Nawozy z roślin zielonych - jak ich używać?

Porady
Nawozy z roślin zielonych - jak ich używać?

Nieurodzajna ziemia? Czas to zmienić! Sprawdź, które rośliny dostarczą Twoim uprawom cennych składników odżywczych.

Jeśli ziemia w Twoim ogrodzie jest zbita i gliniasta, najlepiej zaczekać z hodowlą warzyw i w pierwszym roku zasiać niewymagające rośliny, które dzięki sporym korzeniom sięgają głębokich warstw gleby. Dzięki temu znacznie ją rozluźnią i zatrzymają składniki odżywcze. Dodatkowo pobiorą związki mineralne, które dla innych roślin są słabo przyswajalne.  Zwiększą także ilość azotu w glebie, ponieważ bakterie symbiotyczne, które są z nimi związane, potrafią wiązać azot z atmosfery. 

Przedstawiamy przewodnik, z którego krok po kroku, dowiesz się jak przygotować ekologiczny nawóz, który pomoże Ci przygotować glebę na nieużytkach albo zregenerować zbyt intensywnie używaną i wyjałowioną. 

Jak dobrać roślinę do rodzaju gleby? 

W roli roślin na zielony nawóz najlepiej sprawdzą się rośliny motylkowe i bobowate takie jak łubin, peluszka, gorczyca, wyka, owies, seradela, facelia, a także gryka, lucerna, koniczyna, gorczyca biała i kozieradka.  

Warto jednak dobrać je do rodzaju gleby, która wymaga uszlachetnienia i przygotowania pod uprawę bądź zregenerowania po intensywnym okresie. 

Oto przykłady roślin:   

  • gleby lekkie: łubin żółty, seradela, wyka kosmata (roślina ozima), facelia błękitna, gorczyca biała,
  • gleby średnie: łubin żółty, peluszka, wyka kosmata,
  • gleby ciężkie: bobik, peluszka, wyka siewna, wyka kosmata, rzepak jary i ozimy.

Jak siać rośliny na zielony nawóz?

Najlepszą porą do wysiewu jest sierpień i wrzesień. Rośliny motylkowe i bobowate są bezproblemowe i aż do wykiełkowania nie wymagają żadnych zabiegów ogrodniczych. 

  1. Zmierz pole, które planujesz obsiać i oblicz dawkę wysiewu zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zmieszaj ze sobą nasiona kilku roślin na przykład gryki, lucerny i gorczycy.
  2. Rozsyp nasiona na przygotowanej glebie lub zasiej je w rzędach.
  3. Delikatnie przykryj zasiew ziemią i przykryj siatką w celu ochrony przed ptakami. 
AdobeStock_104751979-min.jpeg

Uprawa i zbiór 

Dostatecznie wyrośnięte rośliny skoś i pozostaw na polu, aż zwiędną. Następnie wkop je do ziemi na głębokość 25 cm i pozwól działać naturze. Proces gnicia przekształci je w nawóz i pomoże Ci przygotować podłoże pod warzywa takie jak sałata, por i szpinak.

Pamiętaj, aby odczekać kilka tygodni, zanim zasiejesz bądź posadzisz nowe uprawy, ponieważ nawóz może hamować wzrost roślin.

Warto zaznaczyć, że gatunki jare przekopuje się zazwyczaj przed nastaniem chłodów, czyli na przełomie października i listopada. Natomiast ozime będą gotowe dopiero na wiosnę.  

AdobeStock_408413463-min.jpeg

Przydatne narzędzia 

Zasiloną glebę należy dokładnie przekopać przed zasiewem i sadzeniem roślin na głębokości 15 - 20 cm. Do tego zadania warto wybrać wydajne narzędzie, które pozwoli Ci przekopać ogródek, rozdrobnić skiby i napowietrzyć glebę, czyli glebogryzarkę.

W ofercie sklepu STIGA znajdziesz modele glebogryzarek spalinowych takich jak  SRC 36 V, Glebogryzarka SRC 550 RG czy SRC 685 RG. Są mocne i wytrzymałe, a przy tym precyzyjne i zwrotne. Jeśli chcesz dowiedzieć, się jak dobrać glebogryzarkę do swojego ogrodu koniecznie przeczytaj ten artykuł

Na poprawę jakości nieurodzajnej, zbitej albo wyjałowionej gleby, jest całkiem sporo metod! Jedną z nich jest przygotowanie naturalnego, taniego i ekologicznego nawozu z roślin zielonych, między innymi bobowatych i motylkowych. A jeśli poszukujesz nowoczesnych narzędzi, które pomogą Ci w pielęgnacji ogrodu lub grządek warzywnych, zajrzyj na STIGA.pl! Oferta naszego sklepu z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom.