Kwiaty wiosenne do Twojego ogrodu. Co warto sadzić i kiedy?

Ogród
Kwiaty wiosenne do Twojego ogrodu. Co warto sadzić i kiedy?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc to doskonały moment, aby wzbogacić ogród o różnorodne kwiaty. Przy wyborze poszczególnych gatunków warto odpowiednio przygotować się do ich uprawy i pielęgnacji. Poznaj nasze propozycje najpiękniejszych kwiatów wiosennych, a także sprawdź praktyczne wskazówki jak dbać o ogród.

Wybór kwiatów wiosennych do ogrodu to niełatwe zadanie

Decydując się na konkretne wiosenne kwiaty do ogrodu (wieloletnie), musisz pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę panujący klimat oraz rodzaj gleby, gdzie mają zostać posadzone rośliny. Krokusy są idealne dla naszego polskiego klimatu ze względu na ich odporność na chłodne temperatury i zdolność do kwitnienia zaraz po stopnieniu śniegu. Tulipany z kolei potrzebują żyznej gleby, która dobrze przepuszcza tlen.

To, co jeszcze powinieneś uwzględnić, to wpływ roślin na bioróżnorodność ogrodu. Co to oznacza? Hiacynt i przylaszczka nie tylko ozdobią ogród, ale także przyciągną owady zapylające. Ma to korzystny wpływ na środowisko. Wybierając rośliny, zwróć również uwagę na dostęp do światła. Wspomniany hiacynt uwielbia, kiedy słońce dosięga go swoimi promieniami, natomiast przylaszczka lepiej rośnie w miejscach o umiarkowanym nasłonecznieniu.

Kiedy sadzić wiosenne kwiaty w ogrodzie?

W poniższej tabeli znajdziesz wybrane rodzaje kwiatów oraz ich krótką charakterystykę. Dodatkowo dowiesz się, kiedy należy je posadzić, aby przez kolejne miesiące mogły zdobić ogród.

Gatunek roślin Okres sadzenia Charakterystyka
Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) Druga połowa lutego (w uprawie doniczkowej). Begonia ma piękne, kolorowe, nieregularne liście. Jej wysokość może sięgać 15-40 cm.
Paciorecznik ogrodowy (Canna ×generalis) Koniec marca. Paciorecznik ma kwiaty w długich kłosach. Można spotkać go w różnorodnych kolorach - żółtym, białym, pomarańczowym. W zależności od odmiany, jego wzrost sięga do 1m.
Fiołek ogrodowy (Viola x wittrockiana) Wczesna wiosna, można od marca. Bratek (fiołek) kwitnie od marca do czerwca. Ma wzorzyste płatki we wszystkich kolorach. Jego wzrost to 10-25 cm.
Pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris) Maj lub czerwiec. Kwiaty pierwiosnków we wszystkich barwach tęczy wyrastają tuż nad rozetą karbowanych liści w okresie od marca do maja. Roślina dorasta do 15 cm.
Krokusy (Crocus) Wczesna jesień, od września do października. Krokusy kwitną na fioletowo, żółto i biało, od końca lutego do marca. Średni wzrost to 5-10 cm.
Szafirki (Muscari) Najlepiej we wrześniu. Przez cały czerwiec szafirki unoszą grona kulistych kwiatów: niebieskich, fioletowych, białych, sporadycznie żółtych. Ich wysokość to ok. 10 cm.
Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) Wrzesień. W marcu i kwietniu otwiera białe kwiaty z żółtym środkiem. Wzrost zawilca to 15-25 cm wysokości. Najlepiej czuje się w cieniu.
Cebulice (Scilla) Wrzesień lub październik. W marcu i kwietniu cebulice tworzą niebieskie, fioletowe lub białe dzwonki. Kwiaty mają 10-20 cm wysokości.
Narcyzy (Narcissus) Od września do listopada. Narcyzy w kwietniu i maju rozwijają białe lub żółte kwiaty z trąbką i kołnierzykiem. Ich wzrost sięga ok. 20-50 cm.
Hiacynty (Hyacinthus) Od września do listopada. Walcowate kwiatostany hiacyntów pachną w kwietniu i maju. Cebule pędzone w doniczkach zakwitają od lutego. Wzrost roślin może sięgać nawet 30 cm.
Tulipany (Tulipa) Od końca września do połowy listopada. Tulipany botaniczne otwierają się od końca marca. Wzrost roślin sięga 10-30 cm. Późne odmiany, takie jak tulipany papuzie, kwitną przez cały maj i mogą dorastać nawet do 50 cm.

