Rośliny dwuletnie do przydomowego ogrodu. Jak i kiedy je wysiewać?
Rośliny dwuletnie w ogrodzie mogą czarować swoim wyglądem podobnie jak te jednoroczne czy wieloletnie byliny. Zasady ich uprawy są jednak nieco inne, dlatego warto je poznać, zanim zdecydujesz się na uprawę. Jakie są rośliny dwuletnie? Przykładowe gatunki oraz podstawowe zasady pielęgnacji poznasz, czytając nasz artykuł.
Co to roślina dwuletnia?
Rośliny ozdobne dwuletnie to te, których kwiaty i owoce rozwijają się dopiero po dwóch latach od zakiełkowania. Pierwszy rok, tzw. rok wegetacyjny, to okres, gdy możesz obserwować jedynie rozrost liści. Dopiero po zimie drugiego roku będzie można cieszyć się pięknymi kwiatami, oczywiście zakładając, że wszystkie zabiegi zostaną przeprowadzone terminowo i zgodnie ze sztuką.
Chcesz wiedzieć więcej na temat roślin? Przeczytaj nasz poradnik na temat pięknych bylin, które mogą kwitnąć aż… do późnej jesieni.
Rośliny dwuletnie. Przykłady dla Twojego ogrodu
Poniżej przedstawiono listę roślin dwuletnich, które z powodzeniem można uprawiać w swoim ogrodzie. Oto najpopularniejsze z nich, cieszące się dużym powodzeniem wśród ogrodników:
● Malwa (łac. Alcea) – malwa to rodzaj roślin, do których należy ok. 80 gatunków. To kwiaty charakterystyczne dla ogrodów wiejskich.
● Dziewanna (łac. Verbascum) – dwuletnia roślina zielna o żółtych kwiatach, ma właściwości lecznicze m.in. w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.
● Cebula zwyczajna (łac. Allium cepa) – jednoroczna lub dwuletnia roślina cebulowa. Choć nie pachnie najpiękniej, jej kwiaty przyciągają wzrok.
● Fiołek trójbarwny (łac. Viola tricolor) – bratki to kolejne rośliny zielne dwuletnie, cechujące się bardzo dużymi walorami estetycznymi. Należą do rodziny fiołkowatych.
● Stokrotka pospolita (łac. Bellis perennis) – dwuletnia roślina ozdobna z rodziny astrowatych. Ma kwiaty zebrane w pojedyncze koszyczki, rośnie od 4 do 20 cm wysokości.
● Niezapominajka (łac. Myosotis) – dwuletnia roślina rabatowa. Jej drobniutkie, niebieskie kwiaty doskonale sprawdzają się na dekoracyjnych wąskich pasach ziemi.
Jak wysiewać rośliny dwuletnie w przydomowym ogrodzie?
Czas wysiewu zawsze dostosowujemy do zaleceń dotyczących danego gatunku – to szczególnie ważne w przypadku roślin dwuletnich, ponieważ muszą się one odpowiednio przygotować na zimę. Również stanowisko, głębokość siewu oraz rozstaw należy dobrać indywidualnie. W poniższej tabeli przedstawiono optymalny termin siania wymienionych wcześniej kwiatów.
Termin wysiewu rośliny dwuletniej | |
stokrotka pospolita |
Nasiona: czerwiec lub lipiec Sadzonki: wrzesień lub październik |
niezapominajka |
Nasiona: czerwiec lub lipiec Sadzonki: wrzesień lub październik |
fiołek trójbarwny |
Nasiona: czerwiec – sierpień Sadzonki: koniec lutego, po mrozach |
malwa |
Nasiona: maj – lipiec Sadzonki: przełom kwietnia i maja |
cebula zwyczajna | druga połowa kwietnia |
dziewanna |
Nasiona: kwiecień-czerwiec Sadzonki: sierpień |
Wysiew roślin dwuletnich krok po kroku
- Przed wysianiem nasion przygotuj glebę. Powinna być odpowiednio spulchniona, wilgotna, a także wolna od szkodników i chwastów. Skorzystaj z profesjonalnej glebogryzarki, która umożliwi prawidłowe napowietrzenie podłoża oraz wymieszanie składników odżywczych. Dzięki temu nasiona będą miały idealne warunki do kiełkowania i wzrostu.
- Rośliny dwuletnie można też wysiewać w rozsadnikach, dzięki czemu większe sadzonki bez problemu przeniesiesz na stałe miejsce.
- W zależności od gatunku, kiełkowanie może zająć od 7. do 14. dni. W tym czasie chroń rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapewnij odpowiednią wilgoć gleby. Jeżeli już wcześniej zostały posadzone w rozsadnikach, to teraz jest właściwy moment, aby przenieść je na stałe miejsce w przydomowym ogrodzie.
- Rośliny dwuletnie można dodatkowo nawozić nawozem wieloskładnikowym podczas wzrostu, zwłaszcza jesienią i wiosną, aby zapewnić im optymalne warunki środowiskowe. Poza tym nie wolno zapominać o regularnym odchwaszczaniu.
- Zimą rośliny dwuletnie najlepiej okryć włókniną (tuż przed pierwszymi przymrozkami), aby ochronić nadziemne pędy przed śniegiem, wiatrem i niską temperaturą.
Bibliografia:
- Mackoś-Iwaszko E., Karczmarz K., Rośliny ozdobne stosowane w ogrodach podręcznych, Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 2013, IX/1. 70-78.
- Mika B., Niezapominajki, stokrotki, Działkowiec 2003, 06, 4-5.
- Puczel U., Sadzimy rośliny dwuletnie, Działkowiec 2009, 04, 22-23.
- Symoniuk E., Dziewanna (Verbascum L.) – właściwości i potencjał wykorzystania w projektowaniu żywności, Przemysł Spożywczy 2023, t. 77, nr 9, s. 36-40.
- Ulczycka M., Bratki i fiołki, Działkowiec 2011, 03, 18-20.