Pomysły na ogródek kwiatowy. Krótki poradnik

Ogród
Pomysły na ogródek kwiatowy. Krótki poradnik

Trudno wyobrazić sobie piękny ogród bez kwiatów. Nawet najlepiej wypielęgnowany trawnik i starannie uformowane krzewy nie zastąpią skrzących się kolorami i przyciągających zapachami rabat kwiatowych. Aby jednak kwitnące rośliny prezentowały się efektownie, trzeba je odpowiednio skomponować. Przedstawiamy proste pomysły na ogródek kwiatowy dla początkujących.

Jak zaprojektować ogródek kwiatowy?

Ogródek kwiatowy to najbardziej dekoracyjna część ogrodu. Nasadzenie tego typu składa się z kwitnących roślin. Mogą znaleźć się w nim zarówno byliny, kwiaty jednoroczne, jak i kwitnące krzewy czy rośliny cebulowe. Projektując ogródek kwiatowy, powinieneś zaplanować jego:

 • usytuowanie – najlepiej założyć ogródek kwiatowy przed domem, w części frontowej, widocznej z ulicy. Można stworzyć go również naprzeciwko miejsca wypoczynku (z altaną czy tarasem) lub przy ścieżce/ogrodzeniu. Idealne miejsce na rabatę kwiatową powinno być dobrze oświetlone, ciepłe i zaciszne, ale niektóre kwitnące rośliny poradzą sobie też w półcieniu.
 • kształt – rabaty kwiatowe w ogrodzie mogą mieć kształt regularny i geometryczny (np. prostokątny, kwadratowy) lub nieregularny (falisty, łukowaty). Te pierwsze pasują zwłaszcza do ogrodów nowoczesnych i formalnych, drugie natomiast – do ogrodów wiejskich czy naturalistycznych. 
 • układ – ogródek kwiatowy ma najczęściej układ piętrowy (niższe rośliny sadzone są z przodu, a wyższe z tyłu). Jeśli chcesz jednak stworzyć rabatę na środku trawnika, powinieneś wybrać układ dwustronny (z wyższymi roślinami pośrodku, a niższymi na obrzeżach).
 • wielkość – zastanawiasz się, jak urządzić mały ogródek kwiatowy? Może mieć on postać pojedynczej rabaty o szerokości min. 1,5 m. Jeśli natomiast masz wystarczająco dużo miejsca na działce, Twój ogród kwiatowy może składać się z kilku rabat połączonych ścieżkami. 
 • typ – ogródki kwiatowe mogą przybierać różne formy. Oprócz wielokolorowych, wielogatunkowych rabat mogą znaleźć się w nich rabaty sezonowe (z kwiatami wiosennymi, letnimi czy jesiennymi), jednokolorowe, jednogatunkowe czy skalisto-żwirowe. Ciekawym pomysłem jest też ogródek warzywno-kwiatowy, który sprawdzi się na małej przestrzeni, gdzie brakuje miejsca na tradycyjny warzywnik.
 • styl – ogród kwiatowy możesz urządzić w stylu nowoczesnym, angielskim, francuskim, śródziemnomorskim, naturalistycznym, romantycznym czy rustykalnym.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu kwiatowego?

Aby ogródek kwiatowy przed domem prezentował się atrakcyjnie przez cały sezon, powinieneś umieścić w nim rośliny różniące się porą kwitnienia. Gatunki kwiatów należy dopasować do warunków panujących w ogrodzie. Jak zrobić ogródek kwiatowy? Rośliny należy sadzić w grupach po minimum kilka sztuk, tworząc z nich plamy kolorystyczne. Warto łączyć rośliny o różnych fakturach, liściach i kształtach kwiatów – dzięki temu ogród będzie prezentował się efektownie.

jak-wyglada-ogrod-kwiatowy.jpeg

Kolorystyka ogrodu kwiatowego zależy od stylu ogrodu i indywidualnych upodobań jego użytkowników. Najczęściej stosowane są połączenia kontrastujące lub uzupełniające. Należy zadbać również o naturalne tło dla kwiatów – najlepiej zielone lub beżowe. Ogródek kwiatowy dla początkujących powinien składać się z roślin łatwych w uprawie takich jak np.:

 • maki, 
 • rudbekie, 
 • niezapominajki, 
 • irysy, 
 • słoneczniki, 
 • stokrotki, 
 • lilie, 
 • tulipany, 
 • dalie, 
 • niecierpki, 
 • begonie.

Jak założyć ogródek kwiatowy przed domem?

Do zakładania ogrodu kwiatowego najlepiej przystąpić wczesną wiosną (marzec/kwiecień) lub jesienią (we wrześniu). Podłoże pod ogródek należy dokładnie przekopać, odchwaścić i oczyścić z korzeni i kamieni. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić to poprawnie, to koniecznie przeczytaj nasz inny poradnik.

Zanim posadzisz rośliny, możesz wykorzystać glebogryzarki. Te urządzenia odpowiednio rozbiją grudki ziemi i sprawią, że gleba pod rabaty będzie żyzna. Można również zastosować spulchniacz do SGM. Dzięki temu szybko i bez większego problemu przygotujesz ziemię. Pamiętaj również, aby użyźnić podłoże przy użyciu kompostu czy nawozu wieloskładnikowego.

SGM104AE-stiga.jpg

Brzeg rabaty oddziel od trawnika za pomocą obrzeża ogrodowego lub obwódki z niskich roślin (np. aksamitek). Aranżacja ogródka kwiatowego powinna uwzględniać też dekoracje dostosowane do stylu ogrodu. Kompozycję kwiatową możesz uzupełnić oryginalną rzeźbą, fontanną, żwirem czy kulą oświetleniową. W ogrodzie kwiatowym możesz uprawiać ponadto rośliny w dekoracyjnych pojemnikach.

Bibliografia:

 1. Kawollek W., Wielka księga ogrodnika i działkowca, 2017, s. 319-330.
 2. Młoźniak D., Jak zaprojektować ogród marzeń, 2019, s. 10-54.