadził się sok brzozowy. 

Przechowywanie soku z brzozy

Sok z brzozy przechowujemy w lodówce nie dłużej niż 4 dni, ponieważ szybko fermentuje i po tym czasie nie nadaje się już do spożycia. Można go również zamrozić i przechować w szklanych pojemnikach. 

Sok z brzozy może być bez wahania nazwany eliksirem zdrowia. Jeśli masz w swoim ogrodzie brzozy, warto skorzystać z powyższych rad i go spróbować! Wyjdzie Ci to na zdrowie!