Sąsiad w nagłej potrzebie? Nie wahaj się pomóc!

Urządzenia ogrodowe
Sąsiad w nagłej potrzebie? Nie wahaj się pomóc!

Zima nie wybiera – atakuje niespodziewanie i zawsze z najcięższym arsenałem. Tobie nawet ekstremalne warunki atmosferyczne nie spędzają snu z powiek, ponieważ wystarczająco wcześnie zadbałeś o wysokiej klasy sprzęt odśnieżający. Jednak nie wszyscy są tak zapobiegliwi i teraz potrzebują Twojej pomocy!

Spis treści:

W poprzednim artykule wyjaśniliśmy, na czym polega zasadnicza różnica między kosiarką elektryczną a spalinową. Dzisiaj całą uwagę skoncentrujemy na drugim rozwiązaniu: idealnym, jeżeli zależy Ci na szybkim, wydajnym oraz komfortowym odśnieżeniu dużych połaci zalegającego śniegu – czy to na podwórzu przed wjazdem do garażu, czy też całej powierzchni ogrodu sąsiada.

„Mniej znaczy więcej” – nie lekceważ małych odśnieżarek

Już na etapie wyboru konkretnego rodzaju odśnieżarki spalinowej, musisz myśleć kategoriami jej użyteczności dostosowanych do specyfiki ogrodu. Nie daj się jednak zwieść! Nie warto zawężać pola poszukiwań; „słabe” odśnieżarki w rzeczywistości osiągają maksymalną moc silnika 3-4 KM. Zaawansowane - do 10 KM.

Dlatego chcąc odśnieżać jedynie pieszą ścieżkę przez całą długość podwórza, ze spokojnym sumieniem możesz wybrać nieco skromniejszy model, ponieważ wciąż odśnieżysz (za jednym razem) pas o szerokości od 60 do ponad 80 cm. Z drugiej strony, chcąc odgarnąć zaspy dla swobodnego przejazdu samochodem, konieczne jest ok. trzykrotne przejechanie odśnieżarką po podwórzu – ale to wciąż szybciej, aniżeli pracując tradycyjną łopatą śnieżną. Jeżeli ta informacja nie wywołała u Ciebie entuzjazmu, być może potrzebujesz maksymalnie zaawansowanego i wielozadaniowego sprzętu w postaci traktora ogrodowego?

Odśnieżarka słabsza, czy zaawansowana? Wybierz słusznie

Wśród słabszych odśnieżarek najczęściej spotkasz się z modelami jednostopniowymi, wyposażonymi w pojedynczy zębaty wirnik ślimakowy. Ważną kwestią jest również paliwo. Odśnieżarki STIGA to urządzenia czterosuwowe, które są zasilane czystą benzyną.

Mocniejsze odśnieżarki wymagają paliwa w postaci czystej benzyny i – jako bardziej zaawansowane – posiadają dodatkowy wirnik i turbinę. Połączenie tych dwóch rozwiązań pozwala zarówno maksymalnie efektywnie odśnieżać, jak i jednocześnie dokładnie rozdrabniać zlodowaciały i ciężki do usunięcia śnieg (nawet zmieszany z drobnym gruzem). Dzięki temu dwustopniowa odśnieżarka spalinowa z łatwością poradzi sobie nawet z zaspami osiągającymi 50 cm wysokości.

 

Odśnieżarka STIGA Snow Power to podstawa wydajnej i komfortowej pracy

Źródło: www.stiga.pl

 

Napęd kołowy – gwarancja Twojego bezpieczeństwa

Nie tylko sam fakt wyższej klasy odśnieżania, ale także względy komfortu odpowiadają na korzyść odśnieżarek spalinowych.

Odpowiednio zaprojektowany napęd kołowy znacznie usprawnia pracę. Nie musisz silić się na wykonanie skomplikowanego manewru, ponieważ odśnieżarka spalinowa to intuicyjny sprzęt, który natychmiast reaguje na najmniejsze natężenie siły. Pomimo to, pamiętaj o zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa podczas odśnieżania - wśród modeli odśnieżarek spalinowych wybieraj modele z głębokim bieżnikiem opon, gwarantującym maksymalną przyczepność urządzenia.

Zasięgnij również opinii o niezależnej pracy obu kół. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj różnicowanie ich pracy z okresową blokadą jednego z nich, najmniej skutecznym zaś – wyposażenie odśnieżarki w tanie, sztywne osadzenie kół na wspólnej osi. Ostatnia praktyka przyczyni się do wyraźnego zmniejszenia operatywności odśnieżarki.

Z drugiej strony, możesz zdecydować się na odśnieżarkę o napędzie gąsienicowym. Choć uważana jest za mniej ekonomiczną, nie stwarza ryzyka utrudnionego manewru skrętu. Z jej pomocą efektywnie usuniesz śnieg z pochyłych terenów – pod warunkiem jednak, że kąt nachylenia nie przekroczy 20 procent. Wadą tego rodzaju odśnieżaki jest stosunkowo ciężkie jej przetaczanie przy nieuruchomionym silniku.

Wyposażenie umożliwiające wydajną pracę

Analizując standardowe wyposażenie odśnieżarki, jednocześnie zwracaj uwagę na dodatkowe udogodnienia. Czynią one pracę nie tylko szybszą i wydajniejszą, ale również przyjemną – a przecież o to Ci chodzi, jeżeli zdecydowałeś się na odstawienie łopaty!

Co powinna posiadać Twoja odśnieżarka? Oto niektóre wskazówki:

  • wysoką obudowę,
  • regulowaną odległość wyrzutu śniegu
  • reflektor oświetleniowy,
  • ogrzewane uchwyty,
  • rozrusznik elektryczny.

Odśnieżarka spalinowa szybko stanie się Twoim najwierniejszym sprzymierzeńcem w walce z zalegającymi zaspami wokół Twojego domu. Ale nie tylko – ze względu na swój zaawansowany charakter, nawet przy pomocy mniejszego modelu z łatwością odśnieżysz nie tylko własny podjazd, ale jednocześnie pomożesz zdesperowanemu sąsiadowi. I co najważniejsze – oboje zdążycie na czas do pracy!

Zobacz produkt w sklepie Stiga