Róże w przydomowym ogrodzie. Jak o nie zadbać?

Ogród
Róże w przydomowym ogrodzie. Jak o nie zadbać?

Zachwycają delikatnymi płatkami i urzekają zapachem – róże nie bez powodu nazywane są królowymi ogrodów. Krzewy te wyglądają efektownie zarówno w kompozycjach jednogatunkowych, jak i w połączeniu z innymi roślinami ozdobnymi. Chociaż nie są trudne w uprawie, do pełnego rozkwitu potrzebują odpowiedniego stanowiska i starannej pielęgnacji. Sprawdź, jak dbać o róże w przydomowym ogrodzie.

Jakie jest najlepsze stanowisko dla róż?

Sukces w uprawie róż w dużej mierze uzależniony jest od odpowiedniego stanowiska. Krzewy te źle znoszą przesadzanie, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór miejsca do ich uprawy. Róża w ogrodzie potrzebuje miejsca słonecznego, ciepłego i zapewniającego dobrą cyrkulację powietrza (ale nienarażonego na bezpośrednie podmuchy wiatru). Należy zapewnić jej też żyzne, piaszczysto-gliniaste podłoże, o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,5). 

Zastanawiasz się, gdzie sprawdzi się róża w ogrodzie? Projekt ogrodu różanego powinien uwzględniać elementy architektoniczne oraz okoliczną roślinność. Róże pięknie prezentują się przy ścianach budynków, trejażach, altanach i pergolach. Ze względu na szczególne walory dekoracyjne mogą być sadzone w części frontowej ogrodu.

Z czym łączyć róże w ogrodzie? Kompozycje kwiatowe

Ciekawe kompozycje możesz stworzyć, łącząc różne odmiany i grupy róż (np. pienne, wielokwiatowe, wielkokwiatowe, okrywowe). Na rabatach wielogatunkowych to one powinny być jednak elementem dominującym. W otoczeniu róż ładnie będą wyglądać również byliny o strzelistym pokroju, drobnych kwiatach czy ozdobnych liściach. Dobrym towarzystwem dla nich będą kwiaty wiosenne do ogrodu np.:

  • zawilce,
  • bodziszki, 
  • orliki.

Można również wykorzystać rośliny kwitnące jesienią, w tym m.in.:

  • astry, 
  • krwawniki, 
  • lawendę.
roze-i-byliny-w-ogrodzie.jpg

Jak i kiedy sadzić róże w ogrodzie?

Do sadzenia róż najlepiej przystąpić wczesną wiosną, czyli marzec-kwiecień, lub jesienią, przed pierwszymi przymrozkami – październik/listopad. W przypadku róż w pojemnikach nie ma jednak przeciwwskazań do ich sadzenia w innym terminie. Można sadzić je przez cały okres wegetacyjny.

Prawidłowe sadzenie róż

Jak sadzić róże? Dołek pod różę powinien być około 2 razy większy od jej bryły korzeniowej. Roślinę należy umieścić w dołku w taki sposób, by miejsce okulizacji znajdowało się 4-5 cm poniżej poziomu gruntu. Róże z gołym systemem korzeniowym trzeba przed sadzeniem moczyć w wodzie przez kilka godzin, a ich korzenie skrócić na długość 20-25 cm.

Pamiętaj także o odpowiednim rozstawie krzewów. Róże na pniu w ogrodzie i róże krzaczaste sadzi się rozstawie: 1-1,5 m, silnie rosnące: 40-50 cm, karłowate: 30-40 cm, a okrywowe po 3-4 szt./m2. Po posadzeniu musisz zadbać o obfite podlewanie krzewów.

Jak pielęgnować róże w ogrodzie?

Prawidłowa pielęgnacja róż polega przede wszystkim na ich regularnym nawadnianiu, nawożeniu i przycinaniu. Nie możesz zapomnieć również o odpowiednim przygotowaniu krzewów do zimy. 

Róże w ogrodzie powinny być podlewane obficie, jednorazowo około 20 l wody/m2, ale niezbyt często. Same krzewy zaleca się nawozić dwa razy w sezonie (wiosną oraz latem – po pierwszym kwitnieniu) nawozami przeznaczonymi specjalnie dla róż. Warto stosować również nawozy organiczne, czyli kompost i dojrzały obornik.

Aby pobudzić rozkrzewianie się róż i utrzymać ich atrakcyjny pokrój, niezbędne jest ich regularne przycinanie. Cięcie róż należy wykonywać raz w sezonie, wczesną wiosną, zwykle na początku kwietnia. Do przycinania róż wykorzystaj sekator akumulatorowy. Cięcie wykonuj lekko ukośnie, 0,5 cm – 1 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony.

sekator-stiga-i-roze.jpg

Przygotowanie róż do zimy

Róże w ogrodzie w polskich warunkach klimatycznych mogą zimą przemarzać. Z tego powodu po pierwszych przymrozkach, najczęściej na początku listopada, należy je zabezpieczyć. Najprostszą metodą ochrony róż przed mrozami jest kopczykowanie, czyli usypanie wokół nasady krzewów kopczyków z ziemi o wysokości około 30 cm. Wrażliwe odmiany można również okryć stroiszem z drzew iglastych lub agrowłókniną. Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo zabezpieczyć krzewy i rośliny ozdobne przed nadchodzącymi mrozami, zapoznaj się z naszym drugim poradnikiem.

Jeśli roślina została uszkodzona przez mróz, nie musisz się jej pozbywać. Jak uratować róże w ogrodzie? Przemarznięte kwiaty powinieneś mocno przyciąć, usuwając wszystkie porażone przez mróz pędy. Najczęściej rozpoznasz je po brązowej lub czarnej brawie. Dzięki temu z pąków śpiących wyrosną nowe pędy, a z czasem róża odzyska atrakcyjny wygląd.

Źródła:

  1. Filipczak J. (red. nacz.), Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni 2016, s. 310-313.
  2. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, 2017, s. 258-265.2.