Mszyce w ogrodzie - Jak skutecznie z nimi walczyć?

Zrób to sam
Mszyce w ogrodzie - Jak skutecznie z nimi walczyć?

Mszyce - szkodniki spędzające sen z powiek niejednemu ogrodnikowi i zakłócające spokój roślin. Jak się ich pozbyć? Podpowiadamy!

Twój perfekcyjny, pielęgnowany od dawna ogród zaatakowały mszyce? Pora powiedzieć im stanowcze: NIE! 

Czym charakteryzują się mszyce? 

Są to małe owady należące do pluskwiaków. Niech nie zwiedzie Cię ich niewielki rozmiar! Choć ledwie widoczne, mogą zaatakować prawie każdą roślinę i uszkodzić ją albo przenieść na nią wiele chorób. Strach się bać! 

Mszyce mogą różnić się od siebie barwą (od prawie przezroczystych po czarne), a także wielkością (od 2 do 5 mm). Mają miękkie ciało i spiczasty ogon z dwiema wytwarzającymi feromony rurkami po bokach. To one w czasie niepokoju „ostrzegają” inne mszyce przed zagrożeniem. 

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu? 

Sposobów jest kilka - od stosowania preparatów chemicznych, po naturalne. Zanim zaatakujesz mszyce mieszankami ze sklepów ogrodniczych, poznaj kilka ekologicznych, domowych sposobów na walkę ze szkodnikami. Tanio, naturalnie i skutecznie, a w dodatku bez szkody dla innych gatunków pożytecznych ogrodowych owadów! 

1. Zacznij od profilaktyki 

Mszyce w ogrodzie? Lepiej zapobiegać niż leczyć! Jak? Postaw na profilaktykę już na etapie zakładania rabat i warzywników! Przemyślany projekt, odpowiednie sąsiedztwo roślin i trzymanie się kilku prostych zasad ochronią Twoje zbiory przed epidemią mszyc. 

Wskazówki:

 • Unikaj wieloletniego uprawiania w ogrodzie tych samych gatunków roślin, zarówno w rabacie warzywnej, jak i na skalniakach. Dlaczego?  Ponieważ pobierają z gleby wciąż identyczny zestaw składników odżywczych, sprawiając, że po kilku latach ziemia staje się jałowa (brak jest podstawowych mikroelementów). 
 • Zapewnij dobry przepływ powietrza roślinom doniczkowym.
 • Gdy nadejdzie jesień, uprzątnij z ogrodu pozostałości zbiorów, opadłe z drzew liście i pędy, gdyż mogą tam się znajdować złoża jaj mszyc.

2. Posadź rośliny odstraszające 

Lawenda, cząber, czosnek, cebula czy rzodkiewka – tych roślin boją się mszyce. Więcej o pozytywnym wpływie odpowiedniego sąsiedztwa roślin przeczytasz w naszym artykule: Ogród bez intruzów - Jakie rośliny pomogą w walce ze szkodnikami?

3. Zaprzyjaźnij się z naturalnymi wrogami mszyc 

Mszyce bardzo nie lubią się z biedronkami, złotookami, gąsienicznikami i bzygami. Stwórz zatem tym drapieżnym owadom warunki zbliżone do naturalnych. W jaki sposób?  Budując w ogrodzie hotel dla insektów! To skuteczny i estetyczny sposób na zapewnienie schronienia pożytecznym gatunkom ogrodowych gości. 

AdobeStock_409976143-min.jpeg

Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

 • Ocet – pierwszy sposób to roztwór octu i wody w proporcjach 1:10, czyli przykładowo 100 ml octu na 1 l wody. Możesz do niego dodać również kilka kropli płynu do naczyń, który powinien poprawić działanie roztworu. Opryskaj tą mieszanką rośliny zaatakowane przez mszyce. Ta metoda szybko pomoże Ci rozwiązać problem mszyc.
 • Wywar z cebuli pokrój dużą cebulę w kostkę i umieść ją w niedużym garnku. Zalej 1 l wody i gotuj około 30 min. Później odcedź, przelej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj rośliny. W celu uzyskania najlepszych efektów - pozbycia się szkodników z roślin - powtórz zabieg kilkakrotnie. 
 • Czosnek - 25 g czosnku rozetrzyj  i zalej 1 litrem wody. Odstaw na 15 minut, co jakiś czas mieszając zalewę. Później odcedź i rozcieńcz wodą w stosunku 1:1. Stosuj bezpośrednio na zaatakowane przez mszyce listki.
 • Wyciąg z pokrzywy 1 kg świeżych liści pokrzyw (bez korzeni i nasion) zalej 10 l odstanej wody deszczowej. Pozostaw na 12-24 godzin, później opryskuj. 
 • Roztwór wody i mleka wymieszaj krowie mleko z wodą w proporcjach 1:1. Ten sposób jest szczególnie przydatny, gdy szkodniki obrały sobie za cel pomidory. Czasem wystarczą już dwa opryski, aby uzyskać efekty.
 • Soda oczyszczona – mszyce zaatakowały gerberę czy inny pojedynczy kwiat? Wystarczy Ci pół łyżeczki sody rozpuszczonej w połowie szklanki wody. Kolejnym krokiem jest dodanie do roztworu łyżeczki oleju, np. rzepakowego. Mieszankę przelej do butelki i spryskaj roślinę. 
 • Roztwór z szarego mydła – to chyba najtańszy sposób na usunięcie szkodników z ogrodu! A przy tym - bardzo skuteczny. Rozpuść 20 g szarego mydła w 1 l ciepłej wody i tak powstałym, ostudzonym roztworem pokryj liście i kwiaty roślin, na których żerują owady.

Jak walczyć z mszycami w ogrodzie? Stosując naturalne rozwiązania i preparaty! Wykorzystaj sprawdzone, domowe sposoby i pozbądź się szkodników - szybko i skutecznie.

Mszyce! Pora powiedzieć wam: żegnajcie!