Sadzenie drzew owocowych w 10 krokach

Zrób to sam
Sadzenie drzew owocowych w 10 krokach

Sadzenie drzew owocowych, podobnie jak zrywanie i jedzenie dopiero co zerwanych z nich owoców, to czynność, która napawa dumą i przynosi wiele radości. Warto pamiętać, że aby roślina zrodziła pożądane, dorodne owoce, należy zadbać o jej prawidłowe zasadzenie i późniejszą pielęgnację. Podpowiadamy, o jakiej porze roku i w jaki sposób najlepiej sadzić drzewka owocowe.

Spis treści:

Krok 1: Drzewa owocowe sadź jesienią!

Dlaczego jesień to pora roku wyjątkowo przychylna sadzeniu drzewek owocowych? Dlatego, że wykonanie tych czynności pozwala na ich akomodację (przystosowanie do warunków pogodowych) i szybsze pobieranie z gleby wody oraz wartościowych składników odżywczych na wiosnę. Ziemia o tej porze roku jest wyjątkowo wilgotna, dlatego też gwarancja przyjęcia się drzewek w tym okresie zdecydowanie wzrasta. Plany sadzenia drzewek między październikiem a listopadem, są w dużej mierze zależne od warunków pogodowych. Pamiętać należy, że jesienny przymrozek jest tutaj nieproszonym gościem.

Krok 2: Przygotuj glebę pod sadzenie drzewek owocowych

Niezwykle ważną kwestią jest przygotowanie gleby na przyjęcie nowych drzew owocowych. Istotne jest przeprowadzenie szeregu czynności takich jak odchwaszczenie, spulchnienie i przekopanie gleby, w których wykonaniu pomoże Ci dobrej jakości glebogryzarka. Zabiegi te, możesz wykonać pod koniec lata, czyli z dużym wyprzedzeniem. W celu wzmocnienia, wzbogacenia i ulepszenia kondycji gleby, warto sięgnąć po nawozy mineralne, fosforowe, potasowe, azotowe lub po przygotowany wcześniej naturalny kompost.

Krok 3: Gdzie posadzić drzewko owocowe?

Przed sadzeniem drzewek owocowych warto zaplanować teren przeznaczony pod wzrost i rozkwit owoców. Niezwykle ważne jest by do miejsca sadzenia i późniejszego rozwoju drzew, docierała odpowiednia ilość promieni słonecznych, dzięki którym na drzewach pojawią się dorodne i soczyste plony. Dużym ułatwieniem podczas sadzenia jest wykorzystanie tyczek, palików czy sznurków, mających na celu oznaczenie miejsca, gdzie zaplanowałeś wykopanie dołu pod sadzonkę.

Krok 4: Czas sadzić!

Kiedy już zadbałeś o prawidłowe podłoże dla swoich drzew — przejdź do konkretów! Do sadzenia wybierz drzewka wysokie na 120 cm–160 cm, o średnicy nie mniejszej niż 1 cm (przekrój), z dobrze rozwiniętą siecią korzeni.

Krok 5: Wykop dół

W miejscu, przeznaczonym pod sadzenie drzewa, wykop dół o wymiarach umożliwiających swobodne rozłożenie jego korzeni. Z reguły dół powinien być trzykrotnie szerszy niż szerokość donicy, w której znajduje się Twoje drzewko. Głębokość dołu powinna wynosić około 50-70 cm.

Krok 6: Wzmocnij glebę wartościowymi substancjami!

Przy wykopie dołku pod drzewo owocowe, uwzględnij również warstwę kompostu lub innego rodzaju substancji, jaką zamierzasz do niego wsypać (im więcej nawozu, tym głębszy dołek). Jeżeli korzenie nie mieszczą się w zrobionym przez Ciebie wgłębieniu, powiększ go jedynie na głębokość i szerokość. Na jego dnie usyp kopczyk z wierzchniej warstwy gleby lub zmieszaj ją z kompostem.

Krok 7: Sięgnij po pomoc!

W sadzeniu drzewek owocowych nieoceniona może okazać się pomoc drugiej osoby. Jedna może przytrzymać roślinę, podczas gdy druga wypełni dołek ziemią, delikatnie wydepcze i wygładzi wokół niej ziemię, tworząc niewielkie wgłębienie. Warto energicznie potrząsać drzewkiem, by wypełnić wolne przestrzenie między korzeniami.

Krok 8: Nie zapomnij o dostarczeniu roślinie wody!

Zadbaj o prawidłowe nawilżenie swojego drzewka owocowego (jeszcze przed całkowitym zasypaniem go ziemią), wlewając do dołka, w którym się znajduje sporą ilość wody. Czynność powtórz, gdy woda całkowicie wsiąknie.

Krok 9: Pamiętaj o wsparciu!

Aby zabezpieczyć swoje drzewko przed niepożądanym działaniem wiatru, warto wzmocnić je palikami, zapewniającymi im stabilność. Takie rozwiązanie uchroni naszą roślinę przed wyłamaniem lub przewróceniem.

Krok 10: Zabezpiecz drzewka przed mrozem i działaniem zwierząt

Jesienne sadzenie drzew owocowych może przynieść najbardziej pożądane efekty, jednak naraża naszą roślinę na niepożądane działanie mrozu. W celu zabezpieczenia drzew przed działaniem niskich temperatur warto zasadzone drzewka obsypać kopczykiem ziemi. Pamiętać należy również o tym, że nasze drzewka mogą zostać uszkodzone przez zwierzęta (sarny czy zające), przed których ingerencją zabezpieczy plastikowa osłona lub gruby, tekturowy papier.

Sadzenie drzew owocowych to czynność, która wydaje się być banalnie prosta. Taka też jest, gdy krok po kroku działamy zgodnie z określonymi wytycznymi. Pamiętać należy również o trzymaniu się pewnych reguł podczas sadzenia roślin, których przestrzeganie przyniesie pysznie owocny w smaku efekt.