Poznaj rośliny, które możesz sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Są to m.in.:

Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis)

Kwitnie w kwietniu, przebarwiając się od różu po fiolet i błękit. Dorasta do 15-30 cm. Słynie z ozdobnych, nakrapianych liści. Jest cieniolubna.

Zdjęcie miodunki plamistej

Płomyk szydlasty (Phlox subulata)

Światłolubna skalna bylina o poduchowatym pokroju. W kwietniu i maju tonie w różowych, białych lub liliowych kwiatach. Wzrost to ok. 10-15 cm wysokości

Zdjęcie płomyka szydlastego

Stokrotka pospolita (Bellis perennis)

Jej szlachetne odmiany kwitną od marca do lipca, na biało, różowo i czerwono. Wysokość stokrotki sięga od 15 do 20 cm.

Zdjęcie stokrotki pospolitej

Sasanka pospolita (Pulsatilla vulgaris)

Od marca do maja rozwija fioletowe, białe lub czerwone dzwonki, następnie puszyste owocostany. Wzrost sasanki może osiągać nawet 40 cm.

Zdjęcie sasanki pospolitej

Sadzenie i pielęgnacja kwiatów wiosennych – o tym musisz pamiętać

Pamiętaj, że odpowiednie sadzenie kwiatów wiosennych jest kluczowe dla ich bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia. Większość gatunków cebulowych, takich jak krokusy czy tulipany, najlepiej sadzić wczesną jesienią, aby miały czas na ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebulki. Uniwersalną zasadą jest sadzenie roślin na głębokość trzykrotnie większą niż jej rozmiar. Średnia głębokość dołka, jaką powinieneś wówczas wykopać to ok. 20 cm. Uwaga! Zachowaj także odpowiedni odstęp pomiędzy roślinami.

Regularna pielęgnacja jest równie ważna co sam proces sadzenia. Wiosenne kwiaty, szczególnie te cebulowe, wymagają umiarkowanego podlewania. Gleba powinna być wilgotna, ale nie przemoczona, dlatego nie przesadź z nadmiernym używaniem konewki lub węża ogrodowego. Kluczowe jest także odpowiednie nawożenie i przygotowanie ziemi, które mają ogromny wpływ na kwitnienie. Warto, abyś stosował sprawdzone nawozy z niską zawartością azotu, ale bogate w potas i fosfor. Nie zapomnij również o odpowiednim napowietrzaniu i pielęgnowaniu gleby. Tutaj idealnie sprawdzą się glebogryzarki spalinowe, które przygotują ziemię pod siew lub urządzenie wielofunkcyjne SGM ze spulchniaczem, jeśli planujesz mniejsze kwietne skwerki.

Sprawdź trendy i nowości w ogrodnictwie

W ostatnich latach dużą popularność zyskały odmiany roślin odpornych na zmienną pogodę oraz te z rodzimych gatunków. Wiosenne kwiaty doniczkowe do ogrodu, takie jak funkie są hodowane tak, aby lepiej znosić ekstremalne warunki pogodowe. Dodatkowo ich gama kolorystyczna jest ogromna, dlatego, jeśli szukasz kwiatów, które wytrzymają największe mrozy – koniecznie wybierz wieloletnie funkie. W przypadku rodzimych roślin, takich jak jarzębina lub dzika róża, warto zaznaczyć, że nie wymagają one czasochłonnej pielęgnacji. Ponadto są one odporne na deszcz, wiatr i niskie temperatury.

To, co jest jeszcze ciekawe, to nowe trendy w metodach uprawy. Coraz popularniejsze stają się praktyki przyjazne dla środowiska, np. ograniczanie używania pestycydów i wykorzystywanie naturalnego kompostu. Postaw na ekologiczne rozwiązania w Twoim ogrodzie i miej wpływ na rozwój ekosystemu.

Sadzenie kwiatów krok po kroku – Twój niezbędnik ogrodnika

Checklista sadzenia kwiatów krok po kroku

Bibliografia:

  1. Grabowska B., Kubala T., Byliny w twoim ogrodzie. Poznań 2010, Wyd. Zysk i S-ka
  2. Grochowski T., Grzeszczak-Nowak H., dr Kozłowska-Kalisz J., Majewski S., dr inż. Marcinkowski J., Marcinkowska-Chojnacka N., dr inż. Marczyński S., dr inż. Masternak H., Milczyński M., Katalog bylin: kwiaty, trawy i paprocie polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Praca zbiorowa, red. Filipczak, J., Warszawa 2018, Agencja Promocji Zieleni Sp.  z o.o.